Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

BBC: znakomite wyniki nowej terapii SM

25.01.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. Freeimages.com
Źródło: BBC
Neurony namalowane farbami

Najpierw poprzez chemioterapię niszczony jest system immunologiczny pacjenta chorego na stwardnienie rozsiane (SM). Potem komórki macierzyste pobrane z krwi wszczepia się ponownie do szpiku kostnego – o przełomowej metodzie leczenia stwardnienia rozsianego donosi BBC.

Pilotażowym programem objęto 20 osób chorych na SM w szpitalu w Sheffield i Londynie. Jak donosi BBC, zastosowanie tej nowatorskiej metody powoduje, że organizm powraca do stanu sprzed choroby, co porównuje się do restartu komputera.

Jedna z pacjentek, poruszająca się na wózku, nazywa to cudem – szpital już po kilku dniach opuściła o własnych siłach. Jak podaje BBC, inny pacjent, maratończyk, który został poddany terapii, nie chodzi jeszcze samodzielnie, ale... zaczął pływać kajakiem.

W Polsce leczenie na niskim poziomie

Stwardnienie rozsiane diagnozowane jest najczęściej u osób w wieku 20-40 lat. Choruje na nie 2,3 mln osób na świecie. Z porównania jakości życia chorych na SM wynika, że Polska jest dopiero na 22. miejscu na 23 sklasyfikowane państwa.

Wszystkich chorych na SM, którzy mają rzutowo-remisyjną postać tej choroby i wymagają aktywnego leczenia, jest w Polsce ok. 35 tys. Obecnie korzysta z niego tylko ok. 8 tys. chorych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Orzeczenie o niepełnosprawności
    Ewelina
    15.04.2016, 15:33
    Witam Zdiagnozowano u mnie SM - w chwili obecnej pracuje na kierowniczym stanowisku w jednym z supermarketów - jest to Ciężka fizyczna praca co w obecnym stanie zdrowia nie bardzo mi służy - skończyłam 3 kierunki jednak mieszlam w miejscowości gdzie rynek pracy nie ma nic do zaoferowania jeśli nie masz znajomości Proszę o odpowiedź czy z powyższą chorobą mogę starać się o grupę inwalidzką - wiem że z nią mam większe szanse na zmianę pracy
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas