Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Huśtawka dla wszystkich

11.03.2016
Autor: Izabela Adamska, TERMA
Źródło: Integracja 1/2016, artykuł sponsorowany
mężczyzna na wózku używa huśtawki integracyjnej TERMA

Znane place zabaw w przestrzeni publicznej wyposażone są w standardowe huśtawki, bujaczki i drabinki, domki, karuzele… – w większości jednak dostępne są wyłącznie dla dzieci pełnosprawnych. Niekiedy widuje się huśtawki dla osób na wózkach, a już wyraźnie brakuje huśtawek odpowiednich dla jednych i drugich użytkowników. Jak temu zaradzić i stworzyć uniwersalne place zabaw?

Pytanie o możliwość godzenia potrzeb różnych użytkowników zadała sobie grupa osób zajmujących się na co dzień wdrażaniem urządzeń do rehabilitacji. Powstał projekt i go wdrożono.

Huśtawka integracyjna TERMA jest inna niż dostępne na rynku. Zaprojektowana została w taki sposób, aby jednocześnie mogli z niej korzystać użytkownicy pełnosprawni ruchowo i osoby na wózkach.

Uniwersalizm urządzenia

– Pogodzenie potrzeb obu grup z wymogami bezpieczeństwa, przy zapewnieniu jednoczesnego wrażenia zabawy, było bardzo trudne – ocenia Łukasz Piekarski, konstruktor huśtawki integracyjnej. – Prace wdrożeniowe trwały długo. Huśtawka była wielokrotnie testowana w naszym zespole i przez użytkowników docelowych. W zakresie jej konstruowania pytaliśmy o zdanie terapeutów m.in. z OWI w Gdańsku i w Gdyni oraz ośrodka NAVITA Rehabilitacja z Torunia – wylicza.

Na platformie może znajdować się osoba na wózku z opiekunem lub rówieśnikiem. Gdy nikt na wózku się nie bawi, z urządzenia może korzystać trójka dzieci pełnosprawnych ruchowo. W miarę indywidualnych możliwości osoba na wózku może z korzystać huśtawki samodzielnie.

– Zależało nam, aby projekt wpisywał się w założenia projektowania uniwersalnego, czyli dla wszystkich – wyjaśnia Izabela Adamska, menedżer produktu.

młody mężczyzna siedzi na wózku i na huśtawce integracyjnej, testując huśtawkę

Testy prototypu huśtawki integracyjnej TERMA podczas Warsztatów Partycypacyjnych

Pełna integracja, bez wykluczania

Prototyp huśtawki integracyjnej TERMA testowany był podczas Warsztatów Partycypacyjnych, zorganizowanych przez prof. Marka Wysockiego, eksperta z zakresu projektowania przestrzeni dostępnej dla osób z niepełnosprawnością i starszych. Studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej usiedli na wózkach, sprawdzali dostępność przestrzeni miejskiej i pokonywali tor przeszkód przypominający typowe krawężniki i podjazdy. Na końcu toru stał prototyp huśtawki. Ich uwagi były bardzo cenne.

Ważna w tym projekcie jest idea, aby nikogo nie wykluczać. Huśtawka daje możliwość rehabilitacji, gdyż korzystanie z niej wzmacnia siłę rąk.

– Projekt huśtawki stawia na integrację i przełamywanie barier – wyjaśnia Bartek Chylewski, projektant. – Jednym z głównych założeń projektowych jest bezpieczeństwo i intuicyjność obsługi – dodaje.

Huśtawka integracyjna TERMA wpisuje się wzorniczo w styl siłowni zewnętrznych oraz placów zabaw. Może też zostać pomalowana na dowolny – z blisko 250 – kolor.

– Chcemy, aby forma nie była przytłaczająca, dawała poczucie przestrzeni i zachęcała do korzystania – podkreśla Krzysztof Michalak, projektant.

Samodzielność i radość

Pierwsza huśtawka integracyjna firmy TERMA została zamontowana w grudniu 2015 r. na terenie siłowni zewnętrznej, zorganizowanej przez Fundację Maja, prowadzącą Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Biologicznej 1 w Gdańsku-Kokoszkach.

Obiekt ma służyć przede wszystkim podopiecznym Domu, z których połowa porusza się na wózkach, oraz wszystkim, którzy będą chcieli spędzić czas na powietrzu. Oficjalne otwarcie dopiero nastąpi, jednak już można korzystać z zamontowanych urządzeń.

młoda dziewczyna na wózku na huśtawce integracyjnej razem z asystentką

Testy prototypu huśtawki integracyjnej TERMA podczas festynu w integracyjnej Szkole Podstawowej nr 44 w Gdańsku

– Zdecydowaliśmy się na zakup huśtawki TERMA, ponieważ zależało nam na zapewnieniu osobom na wózkach możliwości korzystania z najpopularniejszej i najistotniejszej zabawy dostępnej na placach zabaw: huśtawki – wyjaśnia Patrycja Wojowska, członek zarządu Fundacji Maja. – Chcieliśmy, aby podopieczni poczuli samodzielność i radość, i dostrzegamy ogromne zadowolenie na ich twarzach. Zainteresowanie huśtawką jest bardzo duże. Myślę, że wiosna i sprzyjająca pogoda pozwolą na to, aby większa liczba osób mogła z niej korzystać… Chętnych na pewno nie zabraknie.

Wyposażenie placów zabaw

Twórcy huśtawki integracyjnej TERMA szukają ośrodków dla dzieci z niepełnosprawnością, przedszkoli, urzędów miast i gmin, stowarzyszeń i fundacji – wszystkich, którzy mogą pomóc upowszechnić ideę placów zabaw bez barier i pokazać, jak ważny to cel.

– Do tej pory nie było placów zabaw, z których mogłyby w pełni korzystać dzieci niepełnosprawne – ocenia Iwona Kucaba-Ukleja, Kierownik Rehabilitacji w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Gdańsku. – Bariery architektoniczne, brak możliwości wjechania wózkiem na zjeżdżalnie, huśtawkę, a nawet piasek, którym wysypane są place zabaw, uniemożliwiają cieszenie się tym, co dzieci kochają najbardziej – zabawą – dodaje. Projekt zaproponowany jako huśtawka integracyjna TERMA spełnia wszystkie założenia, aby wypełnić lukę w wyposażeniu polskich placów zabaw.

Więcej informacji na stronie Termamed.pl i Facebooku.


Partnerem materiału jest

logo TERMA

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • huśtawka dla niepełnosprawnych
    Gość
    30.03.2016, 10:44
    Firma Gold-Mark Andrzeja Sałudy z Dobrej Szczecińskiej już dawno produkuje huśtawki dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Wiele takich huśtawek znajduje się na placach zabaw w Szczecinie i nie tylko.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas