Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmieńmy legitymację, zmieńmy symbol!

25.02.2016
Autor: Mateusz Różański, Tomasz Przybyszewski, grafika: Angela Greniuk
Awers naszej propozycji legitymacji osoby niepełnosprawnej. Błękitna, z niebieskim znaczkiem aktywnej osoby na wózku, miejsca nam.in.: imię, nazwisko, zdjęcie

Od października 2016 r. wprowadzane będą nowe legitymacje dla osób z niepełnosprawnością. Nie ustalono na razie, jak będą wyglądać. Dlatego, zainspirowani m.in. przez naszych Czytelników, przedstawiamy naszą propozycję. Dołącz do naszej akcji!

Warto podkreślić, ze wydatki związane z wystawianiem legitymacji, produkcją blankietów, ich personalizacją i dystrybucją pokrywane są z budżetu państwa. Dla osób z niepełnosprawnością nowe legitymacje będą więc darmowe. Tylko wydawanie ew. duplikatu kosztować będzie 15 zł.

Małe, plastikowe

„Może wreszcie czas, by nowe legitymacje wyglądały po europejsku, tj. były małe, plastikowe i z informacją również w języku angielskim” – napisał w komentarzu jeden z użytkowników portalu Niepelnosprawni.pl.

Awers i rewers obecnie funkcjonującej legitymacji osoby niepełnosprawnej. Biała z m.in.: miejscem na zdjęcie, imię, nazwisko, adres, stopień niepełnosprawności, datę ważności

Redakcja w pełni się z nim zgadza. Dotychczas używane legitymacje, wydawane w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, są nie tylko mało estetyczne, ale też nieporęczne – za duże, nie mieszczą się w portfelu, przez to łatwo się niszczą i gubią, ponieważ noszone są w różnych dziwnych miejscach. Ponadto, ze względu na swój wygląd, budzą skojarzenie z poprzednią epoką.

Oto nasza propozycja

Powstaje pytanie, dlaczego osoby z niepełnosprawnością nie mogą mieć równie poręcznych legitymacji, jak te, którymi posługują się na przykład studenci wielu uczelni? Dlaczego podobnie nie mogłoby być z legitymacją osoby z niepełnosprawnością? Dlatego przedstawiamy swoją propozycję wyglądu legitymacji osoby z niepełnosprawnością:

Awers i rewers legitymacji osoby z niepełnosprawnością. Są na niej m.in. imię, nazwisko, angielska nazwa dokumentu, miejsce zdjęcie i podpis, logo aktywnej osoby na wózku, data obowiązywania legitymacji

  • Legitymacja jest niebieska, co kojarzy się z innym dokumentem używanym przez część osób z niepełnosprawnością – kartą parkingową.
  • Formatem pasować ma ona do pozostałych dokumentów – np. dowodu osobistego czy prawa jazdy – które mieszczą się w przegródkach portfela.
  • Język angielski, użyty do tłumaczenia nazwy dokumentu, pozwoli – w oczekiwaniu na Europejską Kartę Osoby z Niepełnosprawnością, nad którą trwają prace w Parlamencie Europejskim – na korzystanie z ulg i uprawnień także poza granicami Polski.
  • Proponujemy też możliwość wpisania swego rodzaju informacji specjalnych dla czytającego dokument, np. że korzysta się z psa przewodnika, że jako osoba z chorobą Leśniowskiego-Crohna nie może czekać w kolejce do toalety, że jest się osobą nie mówiącą.
  • Ponadto, proponujemy coś w Polsce nowego, czyli…

Zmianę symbolu niepełnosprawności na bardziej odpowiadający naszym czasom!

Obecnie stosowany symbol niepełnosprawności, czyli dość statyczna osoba siedząca na wózku, powstał w 1968 roku. Czasy się jednak zmieniły. Także funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością niemal 50 lat temu było zupełnie inne.

Dlatego parę lat temu, w ramach The Accessible Icon Project, powstał nowy symbol osoby z niepełnosprawnością. Zespół Sary Hendren zaczął go przyklejać m.in. na tablicach oznaczających miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Z czasem akcja zyskiwała na popularności. W pewnym momencie do odpowiedzialnych za nią aktywistów dołączył profesjonalny grafik i projektant, Tim Ferguson Sauder, który nadał symbolowi profesjonalny kształt. By uczynić je powszechniejszym, twórcy nowego symbolu w 2014 roku umieścili je w domenie publicznej. Dziś wszyscy – zarówno instytucje, jak i pojedyncze osoby – mogą z niego korzystać.

Biała, dynamiczna sylwetka osoby na wózku na niebieskim tle

Nowy symbol to ruch, aktywność, życie.

Symbol jest już stosowany. Na zmianę na niego starego znaczka zdecydował się w 2014 roku gubernator stanu Nowy Jork, Andrew Cuomo, który za jednym zamachem usunął z urzędowego słownika przestarzały wyraz „handicapped” i wprowadził nowy symbol, który przedstawia osobę na wózku w ruchu. My proponujemy pójść tym śladem, by z czasem nowy symbol trafił także na znaki drogowe, „koperty” czy oznaczenia wszelkich udogodnień dla osób z niepełnosprawnością.

Podziel się swoim pomysłem!

Czy zgadzasz się z tym, że legitymację osoby z niepełnosprawnością trzeba wymyślić na nowo? Czy podoba Ci się zaproponowany przez nas wzór nowej legitymacji, a zwłaszcza nowy symbol? A może masz swój pomysł na ten dokument?

Czekamy na komentarze, przypominając jedynie, by wodze fantazji ograniczać kwestią kosztów wyprodukowania legitymacji. Rzecz w tym, by dokumenty te wciąż mogły być darmowe.

Komentarz

  • Nowa legitymacja
    Mariusz
    26.02.2016, 14:35
    Jestem za nowym formatem legitymacji osoby niepełnosprawnej; formatu i jakości odpowiadającej dowodowi osobistemu. Mała uwaga mile widziane jakieś oznaczenie tej legitymacji dla osób niewidomych ułatwiające odróżnienie jej od innych dokumentów.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas