czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
Poradnik centrum
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji- KRS 0000 102 130
Strona główna >> Poradnik centrum >> Wolontariat
 
NASZ BIULETYN
Wpisz swoj e-mail:
Wolontariat
Autor: Tomasz Przybyszewski

Kto może być wolontariuszem?

Wolontariat to bezpłatne, dobrowolne i świadome działanie na rzecz organizacji, instytucji lub osób, które wykracza poza więzi rodzinne czy koleżeńskie.

Wolontariuszem może być każdy, natomiast nie każdy może wszystko robić. Tak jak nie każdy ma predyspozycje - mentalne i fizyczne - do każdego rodzaju pracy.

Wolontariusz może uczestniczyć w pracach biurowych organizacji pozarządowych, pomagać potrzebującym: osobom niepełnosprawnym, starszym, najuboższym, dzieciom, a także pracować ze zwierzętami, w muzeum, galerii czy nieść pomoc przy ochronie środowiska.

Można pracować jako wolontariusz, wykorzystując swoje doświadczenie zawodowe lub umiejętności zdobyte w szkole, np. pomagać organizacjom pozarządowym w księgowości, marketingu, organizowaniu imprez, służyć poradą prawną itp.

Osoby niepełnosprawne mogą również działać na rzecz innych - wolontariat to także np. pomoc przy prowadzeniu strony internetowej,  tłumaczeniu tekstów itp.

Jak zostać wolontariuszem?

Warto rozejrzeć się wokół siebie. Może gdzieś obok są placówki lub organizacje pozarządowe, które są zainteresowane pomocą (np. dom kultury, klub seniora, świetlica dla dzieci, fundacja albo stowarzyszenie pomocy osobom niepełnoprawnym itd.). W wielu miejscowościach działają centra wolontariatu - www.wolontariat.org.pl
Podobne kroki warto przedsięwziąć, gdy szuka się pomocy wolontariusza.

Osoby w wieku 18-25 lat mogą także starać się o Wolontariat Europejski (EVS). Nie ponoszą w związku z tym żadnych kosztów, mają zaś możliwość wyjazdu za granicę (nawet na rok), poznania innej kultury, nauki języka (więcej informacji: youth.org.pl).

Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Przede wszystkim daje to ogromną satysfakcję. Jest szansą nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Może pomóc zdobyć nowe umiejętności, jest dobrą praktyką zawodową - może stanowić ważne, dodatkowe punkty przy późniejszym staraniu się o pracę. Sam wolontariat może również przerodzić się w umowę o pracę.

W 2005 roku 23,2 proc, czyli ok. 6,9 min dorosłych Polaków poświęciło czas na pracę jako wolontariusze. Od 2001 roku ich liczba wzrosła dwukrotnie.

 

MŁODZIEŻ nas uskrzydliła
Obecnie problemem nie jest zdobycie sprzętu rehabilitacyjnego, lecz znalezienie odrobiny zrozumienia.  We wrześniu ubiegłego roku miałem wielkie szczęście - spotkałem się z wolontariuszami z Kraśnika na Lubelszczyźnie.

Data opublikowania dokumentu: 2004-10-27, 22.12

Skomentuj na forum Wydrukuj


Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) oraz zdjęć i elementów graficznych publikowanych w portalu www.niepelnosprawni.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

Copyright by Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji