Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ustalenie efektu zachęty

25.05.2016
Autor: Monika

Witam, po raz pierwszy staram się o dofinansowanie do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej, proszę o pomoc, jeżeli jest to możliwe, w ustaleniu efektu zachęty metodą jakościową. Mianowicie zatrudniłam od 4.01.2016 osobę niepełnosprawną na stanowisko sprzedawca, nie spełniam efektu ilościowego, ponieważ nie nastąpił wzrost zatrudnienia ogółem w stosunku do przeciętnego zatrudnienia ogółem z 12 m-cy poprzedzających. W 2015 rozwiązane były dwie umowy o pracę z osobami pełnosprawnymi na stanowisku sprzedawca – z 30.06.2015 za wypowiedzeniem przez pracodawcę, oraz z 31.03.2015 za porozumieniem stron z inicjatywy pracownika, również stanowisko sprzedawca. Czy osobę niepełnosprawną, którą zatrudniłam na stanowisko sprzedawca od 4.01.2016, muszę zatrudnić na miejsce ostatniej zwolnionej osoby na tym stanowisku, czy mogę pominąć osobę zwolnioną 30.06.2015, a zatrudnić na miejsce pracownika zwolnionego 31.03.2015? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

Efekt zachęty, zgodnie z art. 26b ust. 4-6 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2011.127.721 z późn. zm.) można wykazać dwiema metodami: ilościową i jakościową.

W przypadku, gdy nowo zatrudniony pracownik z niepełnosprawnością nie będzie zatrudniony w warunkach efektu zachęty metodą ilościową, można za niego otrzymać dofinansowanie, jeżeli jego zatrudnienie nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem, ale ta umowa uległa rozwiązaniu:

  • z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, czyli jeśli ta umowa została rozwiązana z powodu ciężkiego naruszenia przez pracownika obowiązków pracowniczych lub;
  • za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika;
  • na mocy porozumienia stron;
  • wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy;
  • z upływem czasu, na który została zawarta;
  • z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.

Ponadto jeżeli nie są spełnione warunki, o których mowa powyżej, miesięczne dofinansowanie na nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego przysługuje w przypadku, gdy jego miejsce pracy powstało w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę lub zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika – na jego wniosek.

Z treści Pani zapytania wynika, iż z jednym z pracowników rozwiązano umowę za wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę. W tej sytuacji, zgodnie z art. 26b ust. 4 ww. ustawy, takie rozwiązanie stosunku pracy nie wchodzi w katalog wymieniony powyżej, uprawniający do otrzymania dofinansowania na nowo zatrudnionego pracownika.

Natomiast rozwiązanie umowy o pracę z innym pracownikiem na mocy porozumienia stron i zatrudnienie w jej miejsce osoby niepełnosprawnej wypełnia przesłanki efektu zachęty metodą jakościową.

Jednocześnie jednak z Pani listu nie wynika, w związku z którą rozwiązaną umową zatrudniła Pani nowego pracownika. Jeżeli nie pobiera Pani obecnie dofinansowania do wynagrodzenia tego pracownika, to można domniemywać, że zatrudniony został on w miejsce pracownika zwolnionego przez pracodawcę za wypowiedzeniem, zaś przesunięcie go obecnie na stanowisko pracownika, z którym rozwiązano umowę za porozumieniem stron, może nie być potraktowane jako tzw. nowe zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego.

W związku z powyższym, celem indywidualnego rozstrzygnięcia Pani sprawy zalecam pisemny kontakt z biurem PFRON.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas