Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wsparcie PFRON pracodawcy. A co dla mnie?

30.04.2016
Autor: Jedrzej

Pracodawca nie płaci mi za nocki. Mam pełen etat w ochronie. Niepełnosprawność lekka. Na kwicie z wypłaty mam rubrykę „dopłata do najniższej pensji”. I takową otrzymuje, bez dod. nocnego. Pracuję czwarty rok. Czy tak można?

Szanowny Panie,

Każdy pracownik wykonujący w nocy pracę ma prawo do dodatku za każdą godzinę w wysokości 20 proc. godzinowej stawki minimalnego wynagrodzenia. Stanowi o tym art. 1518 ustawy Kodeks pracy (t.j. Dz.U.2014.1502), zgodnie z którym pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów (Ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, t.j. Dz.U. 2015.2008). W myśl art. 1518 § 2, w stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy wspomniany powyżej dodatek może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Należy podkreślić, że dodatek jest obowiązkowy, gdyż praca wykonywana w nocy jest znacznie bardziej uciążliwa od pracy w dzień. Dodatek przysługuje wszystkim pracownikom pracującym w nocy, niezależnie od tego, czy nocna praca ma charakter sporadyczny, czy stały. W sprawie dodatku za pracę w porze nocnej powinien się Pan zwrócić do pracodawcy o stosowne wyjaśnienia.

Zwracam jednak uwagę na fakt, iż w aktualnym stanie prawnym dodatek za pracę w porze nocnej może być włączony do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na podstawie przepisu art. 6 ust. 4 i 5 Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, do obliczenia wysokości wynagrodzenia pracownika przyjmuje się składniki wynagrodzenia i inne świadczenia, zaliczone według zasad statystyki zatrudnienia i wynagrodzeń określonych przez Główny Urząd Statystyczny do wynagrodzeń osobowych, z wyjątkiem: nagrody jubileuszowej, odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Niestety, wskazany powyżej katalog nie został do tej pory zmieniony poprzez dodanie do niego dodatku za pracę w porze nocnej.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas