Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zwolnienie z opłaty abonamentowej RTV

22.03.2016
Autor: Bożena

Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (na stałe) oraz całkowitą niezdolność do pracy. Czy obejmuje mnie zwolnienie z opłaty abonamentowej za odbiorniki radiowy i telewizyjny?

Szanowna Pani,

Informacje dotyczące ulg w opłatach za abonament radiowo-telewizyjny można znaleźć na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Na podstawie art. 4 ust. 1 Ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, od opłat abonamentowych m.in. zwolnione są osoby, co do których orzeczono o:

  1. zaliczeniu do I grupy inwalidów lub
  2. całkowitej niezdolności do pracy, na podstawie Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 748, z późn. zm.) lub
  3. znacznym stopniu niepełnosprawności, na podstawie Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 , z późn. zm.) lub
  4. trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, na podstawie Ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2015 r.  poz. 704, z późn. zm.).

Aby uzyskać zwolnienie z ww. opłat, należy złożyć w urzędzie pocztowym dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia oraz stosowne oświadczenie, którego wzór można otrzymać na poczcie lub pobrać ze strony KRRiT.

Zwolnienie od opłat abonamentowych przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w urzędzie pocztowym.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas