Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od 1 stycznia zmiany w ozusowaniu umów zleceń

23.12.2015
Autor: br, tp, fot. sxc.hu
Źródło: MRPiPS, inf. własna
Widziany przez lupę kalkulator leżący na zeszycie

Od 2016 roku wejdą w życie przepisy dotyczące oskładkowania umów zleceń. Zmiany spowodowane są nowelizacją Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Dla osób z niepełnosprawnością zmiany te mogą się okazać korzystne.

Obecnie osoba pracująca na podstawie kilku umów zleceń podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu umowy, która zawarta została najwcześniej. Zleceniobiorca może jednak dobrowolnie na swój wniosek objęty zostać ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z pozostałych, wszystkich lub wybranych umów zlecenia lub zmienić tytuł do ubezpieczeń, bez względu na wysokość wynagrodzenia ustalonego przez strony za wykonanie takiej umowy.

Ponieważ prowadzi to do wielu nadużyć, dlatego od 1 stycznia 2016 r. osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania jednocześnie kilku umów zlecenia, również zawartych z tym samym zleceniodawcą, będzie podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom z każdej umowy zlecenia do momentu uzyskania, w wyniku sumowania, przychodu w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, o ile oczywiście taki przychód uzyskuje.

Komentarz: może to być korzystne

Dla osób z niepełnosprawnością, które pracują w ramach umowy zlecenia, zmiana ta może się okazać korzystna.

- Może być tak, że pracodawcy odejdą od tych umów i będą zatrudniać osoby z niepełnosprawnością na umowy o pracę, gdyż to pozwoli im uzyskać dofinansowanie do ich wynagrodzeń, a tym samym choć trochę zminimalizować koszty płacy – komentowała dla nas we wrześniu br. Edyta Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych OBPON.PL. – Brak uzależnienia systemu dofinansowań do zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością od płacy minimalnej podwyższa koszty zatrudnienia, tym bardziej, że u większości osób niepełnosprawnych wynagrodzenie w umowie o pracę to płaca minimalna, która co roku jest podwyższana – zaznaczyła.


Więcej informacji o zmianach w oskładkowaniu umów zleceń znaleźć można w informatorze na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • od 1 stycznia
  marek
  29.12.2015, 12:21
  Może nie będzie już "biednych" emerytów pracujących za 4 złote brutto.Czy dalej bedą psuli rynek?
  odpowiedz na komentarz
 • Pracodawcy oszukują Pfron
  K
  24.12.2015, 17:29
  Witam PFRON powinien kontaktować się przed wypłaceniem dofinansowania z niepełnosprawnym pracownikiem czy i jaką umowę posiada i jaki etat czy 1/4 cz 1/2 bo w tej chwili pracodawcy podpisują z osoba niepełnosprawną umowę o pracę na pełny etat za miesiąc lub dwa dają osobie niepełnosprawnej aneks do umowy zmniejszający etat np. na 1/4 od PFRON pobierają pełną kwot dofinansowania nie informując go o aneksie . A osoba niepełnosprawna otrzymuje 1/4 wynagrodzenia .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas