Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie 7 punktów karnych za bezprawne parkowanie na „kopercie”?

22.12.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. archiwum redakcji
część samochodu zaparkowanego na kopercie

Aż 7 punktów karnych za nielegalne parkowanie na miejscu postojowym dla osób z niepełnosprawnością? Być może już od 4 stycznia 2016 r. Na razie jest to wciąż 5 punktów i mandat 500 zł.

- Obecnie trwa analiza uwag zgłoszonych do projektu nowego taryfikatora mandatów – informuje nas biuro prasowe Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Oznacza to, że projekt jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych.

Wykroczenia w CEPiK

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, nowy taryfikator mandatów trafił z końcem października 2015 r. do Rządowego Centrum Legislacji. Nowe naruszenia uwzględnione w taryfikatorze to m.in. 6 punktów karnych za spowodowanie zagrożenia poza drogą publiczną, strefą zamieszkania lub ruchu, np. na drodze osiedlowej. Z kolei kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu miałby dostać 10 punktów karnych.

Według nowego taryfikatora, oprócz 500 zł mandatu za nielegalne parkowanie na „kopercie” bez karty parkingowej dostać można byłoby 7 punktów. Zgodnie z nowymi przepisami, dane kierowców naruszających zasady ruchu drogowego stałyby się częścią Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK).

Jeśli do projektu taryfikatora nie zostaną zgłoszone uwagi, powinien on wejść w życie 4 stycznia 2016 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Będzie 7 punktów karnych za bezprawne parkowanie na „kopercie”?
  Janusz T.
  27.12.2015, 13:01
  W Legnicy to są jaja.Karta parkingowa wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności kończy mi się 31.12.15 r. Wniosek na komisję złożyłem 1,5 miesiąca wcześniej,komisję do spraw niepełnosprawnych, wyznaczono mi na 14.01. 16 r. w trybie przyspieszonym. Do ZUS-u 2 m-ce wcześniej i komisja odbyła się po 3 tyg. i otrzymałem na stałe jako ciągłość,całkowicie niezdolny do pracy / renta inwalidzka /. Tak powinno być z komisją o niepełnosprawność / miałem przez parę lat niepełn. 7- S i 5- R. Po pięciu latach stan pogorszył się bardzie,doszły następne choroby;neurologiczne itp. nie mogę chodzić poszły stawy kolanowe i biodrowe,nie można operować ze względu na inne choroby co groziło by utratą życia o czym informowałem i zgłaszałem / chodzę o kulach i mam do koperty 11 m / o przyspieszenie komisji, aby mógł otrzymać kartę z dniem 1.01.16 r. Wszyscy sąsiedzi na ulicy znają moją sytuację i nie zajmują koperty / wiem ,że koperta jest dla wszystkich / Teraz jestem zmuszony postawić 200 do 300 m od domu i patrzeć na niego z okna bo nie dojdę.Sąsiedzi zobaczą ,że niema samochodu mojego na kopercie i zajmą te stanowisko i do komisji i otrzymania orzeczenia i karty zostałem zmuszony odwołać rehabilitację i wizyty lekarskie w styczniu bo rencista niema za co płacić mandaty,i zbierać punkty. W moim wieku powinno zrobić komisję o niepełnosprawności w grudniu abym miał ciągłość i kartę od 1.01.16 r. tak jak zrobił ZUS. Trzeba zmienić prawo w takich sytuacjach
  odpowiedz na komentarz
 • karty parkingowe
  Wladek R
  26.12.2015, 02:16
  proponuje przywrócić stare karty parkingowe w związku ze szwindlem nieuczciwym podejściem orzeczników do wydawania nowych kart
  odpowiedz na komentarz
 • karty
  mietek
  25.12.2015, 17:09
  Nie wysokość kary ale nieuchronność powoduje strach przed popełnieniem wykroczenia !!!!! Dlaczego Policja nie sprawdza parkingów i miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych ??? Dlaczego zdarza się widzieć Policję na miejscu dla niepełnosprawnych ??? Dlaczego nie sprawdzają parkingów przy marketach ??? kiedyś tłumaczyli się, że to teren prywatny i nie mogą, teraz mogą i co??? dalej nie kontrolują a jak widzą "wypasioną" furę na takim miejscu to uciekają w popłochu !!! Dużo jest tych "Dlaczego" kiedy wreszcie Policja weźmie się za uczciwą pracę i choć na kilka z nich odpowie???
  odpowiedz na komentarz
 • mandat za miejsce dla niepełnosprawnego
  niepełnosprawny 05-R
  24.12.2015, 23:15
  Uważam że jeżeli przyjedzie wezwana policja i stwierdzi że miejsce oznakowane dla niepełnosprawnego jest oznakowane niezgodnie z przepisami i nie mogą z tego powodu ukarać kierowcę który postawił na nim swoje auto nie posiadając karty parkingowej to mandat powinna dostać osoba która odpowiada za złe oznakowanie "koperty" dla niepełnosprawnego. (przecież ta osoba wzięła za to pieniądze)
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram
  Jol
  24.12.2015, 14:00
  Jestem inwalidą i popieram tą inicjatywę już kilka razy miałam NIE przyjemność zwracać uwagę innym kierowcom nie uprawnionym do parkowania na kopercie. Są po prostu niegrzeczni, arogancy a ja spokojnie mówię , że odstąpię z przyjemnością moją kartę wraz z moją chorobą. Polecam ten sposób, efekt jest wręcz do filmowania. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Obawa świadka przed sądem
  Inwalida i osoba o białej lasce
  24.12.2015, 10:41
  17. pozwala na to, że policji, straży miejskiej, ochroniarzy centrów handlowych nie interesują nielegalnie parkujący kierowcy na kopertach parkingowych, natomiast policja i straż miejska kontroluje i karze mandatem dopiero po uprzednim powiadomieniu przez świadka nielegalnie zaparkowany pojazd, przez co naraża się też świadka na niebezpieczeństwo ze strony obserwującego powiadomienie nielegalnie parkującego kierowcy i dlatego też tacy świadkowie boją się powiadamiać, a policja telefonicznie przeprowadza wywiad zadając pytania czy świadek widzi i czy prowadzi samochód oraz straszy sądem sparaliżowanego i na wpół niewidomego, czyli mającego ślepotę lewego oka świadek potem telefonicznie ostrzega świadka przed odpowiedzialnością w sądzie, jeśli policja po przyjeździe zobaczy legalną kartę parkingową osoby niepełnosprawnej, a gdy sparaliżowany i na wpół niewidomy, czyli mający ślepotę lewego oka świadek podjeżdżający prowadzonym przez żonę samochodem na kopertę parkingową dla niepełnosprawnych widzi parę metrów przed nami wjeżdżający przed sobą na tą kopertę parkingową samochód z Wielkiej Brytanii, z którego wysiadają zdrowe i młode osoby, do który podchodzi będąca przy innym samochodzie młoda kobieta wręczając im niebieską kartę parkingową
  odpowiedz na komentarz
 • Znieczulica!!!!!
  Marek
  23.12.2015, 14:33
  W Bydgoszczy większość kopert dla niepełnosprawnych wykona jest niezgodnie z obowiązującym prawem. ZDMIKP w Bydgoszczy nie poczuwa się do odpowiedzialności aby co jakiś czas odmalować znikające koperty. Nie ma znaku poziomego więc wszyscy mogą parkować. Ponadto nasze służby miejskie uprawnione do kontrolowania kierowców parkujących na kopertach tego nie robią. Często jeżdżę po mieście i nigdy nie zauważyłem akcji "KOPERTA"
  odpowiedz na komentarz
 • Mało!!!!!!!
  tomek
  23.12.2015, 10:36
  20 punktów i 3000 tys. mandat to może coś się zmieni
  odpowiedz na komentarz
 • braki
  posiadacz NOWEJ karty
  22.12.2015, 23:45
  Brakuje jeszcze egzekwowania przepisów, głównie tych dotyczących prawidłowego oznakowania miejsc postojowych. Dotychczasowa kara jest dotkliwa i wskazuje ze zajmowanie miejsc osobom niepełnosprawnym to problem, podwyższenie tej kary oznacza przyznanie się że nie potrafimy problemu rozwiązać. Niepełnosprawni nie są od tego aby wzywać policję gdy ktoś zajmie miejsce, niepełnosprawni nie są od tego aby prosić o zgodne z przepisami oznakowanie miejsc. Niepełnosprawnym te miejsca są potrzebne aby wyjść z pojazdu!!! Kuriozalne jest już właśnie oznakowanie miejsc (pozdrawiam KAUFLAND) - miejsca dla niepełnosprawnych są, oznakowanie błędne, pan sobie parkuje, przybywa policja, sprawdza oznakowanie, przeprasza i rusza na kolejną interwencję.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas