Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy da się ubezpieczyć wózek inwalidzki?

22.02.2016
Autor: Julita Kuczkowska, fot. Piotr Stanisławski
mężczyzna jedzie na wózku chodnikiem, na trawie stoi nowszy i lepszy model

Wózek inwalidzki bywa kosztowny. Nierzadko nabycie go oznacza wiele wyrzeczeń. Dlatego perspektywa jego utraty lub uszkodzenia może spędzać sen z powiek. Pojawia się wtedy myśl, że można byłoby go ubezpieczyć. Ale jak? Gdzie? Za ile?

Sprawa na pozór wydaje się prosta. Przecież kupując aparat fotograficzny czy tablet dostajemy prawie zawsze propozycje zakupu dodatkowego ubezpieczenia. Nie tylko od kradzieży, ale też od uszkodzenia sprzętu przez nas samych. Sprawa wygląda identycznie przy przedłużaniu abonamentów telefonicznych – za dodatkowe 5 zł miesięcznie nasz nowy telefon jest zabezpieczony przed stłuczeniem ekranu czy kradzieżą.

Skoro prosty sprzęt elektroniczny można tak łatwo ubezpieczyć, to wydawałoby się, że zabezpieczenie drogiego wózka lub kosztownych aparatów słuchowych nie powinno stanowić problemu.

Klient niegodny uwagi

Informacji zaczęłam szukać przy okazji opłacania składki ubezpieczeniowej OC na samochód. W punkcie konsultacyjnym zapytałam o możliwość ubezpieczenia sprzętu rehabilitacyjnego, czyli – w moim przypadku – wózka aktywnego. Punkt obsługuje wiele firm ubezpieczeniowych – konsultantka nie potrafiła jednak udzielić mi natychmiastowej informacji na ten temat. Zostałam poproszona o zostawienie numeru kontaktowego.

Telefon milczy do dziś.

Widocznie nie wydałam się im klientem godnym uwagi.

Postanowiłam jednak szukać dalej i tak obdzwoniłam kilka ubezpieczalni, które posiadają najbardziej zróżnicowane oferty na rynku.

Ubezpieczalnia 1

Nie istnieje możliwość objęcia ubezpieczeniem samego wózka. Nie można również ubezpieczyć go jako dodatkowej opcji przy innym pakiecie.

Ubezpieczalnia 2

Brak oferty ubezpieczenia sprzętu rehabilitacyjnego. Istnieje możliwość wykupienia pakietu razem z ubezpieczeniem mieszkania – sprzęt jest jednak chroniony tylko w nim.

Ubezpieczalnia 3

Także i tutaj nie ma możliwości ubezpieczenia samego sprzętu. Jak wyżej, można go ubezpieczyć razem z mieszkaniem, ale ochrona obowiązuje tylko tam.

Ubezpieczalnia 4

Tu również nie można ubezpieczyć samego wózka. Jak wcześniej, istnieje możliwość wykupienia pakietu razem z ubezpieczeniem mieszkania – ubezpieczenie obowiązuje jednak tylko na jego terenie.

Ubezpieczalnia 5

Nie ma oferty ubezpieczenia sprzętu. Zarówno w pakiecie z mieszkaniem, jak i osobno.

Ubezpieczalnia 6

To firma, która podobno ubezpiecza wszystko. Tak przynajmniej by się wydawało. Dwa razy prosiłam o kontakt telefoniczny. Po podaniu informacji, że chcę ubezpieczyć sprzęt rehabilitacyjny, kazano czekać na telefon zwrotny, jednak i tym razem nie doczekałam się odpowiedzi. Udałam się więc osobiście do agenta. Wprawdzie nie otrzymałam żadnej informacji, ale tym razem obietnica telefonu zwrotnego została spełniona.

Agentka przez dwa tygodnie była ze mną w kontakcie, próbując na różne sposoby ubezpieczyć mój wózek. Sama na początku była przekonana, że jeżeli można ubezpieczyć rower, to inny pojazd o napędzany siłą mięśni – również. Niestety... Nie znalazła dla mnie oferty, w której możliwe byłoby zabezpieczenie sprzętu rehabilitacyjnego. Podpowiedziała mi jednak, że jeżeli mam wykupione OC auta, to prawdopodobnie każda ubezpieczalnia ma za dodatkową niewielką kwotę możliwość wykupienia ubezpieczenia... bagażu.

Powrót do punktu wyjścia

Tak, jak zaleciła mi agentka z ostatniej ubezpieczalni, sprawdziłam swoją polisę OC auta. Okazało się, że jest tam opcja doubezpieczenia bagażu znajdującego się w pojeździe. Byłoby to rozwiązanie idealne, bo właśnie na zabezpieczeniu sprzętu medycznego pozostawionego w aucie najbardziej mi zależało.

Czym prędzej skontaktowałam się z moim agentem. Jakież było moje zdziwienie, gdy bagażem kwalifikowanym okazał się sprzęt elektroniczny, walizka z ubraniami, wózek dziecięcy, ale wózek aktywny – już nie.

Ponad miesiąc bezskutecznych prób

Jak widać, wykupienie ubezpieczenia dla samego sprzętu rehabilitacyjnego jest nierealne albo nie trafiłam na agenta, który wiedziałby o takiej możliwości. Sprzęt można ubezpieczyć jedynie przy okazji ubezpieczania mieszkania. To jednak możliwe jest nie we wszystkich ubezpieczalniach i zazwyczaj obowiązuje tylko w mieszkaniu. A przecież to o zabezpieczenie na zewnątrz zazwyczaj najbardziej nam chodzi!

Zapytaliśmy specjalistów, czy takie traktowanie wózka inwalidzkiego przez ubezpieczycieli jest zgodne z prawem.

Jak tłumaczy Bożena Wolińska z Biura Rzecznika Finansowego, ubezpieczenia dzielą się na obowiązkowe i dobrowolne. W przypadku ubezpieczeń obowiązkowych, zakład ubezpieczeń, posiadający te ubezpieczenia w ofercie, nie może odmówić przyjęcia danego ryzyka do ubezpieczenia. Inaczej jest w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, w przypadku których zakład ubezpieczeń nie ma obowiązku przyjęcia do ubezpieczenia danego ryzyka. Ubezpieczenia obowiązkowe są ściśle określone w przepisach. Niestety, ubezpieczenie wózka inwalidzkiego nie stanowi takiego ubezpieczenia.

Według Biura Rzecznika Finansowego, takie ubezpieczenie mogłoby stanowić element ubezpieczenia domu lub mieszkania, ale tylko w ściśle określonym zakresie, np. od kradzieży z posesji lub z mieszkania, a od uszkodzeń – wskutek nieszczęśliwego wypadku. Bożena Wolińska podkreśla jednak, że jest to suwerenna decyzja ubezpieczyciela, czy oferuje takie ubezpieczenie i czy przyjmie dane ryzyko do ubezpieczenia.

Nieatrakcyjni

To być może niestety okrutna prawda, że posiadacze wózków inwalidzkich nie są atrakcyjni dla firm ubezpieczeniowych. Sprzęt jest drogi, natomiast prawdopodobieństwo jego uszkodzenia czy utraty – dość duże. Ofert ubezpieczeń jest wiele, tak jak i ich rodzajów. Jednak szukając konkretnie okazuje się, że głośno się o tym nie mówi, lecz ubezpieczyciele niechętnie patrzą na posiadaczy sprzętu rehabilitacyjnego.

Wielka szkoda, bo jest to duża grupa potencjalnych klientów. Skorzystać mogłyby obie strony, potrzeba tylko skonstruowania odpowiedniej oferty. Wielu ubezpieczycieli ogłasza, że ma możliwość tworzenia indywidualnych ofert. Dwie firmy, które o tym zapewniły, następnego dnia wycofały się z oferty, gdy dowiedziały się, że o chodzi o ubezpieczenie wózka.

Idealnym rozwiązaniem byłaby oferta podobna do tej, jaką oferują salony RTV i AGD. Gdyby istniała współpraca ubezpieczalni z dystrybutorami sprzętu, można byłoby wykupić pakiet ochronny dla wózka już podczas jego zakupu. Pytanie tylko, czy jest to opłacalne dla firm ubezpieczeniowych? Prawdopodobnie gdyby tak było, oferty ubezpieczenia sprzętu już dawno pojawiłyby się na rynku.

Póki co, pozostaje zabezpieczać wózek samemu – unikać sytuacji, gdy mógłby zostać skradziony czy uszkodzony. Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jak się okazuje, jednak nie zawsze.


Tym artykułem witamy w nowym na naszym portalu dziale Finanse i Ubezpieczenia. Tematyka ta nie należy do najprostszych. Dlatego w nowym dziale chcemy wspierać osoby, które czują się zagubione w świecie pożyczek, lokat, polis, a których portfele nie pozwalają na popełnianie błędów. Będziemy wdzięczni za nadsyłanie tematów, którymi powinniśmy się w nowym dziale zająć. Piszcie na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Ubezpieczenie skutera
    Rafał Borowwski
    30.06.2022, 00:25
    Witam. Znalazłem ten artykuł sprzed kilku lat, bo mam zamiar ubezpieczyć się turystycznie i skuter Faster Max, którym byłem w zeszłym roku w Krakowie - z Gdańska! 1880km! 43 dni. Przez Mazury i inne miasta. Filmy na YT. W tym roku jadę za kilka dni ze swojego miasta z Gdańska, przez Hel do Świnoujścia i właśnie myślę o jakimś zabezpieczeniu. Jadę w celu turystycznym ale przede wszystkim charytatywnym, zbierać datki na chorą dziewczynę. Czy coś się zmieniło od czasu pojawienia się powyższego artykułu? Z morskimi pozdrowieniami - Rafał
    odpowiedz na komentarz
  • Ubezpieczenie
    Filip
    06.08.2016, 08:48
    Witam, Jestem Agentem, zajmuje sie zyciowkami nie majatkami, ale po spotkaniu z klientem zainteresowalem sie zabezpieczeniem sprzetu w postaci wozka. Niestety faktycznie jest z tym maly problem. Powinno sie szukac zabezpieczenia pojazdu nierejestrowanego. Problem w tym, ze wozek jest tak ekspoatowany iz ciezko okreslic iz uszkodzenie wynika z wady z przypadku czy zlego uzytkowania, to jest problemem dla okreslenia szkody. Zasadniczo ubezpieczenie to ilosc zainteresowanych klientow suma skladek =wyplatom odszkodowania w skali roku z uwzglednieniem ryzyka. Poniewaz zapewne nie tak wiele osob szuka tego rodzaju zabezpieczen to tu niestety jest problem. Co do zabezpieczenia jest mozliwe zabezpieczenie jako bagaz ale tylko na czas podrozy. Staram sie zawsze pomoc jesli uda sie rozwiazac problem gdzie mozna w majatkach ubezpieczyc wozek nie omieszkam o tym napisac. Z wyrazami szacunku Filip W.
    odpowiedz na komentarz
  • Konkretnie jakie ubezpieczalnie
    Piotrek
    25.02.2016, 18:02
    Czytam i widzę ubezpieczalnia 1, 2 itp. Nie ma takich firm są za to z firmy nazwy. Tekst wydaje się przez to albo zmyślony albo mało wiarygodny. Należy podać nazwę ubezpieczycieli, bo tak to ni pies ni wydra, choć temat może być ciekawy.
    odpowiedz na komentarz
  • WYKUP OC
    MACIEK
    25.02.2016, 10:35
    SKORO UBEZP. OC MOŻNA OBJĄĆ ROWER/JAZDĘ ROWEREM, TO CZY TAKŻE DOTYCZY TO WÓZKA INWALIDZKIEGO?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas