Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy można odliczyć ciśnieniomierz?

17.09.2016
Autor: Witold

Mam znaczny stopień niepełnosprawności, czy mogę odliczyć ciśnieniomierz, który ze względu na orzeczone (między innymi) nadciśnienie muszę posiadać do kontroli ciśnienia?

Szanowny Panie,

Osoba z niepełnosprawnością ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej, o ile poniesiony przez nią wydatek został wymieniony w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 26 ust. 7a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jako wydatek na cele rehabilitacyjne oraz wydatek związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej osoba z niepełnosprawnością może odliczyć koszty poniesione m.in. na zakup oraz naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, niezbędnych w rehabilitacji, a także przedmiotów, które wpływają na poprawę sytuacji osoby z konkretną dysfunkcją (nie dotyczy to sprzętu gospodarstwa domowego oraz powszechnie używanych przedmiotów).

Niestety, w Polsce nie ma ujednoliconej interpretacji podatkowej i niejednokrotnie zdarza się, że urzędy skarbowe w różnych miejscowościach reprezentują odmienne stanowiska w podobnych przypadkach. W związku z powyższym, zachęcam do skonsultowania się z Pańskim urzędem skarbowym, i to najlepiej przed dokonaniem odliczenia, aby uniknąć różnego rodzaju problemów. W przypadku, gdy poniesiony wydatek jest spory, a do rozliczenia zostało jeszcze trochę czasu, warto pomyśleć o zwróceniu się do właściwego dyrektora izby skarbowej z prośbą o wykładnię prawa podatkowego w tym konkretnym przypadku. Czas oczekiwania na wykładnię wynosi do 3 miesięcy, zaś koszt jej to 40 zł.

Więcej informacji na temat interpretacji indywidualnych znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów. Ponadto w rozwianiu wątpliwości pomocna będzie również Krajowa Informacja Podatkowa, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 18:00 (infolinia: z tel. stacj.: 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 03 30).

Zachęcam Pana również do lektury broszury informacyjnej dotyczącej ulgi rehabilitacyjnej w roku 2016 (plik PDF, 592 KB).

Z poważaniem,

Adriana Kosicka, Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas