Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będą nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością

23.02.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. Freeimages.com
Biały symbol osoby na wózku na niebieskim tle

Od 1 października 2016 r. obowiązywać będą nowe legitymacje osoby z niepełnosprawnością. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje nas, że prace nad nowelizacją rozporządzenia porządkującego nowe zasady wydawania tego dokumentu zostały już podjęte.

Nowelizacja Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób z niepełnosprawnością z 25 września 2015 r. wprowadziła nowe zapisy dotyczące zasad wydawania legitymacji dla osób z niepełnosprawnością. Dokument będzie wystawiony na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności. Nie może być on jednak dłuższy niż 5 lat w przypadku legitymacji dokumentujących niepełnosprawność i 10 lat w przypadku legitymacji dokumentujących stopień niepełnosprawności dla osób, które nie ukończyły 60 lat. Wyrobienie legitymacji będzie bezpłatne. 15 zł zapłacimy jedynie w sytuacji, gdy konieczne będzie wydanie duplikatu dokumentu.

Dostosować do zasad

Dotychczasowe regulacje prawne, dotyczące zasad wydawania legitymacji dokumentujących niepełnosprawność, zostały przez ustawodawcę określone w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (rozdział 8 o wzorach legitymacji o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz organach uprawnionych do ich wystawiania).

- Biuro Pełnomocnika Rządu wyjaśnia, że przewiduje nowelizację wyżej wskazanych przepisów rozporządzenia w celu wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych, dostosowanych do zasad przyjętych Ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym wprowadzenie przepisów, które szczegółowo określą zarówno tryb wydawania legitymacji, jak i ich wymagania techniczne. Prace nad nowelizacją przedmiotowego rozporządzenia we wskazanym zakresie zostały podjęte – informuje nas biuro prasowe resortu pracy.

Co ze starymi legitymacjami?

Od 1 października legitymacje będą wydawały zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Na razie jednak niewiele wiadomo np. jak zespoły mogą przygotować się do wydawania nowej legitymacji. Nie wiadomo także na razie, co ze starymi legitymacjami, do kiedy zachowają ważność.

Dlatego też istotne jest rozporządzenie, które w praktyce wskaże, jak starać się o wydanie nowego dokumentu. Na razie pozostaje na nie czekać, będziemy na bieżąco informować na naszym portalu o postępie prac w tym zakresie.


Dołącz do naszej akcji „Zmieńmy legitymację, zmieńmy symbol”! Pomóż nam walczyć o to, by nowa legitymacja była mniejsza, nie tylko po polsku i z nowym symbolem niepełnosprawności”!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • radek
  Rad
  10.09.2017, 13:24
  Ile trzeba będzie zdjęć
  odpowiedz na komentarz
 • Legitymacja
  Izabela
  16.08.2017, 16:36
  Witam chcialam sie dowiedziec w jakim kolorze bedzie nowa legitymacja dla pierwszej grypy czyli stopnia znacznego?
  odpowiedz na komentarz
 • Nowe legitymacje
  kaleka
  29.06.2017, 19:38
  To jak, są już te nowe legitymacje, czy nie ma? A jak nie ma to kiedy będą?
  odpowiedz na komentarz
 • Zmiana nazwiska a wymiana legitymacji
  Agnieszka S.
  10.06.2017, 00:58
  Witam , córka zmieniła nazwisko rodowe , czy można je zmienić na legitymacji , jak inaczej ma się teraz tą legitymacją posługiwać kiedy zarówno dowód jak i inne dokumenty są powymieniane na nowe nazwisko ? Może ktoś coś wie na ten temat lub może był w podobnej sytuacji i może doradzić , pozdrawiam Agnieszka
  odpowiedz na komentarz
 • Uprawnienia
  Sandra.P
  22.05.2017, 19:06
  Mam pytanie na temat legitymacji czy uprawnienia ulgowych dotyczy także innych miastach, gdy jestem z Bydgoszczy a odwiedziny w Warszawie nie musiałabym kupować bilety ulgowych?? Pozdrawiam Sandra
  odpowiedz na komentarz
 • Uprawnienia
  Sandra.P
  22.05.2017, 19:05
  Mam pytanie na temat legitymacji czy uprawnienia ulgowych dotyczy także innych miastach, gdy jestem z Bydgoszczy a odwiedziny w Warszawie nie musiałabym kupować bilety ulgowych?? Pozdrawiam Sandra
  odpowiedz na komentarz
 • Duplikat legitymacji
  Alutka
  15.05.2017, 15:04
  Proszę o inf czy ktoś wyrabiał duplikat legitymacji? Jakie były procedury czy konieczna jest jakąś komisja? Która może zaważyć na grupie inwaldz?
  odpowiedz na komentarz
 • LEGITYMACJA
  KASIEŃKA
  12.05.2017, 09:45
  Witam wszystkich serdecznie - jeśli jest ktoś, kto wie ile czasu trzeba czekać na legitymację - to proszę o odpowiedź, bo mija już miesiąc jak wysłałam wszystko ze zdjęciem i nadal nie przysłali. Pozdrawiam :)
  odpowiedz na komentarz
 • ? ? ?
  karo
  04.04.2017, 10:34
  PO CO MI TA LEGITYMACJA ? DO CZEGO JEST POTRZEBNA ? PYTAM SERIO ,PONIEWAŻ MIAŁEM JĄ KILKA LAT I NIKT NIGDY O NIĄ NIE ZAPYTAŁ. A ,zaczynam kumać, ktoś musi ją wydać ,potrzebny etat...
  odpowiedz na komentarz
 • nowe legitymacje
  Pisior
  13.10.2016, 09:21
  Nowe legitymacje od 1 sierpnia 2017 roku miały być od 1 pażdziernika ale rabusie z PO i PSL nie zostawili środków niezbędnych do wdrożenia tych zmian. Karty parkingowe dla wszystkich umiarkowanych z symb. niepełnosprawności 5 R. Pozdrowienia dla wszystkich inwalidów
  odpowiedz na komentarz
 • Legitymacja
  Inwalida
  12.10.2016, 21:07
  Nowe legitymacje dla osób niepełnosprawnych dopiero od 1 sierpnia 2017 roku miały być od 1 pażdziernika 2016 roku ale rabusie z PO i PSL nie zostawili na ten cel pieniążków.
  odpowiedz na komentarz
 • nowe legitymacje
  Marta
  11.10.2016, 10:05
  Właśnie dzwoniłam do Powiatowego Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Częstochowie i Pani , która odebrała stwierdziła, że pierwszy raz słyszy , że mają być nowe legitymacje????
  odpowiedz na komentarz
 • Symbol niepełnosprawności
  Obsrywator
  28.08.2016, 06:22
  Rozumiem, że symbol wózka inwalidzkiego będzie drukowany osobom z niepełnosprawnością ruchową. A co z niepełnosprawnością dla chorujących psychicznie? Aż boję się pomyśleć jaki symbol będzie u osób z chorobami układu moczowo-płciowego. A co, jeśli nie chcę mieć symbolu przyczyny niepełnosprawności na legitymacji (obecnie nie mam)?
  odpowiedz na komentarz
 • w Polsce prawo dziala wstecz
  XYZ
  17.08.2016, 11:19
  Jeśli ktoś ma orzeczenie na stałe to legitymacja równiez winna być wydana na czas orzeczenia niepełnosprawności.Ale wg mnie to chodzi o lekarzy, którzy chcą łatwo i przyjemnie zarobić i to konkretne pieniądze bez zbędnego wysiłku.Bo jeśli jest orzeczenie na stałe to drugi raz delikwent nie stanie na komisji!!!!!!!!!Chore Państwo,dlaczego mundurowi pobierają emerytury i oprócz emerytur renty to jakaś patologia w tym państwie.Szkoda ,że rząd nie zajmie się takimi sprawami, bo to jest skandal. Każdy powinien się o organ nie prześle drogą pocztową lub elektoniczną.
  odpowiedz na komentarz
 • legitymacja
  urszula
  08.08.2016, 14:23
  A po co to wszystko? Tyle pieniędzy będą kosztowały te legitymacje.
  odpowiedz na komentarz
 • stopień umiarkowany
  Arkadiusz Cywiński
  29.06.2016, 19:54
  wszyscy niepełnosprawni o stopniu umiarkowanym powinni posiadać kartę parkingową i kartę "N" umożliwiającą im zaparkowanie samochodu w pobliżu miejsc wyznaczonych.
  odpowiedz na komentarz
 • Legitymacja
  kazimierz szczepankiewicz
  25.04.2016, 17:57
  Aktualnie nie mam legitymacji,mam tylko orzeczenie o niepełnosprawności. Czy przed wydaniem nowej muszę wyrobić obecnie obowiązującą.
  odpowiedz na komentarz
 • legitymacja ważna
  tom
  07.04.2016, 20:23
  Jeśli mam ważną legitymację na stałe , to czy mi wydadzą duplikat legitymacji , czy ponownie mam stawać na komisję ?
  odpowiedz na komentarz
 • Symbol konieczny i język angielski
  Elżbieta
  07.03.2016, 21:52
  Legitymacja powinna być w języku angielskim z wyraźnym symbolem niepełnosprawności. Nikt za granicą nie rozumie naszej legitymacji.
  odpowiedz na komentarz
 • nowe ??
  EK/
  02.03.2016, 19:41
  Każdy nowy rząd ma taką wizję by coś zmienić i koniecznie coś poprawić po poprzednikach ale nie koniecznie już na korzyść niepełnosprawnego. Jakoś nie wierzę że odpowiedni minister nie wie o wykorzystywaniu pracowników przez pracodawców którzy biorą dotację z PFRON na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, tak samo z likwidacją barier,znajomy dopłacił /jakiś procent/ do remontu łazienki mówi że za te pieniądze sam by tą łazienkę przerobił bez stosów wniosków, podpisów, nawiedzania urzędników, fotografii i innych ceregieli. Te wszystkie zmiany służą temu by utrzymywać armię urzędników i tworzyć tony papierzysków. Koszmar jakiś.
  odpowiedz na komentarz
 • zmiana legitymacji
  Eugeniusz
  01.03.2016, 09:56
  Teraz rząd PIS wsadza łapy do niepełnosprawnych by tylko utrudnic życie.a ja wierzyłem ze pomogą nam.Ale to "pomoc"Zmiany papierkowe jak tu ktos pisał.Też pracuje jako niepełnosprawny i mój pracodawca ma dodtacje 2400 od pfron na mnie.Prezez firmy za moja prace płaci 2500zł. a ja zarabiam 1300zł.Gdzie tu sens i logika.PFRON płaci za to że mnie zatrudnia ale ..ja wykonuje swoja prace bez pomocy innych,tak samo jak obok mnie na tym stanowisku zdrowy pracownik.Zatrudnienie moje nie jest jako rehabilitacja tylko mus by przeżyc.A terz zmiana legitymacji najwazniejsza od ludzi.Eh szkoda słow.! SLD,PO dało kase pracodawcom za zatrudnienie niepełnosprawnym a nam zabrano wszystko.PIS dalej to utrzymuje ...by pracodawca miał kasę za nic.
  odpowiedz na komentarz
 • Po co zmieniać
  lesioand
  29.02.2016, 12:47
  Po co coś zmieniać jak jest dobre, Po zamianie przepisów każdy musiał iść na komisje i dostał legitymacje.Wiec znów komisje i zmiany, utrudnienia tylko.Miało być tak prosto
  odpowiedz na komentarz
 • Jak zabrać rencistom uprawnienia wydane na stałe
  popej
  29.02.2016, 10:01
  Cwana zmiana jak zabrać ludziom uprawnienia które były wydane na stałe co 5lat na komisję a oni cię po pięciu latach uzdrowiom cudownie , Jasna Góra nie będzie potrzebna i szumu nie będzie bo będą zabierać pojedynczo nie wszystkim na raz a tak nie będzie rozgłosu
  odpowiedz na komentarz
 • parkingi
  Marek J.
  28.02.2016, 15:27
  Wszystko ładnie i pięknie, czekanie na nowa kartę od czasu komisji ponad 2 miesiące (podobno to krótki okres gdzie indziej czeka się dłużej). Ale jak wygląda sprawa z miejscami do parkowania, NIC na 40 miejsc parkingowych tylko jedno dla niepełnosprawnego, winno być 4. Jak w Lubartowie przed wojną, tylko rynek. Uliczki i osiedla LIPA. Zapraszam do Łasku.
  odpowiedz na komentarz
 • Nowa legitymacja!
  Petroniusz
  28.02.2016, 12:11
  Nie rozumiem, dlaczego Osoba niepełnosprawna o znacznym stopniu niepełnosprawności (niewidomy), miała by osobiście zwracać się do Biura Orzecznictwa o nową legitymację formalizującą Jej prawo do w/w stopnia niepełnosprawności? Uważam, iż odpowiednie instytucje winny same zadbać o fakt dostarczenia nowych legitymacji dla Osób doń uprawnionych. Uważam, iż Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, nie powinny być ciągane gdziekolwiek by zmieniać coś, co wychodzi z projektu Innych Osób. Instytucje zobowiązane do prowadzenia ewidencji takich Osób jak i zobowiązane do opieki i służenia takim Osobom - same winny przypilnować, by nowe legitymacje winny dotrzeć do uprawnionych Osób. Inną kwestią jest fakt, iż czas pomyśleć o trwałości legitymacji, gdyż obecne są zbyt nietrwałe fizycznie.
  odpowiedz na komentarz
 • zmiana legitymacji
  jerzy
  28.02.2016, 08:10
  Wszystkie rzady zajmuja sie papierami wylacznie dla niepelnosprawnych!!!!poprawiaja papierki,liczylem ze PIS zajmie sie nami jako ludzmi,ale oni poprawia nasz byt na papierze.Nie chce by moj symbol "P"byl widoczny na legitymacji.!!!Wiele z tego doswiadczam upokorzen niestety!Dlaczego nie zajma sie poprawa naszego bytu!!??pracyje w ZPCH oszukuja mnie na wyplacie nawet minimalnej nie mam nie placa zadnych dodatkow,pracujemy jak woły sami bez pomocy nikogo to nie wzrusza???Papierki zmienic by nas gonic po urzedach!Pieniadze z pfron zgarnia pracodawca zamiast my niepelnosprawni !!tak samo SLD,PO,PIS wszystko dla pracodawcy!!!
  odpowiedz na komentarz
 • podobna legitymancja dla niepelnosprawnych jak dowod osobisty(mala ,plastikowa)
  amelia
  27.02.2016, 10:56
  Najlepiej żeby byly male,plastikowe jak w tej chwili mamy dowód osobowy,żeby dane byly czytelne
  odpowiedz na komentarz
 • BYLIŚMY ZAWSZE NICZYM
  KRZYSZTOF ŚWIĄTEK
  26.02.2016, 16:11
  LUDZIE NIEPEŁNOSPRAWNI ZAWSZE BYLI NICZYM DLA NASZYCH POLSKICH RZĄDÓW BYLIŚMY TYLKO DLA WAS ŚMIECIAMI BO BYLIŚMY TYLKO 4 LITERAMI DLA RZĄDU POLSKIEGO
  odpowiedz na komentarz
 • CO RZĄD NOWE PORZĄDKI
  KRZYSZTOF ŚWIĄTEK
  26.02.2016, 15:40
  ŻEBY JESZCZE DLA DOBRA LUDZI NIEPEŁNOSPRAWNYCH LECZ TO NIE DLA DOBRA TYLKO NA SZKODĘ NIEPEŁNOSPRAWNYCH LUDZI DLA SIEBIE MAJĄ ALE DLA CHORYCH NIE MAJĄ Z BOGIEM
  odpowiedz na komentarz
 • co do legitymacji i stopniu niepełnosprawności
  KRZYSZTOF ŚWIĄTEK
  26.02.2016, 15:29
  na przykład orzecznictwo niepełnosprawności wydało orzeczenie że jest osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym na stałe to rząd to powinien zatwierdzić i uszanować dla swego i niepełnosprawnego dobra i tak ciągle ludzi niepełnosprawnych się dyskryminuje i odrzuca na bok człowiek np.leczył się psychicznie był częściowo ubwłasnowolniony to nie znaczy że nie mógł się zastanowić że jego choroby nie pozwoliły mu iść np. do seminarium i próbował ze sobą zakończyć że nie zrozumiał tego że nie musi być księdzem by dobro czynić a przez to teraz musi żyć w grzechu bo nie chcą mu dać sądy POLSKIE ZEZWOLENIA NA ZWIĄZEK MAŁŻEŃSKI BY BYŁ SZCZĘŚLIWY I DAĆ SZCZĘŚCIE DRUGIEJ SWEJ POŁOWIE Z BOGIEM.
  odpowiedz na komentarz
 • komu to
  żaneta
  26.02.2016, 12:55
  jednym słowem szukanie dziury w całym i pieniędzy na 500+ , jest gro osób, które maja z zus na starych zasadach renty , i np. pierwsze grupę ,a a powiatowego urzędu d.s orzekania np II grupę albo wcale i co wtedy???czyli kontrola , weryfikacja rent z zus?? by uzyskać więcej pieniędzy do budżetu kosztem niepełnosprawnych?
  odpowiedz na komentarz
 • "Na razie jednak niewiele wiadomo np. jak zespoły mogą przygotować się do wydawania nowej -"
  niepełnosprawny2
  26.02.2016, 12:53
  " Wyrobienie legitymacji będzie bezpłatne." - to fragmenty artukułu. A co ze zdjęciami ? Kto zwróci nam kilkadziesiąt zł za ich wykonanie ? Jakie to polskie :-). Urzędas wydaje decyzje a nikt nic nie wie jak je realizować. Wiadomo, że jak nic nie wiadomo, to zapłaci podatnik za zbędną wymianę.
  odpowiedz na komentarz
 • Projekt
  Andrzej
  26.02.2016, 12:12
  Dopiero projekt a już niedoinformowani POmyleńcy szczekają...
  odpowiedz na komentarz
 • WYMIANA?
  Anna
  26.02.2016, 11:26
  Mnie ta legitymacja nie jest potrzebna. Ciekawa jestem czy będzie przymus wyrabiania? Do lekarza mam inną legitymację. Mam rentę (raczej zasiłek) na stałe, poważne schorzenie ruchowe, za rehabilitację służy mi najlepiej rower bo to i dotleni się człowiek i ciężarów nie dźwiga. Gdyby nie rower pewnie już bym nie chodziła. Dzięki samokształceniu, jeśli się dobrze czuję dorobię na komputerze w domu. Cudów nie ma, leki coraz droższe, ale nie chodzę do MOS-ów ani innych "instytucji pomocowych" gdzie wykorzystuje się nas w "programach pomocowych" dając dodatkowe dochody urzędnikom. Jeśli nie ma przymusu to po prostu zlekceważcie propozycję. Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • legitymacja
  Jerzy
  26.02.2016, 10:28
  Czy na okres 2. lat opłaca się zmieniać cokolwiek, tu chodzi o kasę dla Starostwa. 15 grudnia 2015 na kolejnej komisji orzeczono niesprawność na dwa lata,Legitymacje otrzymałem po miesiącu, ważność kończy się 15 grudnia 2017 r. gdzie sens gdzie logika
  odpowiedz na komentarz
 • Wymiana legitymacji
  Mariusz
  26.02.2016, 05:41
  Nie jestem zwolennikiem ujawniania choroby na jaką choruję w legitymacji. Powinie byc zostawiony wybór tym bardziej że obowiazuje tajemnica lekarska. Ja choruję na chorobe Schizofrenia paranoidalna oraz przewlekła depresja i nie chce ujawniac za każdym razem okazujac legitymację by wszyscy wiedzieli na co choruję. Nie chcę być zaszufladkowany - psychiczny. Ani to przyjemne a dla mnie dodatkowy stres.
  odpowiedz na komentarz
 • głupi pomysł- jak zawsze zresztą
  Ewa
  25.02.2016, 23:01
  a ja mam na stałe Orzeczenie i co będe musiała wymieniać co 5 lat, niby czemu, dlaczego? Jakoś nie cieszy mnie wizja podróży na drugi koniec Polski tylko po to
  odpowiedz na komentarz
 • Wymiana legitymacji
  jedrek
  25.02.2016, 21:04
  Wielkie dzięki za taka troskę rządu PISU mam na stałe i co teraz mnie maja to zmienić a dlaczego nikt nie pomyślał o lekach no i zatroszczył się o to ile trzeba wydać renty na leki a co jak jest specjalna dijeta to skąd kasę na to co?????
  odpowiedz na komentarz
 • Legitymacje
  Elizabet
  25.02.2016, 20:49
  Jeśli już to tylko do wielkości obecnego dowodu osobistego ważnej także i za granicą. Mam dwie grupy na stałe. Kierowcy busów zmusili mnie do wymiany w 2014 bo już podobno wtedy były ważne tylko 10 lat. Teraz z kolei mam znów coś zmieniać? Po co PIS zajmuje się bzdetami a nie tym co ważne. Rehabilitacja na NFZ raz na 2 lata. Z samej renty nie da się rehabilitować prywatnie. Tyle obiecywali a teraz chcą nas okradać. To już zakrawa na kpinę.
  odpowiedz na komentarz
 • Edward Rukat
  EDWARD RUKAT
  25.02.2016, 20:46
  To jest przedwczesny dziwoląg z coraz zmianami legitymacji Osób Niepełnosprawnymi.Najgorzej się to odczuwają głusi i im to nie jest taka forma potrzebna. Oni potrzebują tylko dla siebie brelotki - wisiorka plastikowej z napisami i telefonami prośbą do pomocy,żę są głuchymi i taka forma im najbardziej potrzebna.Legitymacje i orzeczenia i do komisji i to zbędne koszty ze stratami czasu !!!
  odpowiedz na komentarz
 • wymiana legitymacji
  ewa
  25.02.2016, 19:36
  Znowu ULEPSZENIE dla niepełnosprawnych - jeśli mam ORZECZENIE o niepełnosprawności na stałe, to dlaczego legitymacja wydana na podstawie tego ORZECZENIA nie może być na stałe? . Przecież to jest kłopot dla niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Jeszcze jedna głupota PiS-u
  Bogdan
  25.02.2016, 18:40
  Bardziej zasadne by było ,aby prezes i spółka PiS-owska podniosły głodowe renty dla niepełnosprawnych.Zajmują się głupotami a nie sednem sprawy.
  odpowiedz na komentarz
 • Ulgi komunikacyjne
  *August.
  25.02.2016, 17:31
  Proponuje wprowadzić ulgi na komunikacje miejską w całym kraju a nie bawić się w biurokrację.
  odpowiedz na komentarz
 • za dużo rząd ma pieniędzy!
  zdumiona
  25.02.2016, 17:03
  Nie mają na cio wydawac pieniedzy??Widac Polska to bardzo bogaty kraj!!! Bardzo!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Wyrywanie pieniędzy
  on
  25.02.2016, 13:17
  Trzeba będzie wydawać na nowe zdjęcia, tylko z czego z tych marnych rent?
  odpowiedz na komentarz
 • Kompletna bzdura
  Jacek
  25.02.2016, 12:53
  Jak widać urzędasy chcąc wykazac się swoją przydatnością wymyślają rozne bzdury.Jaki jest cel wymiany tych legitymacji? Szwagier czy inny pociotek będzie je drukowal? Nie potrafią rozwiązać poważnych problemów niepełnosprawnych to zajmują się absolutnie zbędnymi sprawami
  odpowiedz na komentarz
 • I POWTORNIE BZDURY
  JOLANTA
  25.02.2016, 07:24
  Co rząd to zmiany.ale one nie leczą.niech zaczna od nierobów i wyzyskiwaczy,tym to się należy.niepełnosprawni mają rodzicow,wiec niech się martwią.znowu wędrówki i wyjazdy,ale przecież my nic nie robimy.ONA SIEDZI W DOMU!
  odpowiedz na komentarz
 • LEGITYMACJA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
  niepełnosprawna
  25.02.2016, 01:08
  Znowu ULEPSZENIE dla niepełnosprawnych - jeśli mam ORZECZENIE o niepełnosprawności na stałe, to dlaczego legitymacja wydana na podstawie tego ORZECZENIA nie może być na stałe? Komu to wszystko ( utrudnianie) jest potrzebne, bo na pewno nie nam -niepełnosprawnym. Pod płaszczykiem usprawniania nam życia - uprzykrzacie je i to coraz skuteczniej. Jestem przeciwko tej NOWELIZACJI.
  odpowiedz na komentarz
 • Legitymacje ważniejsze od dowodów osobistych.
  Krystyna
  25.02.2016, 00:32
  Jestem wstanie zrozumieć, że są potrzebne nowe legitymacje. Jednak pojąć nie mogę, dlaczego mają być wymieniane co 5 lat. Dowód osobisty jest aktualny przez 10 lat, a legitymacja oraz karta parkingowa musi być wymieniona co 5 lat. Czyżby dokumenty dla niepełnosprawnych były ważniejsze od dowodu osobistego? A może to kolejna forma dyskryminacji osób z niepełnosprawnością! Sprawni mogą wymieniać swoje dowody co 10 lat, a niepełnosprawni oprócz dowodów niech wymieniają dokumenty co 5 lat! Przecież trzeba dać jakieś zajęcie niepełnosprawnym...
  odpowiedz na komentarz
 • Może nowy wzór
  Rafal K.
  24.02.2016, 22:34
  Mam nadzieję, że organizacje pozarządowe będą naciskały, by nowe legitymacje były w formacie niewielkiej karty plastikowej z zeskanowanym zdjęciem. Za taki dokument jestem gotów zapłacić, by pozbyć się zniszczonej legitymacji.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas