Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a zasiłek macierzyński z ZUS

25.05.2016
Autor: Natalia

Witam. Od lipca 2015 jestem na zasiłku macierzyńskim z ZUS po wygaśnięciu umowy o pracę (była na zastępstwo). Mój syn miał już wydane orzeczenie o niepełnosprawności (11/2014). W grudniu 2015 wydano nową decyzję o niepełnosprawności – zmiana klasyfikacji choroby. Punkt 7 i 8 na „tak” w obu. Przypadkiem byłam w MOPS i dowiedziałam się, że na zasiłku z ZUS należy się też świadczenie pielęgnacyjne (ustawa jasno tego nie określa – nie miałam o tym pojęcia). Przyznano świadczenie z wyrównaniem od listopada 2015 – wtedy złożyłam wniosek o wydanie drugiego orzeczenia. Czy należy mi się wyrównanie od momentu ustania zatrudnienia (lipiec 2015)? Nie znalazłam żadnej informacji ani ustawy, która określa ten temat. Ile czasu jest na złożenie wniosku o świadczenie po ustaniu zatrudnienia? Tej informacji również nie znalazłam. Jasne jest, że minęło więcej niż 3 miesiące od wydania pierwszego orzeczenia, ale nie ustalono czasu na złożenie wniosku o świadczenie w mojej sytuacji. Pomocy!

Szanowna Pani,

Świadczenie pielęgnacyjne reguluje art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.2015.114 z późn. zm.). Zgodnie z cytowanym przepisem, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje opiekunowi dziecka niepełnosprawnego, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Art. 24 ust. 2 cytowanej ustawy wskazuje, iż prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami (nie zaś począwszy od miesiąca, w którym ustało zatrudnienie).

Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych, w sytuacji, gdy w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

W Pani przypadku zastosowany został więc najprawdopodobniej art. 24 ust. 2a ustawy. Ustawa nie przewiduje natomiast tzw. wyrównania za okres od utraty zatrudnienia.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas