Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Grupa znaczna – ile godzin pracy jako portier?

22.03.2016
Autor: Mirosław

Witam! Mam pytanie, ile godzin może pracować osoba niepełnosprawna z grupą znaczną jako portier.

Szanowny Panie,

W myśl obowiązujących przepisów Ustawy o rehabilitacji, czas pracy osoby zaliczonej do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, a stosowanie ww. norm czasu pracy nie powoduje obniżenia wysokości wynagrodzenia, wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości.

Zgodnie z art. 16 ww. ustawy, wskazanych norm nie stosuje się:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Osoba zatrudniona na stanowisku portiera jest osobą zatrudnioną przy pilnowaniu, co oznacza, że pracuje tak, jak wszystkie inne osoby, tj. zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, i nie korzysta ze skróconej normy czasu pracy.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas