Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wypowiedzenie umowy o pracę a niepełnosprawność

26.04.2016
Autor: Anna

Dzień dobry, mam następujący problem – mam 28 lat i jestem osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, od 5 lat pracuję na umowę na czas nieokreślony na pełen etat w placówce budżetowej. W najbliższym czasie planowane są u nas w jednostce zwolnienia pracowników, spowodowane oszczędnościami. Czy w związku z moją niepełnosprawnością przysługuje mi jakaś ochrona lub inne przywileje? Niestety, nie znam nikogo, kto zna się na przepisach prawa pracy osób niepełnosprawnych, a chciałabym zaczerpnąć wiedzy od osoby, która ma o tym pojęcie. Placówka, w której pracuję, nie jest zakładem pracy chronionej i mamy zatrudnionych 2 pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (łącznie ze mną). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Szanowna Pani,

Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności w żaden sposób nie wpływa na ochronę pracownika przed wypowiedzeniem umowy o pracę. W Pani przypadku zastosowanie mają więc przepisy ogólne o wypowiedzeniu, zawarte w Kodeksie pracy. Niepełnosprawność nie może być jednak przyczyną zwolnienia Pani z pracy.

Stosownym byłoby zasięgnięcie porady prawnej u adwokata lub radcy prawnego.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas