Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Alimenty po rozwodzie rodziców a renta socjalna

16.03.2016
Autor: Martyna

Witam, mam pytanie: posiadam znaczny stopień niepełnosprawności, mam 22 lata, studiuję i otrzymuję rentę socjalną. Moi rodzice się rozwodzą, w związku z tym mam pytanie, czy mogę otrzymać alimenty od mojego ojca, skoro otrzymuję już rentę?

Szanowna Pani,

W świetle obowiązujących przepisów prawa rodzinnego i opiekuńczego, rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na dziecko, które nie jest w stanie się utrzymać. W przepisach nie ma wskazanego wieku dziecka, do którego rodzice są zobowiązani płacić alimenty. Zatem osiągniecie pełnoletniości nie oznacza, że obowiązek alimentacyjny wygasa. Zwykle dopóki dziecko uczy się, rodzice są zobowiązani do jego utrzymywania.

Wysokość alimentów na dorosłe dziecko zależy m.in. od możliwości zarobkowych rodzica. Sąd, orzekając o obowiązku alimentacyjnym, bierze pod uwagę sytuację obu stron. Oznacza to, że rodzic może być zwolniony z obowiązku alimentacyjnego, jeśli nie pozwala na jego realizację jego sytuacja.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych obowiązek alimentacyjny może nie wygasnąć. Zatem jest możliwe, że Pani Ojciec będzie dalej zobowiązany do alimentacji na Pani rzecz. Jednak zadecyduje o tym sąd, rozpatrując zarówno sytuację materialną Pani, jak i Pani Ojca.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas