Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy powstanie Kartoteka Osoby Niepełnosprawnej?

21.03.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
półka z indeksem na karty

Kartoteka Osoby Niepełnosprawnej – to propozycja utworzenia centralnej bazy wiedzy o osobach z niepełnosprawnością w Polsce. Chodzi o to, by zapewnić im adekwatne do potrzeb wsparcie niematerialne. Współautorami pomysłu są lekarz specjalista chorób dziecięcych dr Janusz Kawiorski oraz Jarosław Jużyczyński, ojciec dziecka z niepełnosprawnością.

- Głównie chodzi o to, aby można było wypełnić lukę, jaką jest całkowity brak wiedzy o skali potrzeb i trudności różnych grup osób z określonymi niepełnosprawnościami, co sprawia, że rodziny opiekujące się takimi osobami często pozbawione są dostatecznej informacji o możliwościach leczniczo-rehabilitacyjnych, natomiast zarówno instytucje samorządowe, jak i państwowe nie posiadają potrzebnych danych, by móc rozsądnie planować, organizować i finansować właściwe wsparcie w danych rejonach kraju – mówi Jarosław Jużyczyński.

Według pomysłodawców utworzenia Kartoteki Osoby Niepełnosprawnej, sytuacja taka jest skutkiem wieloletnich zaniedbań, a Kartoteka byłaby istotnym krokiem do ich nadrobienia.

Wypełnić lukę

Sam pomysł zainspirowany jest działającą w województwie łódzkim w latach 1980-2000 Kartoteką Dziecka Kalekiego, w której gromadzono dane o dzieciach z wrodzoną lub nabytą niepełnosprawnością. Rodzicom zaś wskazywano właściwy kierunek działań leczniczych i rehabilitacyjnych. Kartoteka powstała wtedy z inicjatywy dr. Janusza Kawiorskiego, specjalisty chorób dziecięcych i ówczesnego kierownika Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej Matki i Dziecka. Finansowana zaś była przez resort zdrowia.

- Kartoteka byłaby ogólnopolską instytucją państwową, która zbiera informacje o osobach z niepełnosprawnością i tworzy bazę danych konieczną dla podjęcia systemowych właściwych zmian – mówi Jarosław Jużyczyński. – Kartoteka ma mieć działanie koordynujące, oparte na rzetelnej współpracy między różnymi podmiotami, organizacjami, instytucjami, a także resortami. Innymi słowy zostałaby wypełniona luka, która sprawia, że dziś żadne ministerstwo nie jest w stanie bliżej cokolwiek powiedzieć o faktycznych problemach środowiska osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w stopniu znacznym i umiarkowanym.

Należy podkreślić, że Kartoteka Osoby Niepełnosprawnej miałaby ogarnąć całość problematyki związanej z życiem i trudnościami osób z niepełnosprawnością oraz ich rodziców i opiekunów, ma również wskazać na istotne potrzeby medyczne, materialne i socjalne. Tym samym – jako instytucja obejmująca swym działaniem całą Polskę – Kartoteka, według pomysłodawców, może zgromadzić pełną zintegrowaną wiedzę o skali zjawiska społecznego, jakim jest niepełnosprawność Polaków.

Mapa niepełnosprawności w Polsce

Pomysłodawcy Kartoteki zwracali się do Elżbiety Seredyn w poprzedniej kadencji rządu, przedstawiając jej swoją inicjatywę. Ówczesna wiceminister pracy uważała za wystarczający w tym zakresie system EKSMOoN, czyli Elektroniczny Krajowy System Monitorowania Orzeczeń o Niepełnosprawności.

Jednak według inicjatorów powstania Kartoteki, dane tam gromadzone nie są wystarczające do utworzenia dokładnego obrazu, „mapy” niepełnosprawności w Polsce, a co za tym idzie, realizacji odpowiedniego wsparcia. W ich opinii, powołanie Kartoteki dałoby możliwość wypełniania zapisów Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych poprzez całościowe i systemowe wsparcie osób z orzeczeniem. Ze swoim pomysłem twórcy Kartoteki zwrócili się także, na razie bez rezultatu, do resortu pracy oraz Związku Powiatów Polskich.

- Będziemy teraz zwracać się z naszą inicjatywą do sejmowych Komisji Zdrowia oraz Polityki Społecznej i Rodziny, z nadzieją, że temat ten zostanie poddany publicznej debacie – podsumowuje Jarosław Jużyczyński.


Co sądzisz o pomyśle powstania Kartoteki Osoby Niepełnosprawnej? Wyraź swoją opinię w komentarzu pod artykułem.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Kto jest osobą niepełnosprawną ?
    Krystyna
    31.03.2016, 16:20
    Trzeba sobie odpowiedzieć na to pytanie, czy do lat 25 mim zdaniem tak. a zdrowi więkrzść przeżyli życie w zdrowiu a na starość każdy kto ma rentę to zaliczany jest ja grupy inwalidzkiej i niczym się nie różni w prawach . I to jest bardzo niesprawiedliwe nawet w otrzymywaniu wysokokości rent bo się nie ma wypracowanych 20 lat
    odpowiedz na komentarz
  • Ja sobie nie życzę!
    matka
    28.03.2016, 04:48
    Dobre! Mój syn ma aspergera, na orzeczeniu ma dwa symbole jeden to 02-P czyli choroba psychiczna. Załatwiałam np. e- kartę musiałam dać ksero. Takie informację zawarte w orzeczeniu powinny być zatajone,a nie, Pani w okienku ZTZ wystarczy, że sobie w necie wpisze. Zresztą w Polsce psychiatra nadal się źle kojarzy, jawność takich symboli stygmatyzuje dziecko od samego początku.Proszę, aby ktoś się tym zajął! Co z tego, że do danych lekarskich nikt nie ma dostępu niepowołany, a tu na orzeczeniu...
    odpowiedz na komentarz
  • a ja nie życzę sobie!!!
    OLO
    26.03.2016, 07:42
    nie zycze sobie być segregowanym z racji niepełnosprawności!!!! dzielenie mnie na gorszych i lepszych!!! lekarz niech dzieci sobie poleczy i dokształca sie w tej dziedzinie a nie cwaniakuje jakby tu jeszcze dorobić za free . stanowczo NIE!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Inwigilacji c.d.
    Elmarkow
    25.03.2016, 10:20
    Wszelkie kartoteki osobowe to nic dobrego, źle pachną i nie pomogą niepełnosprawnym, zwiększą tylko liczbę biurokratów. Lekarze niech zajmą się leczeniem ludzi a nie kartotekami czy procedurami, w których człowiek niewiele się liczy...
    odpowiedz na komentarz
  • Kartoteka na PLUS!
    Bogdan R-05
    24.03.2016, 19:29
    Bardzo dobry pomysł POPIERAM!, oby udało się go wprowadzić jak najszybciej w zycie ...
    odpowiedz na komentarz
  • I po co ???
    pepe
    22.03.2016, 21:04
    Przecież istnieją Powiatowe Zespoły Orzekania, które są w posiadaniu takich danych. A przynajmniej powinny je posiadać. Poza tym sama kartoteka nie udzieli nikomu żadnej pomocy. Żeby komuś pomóc musi ktoś CHCIEĆ pomóc. To po pierwsze. Po drugie muszą być środki na pomoc. Pomysł uważam za niewłaściwy
    odpowiedz na komentarz
  • Od czegoś trzeba zacząć
    solafa
    22.03.2016, 18:58
    Doskonały pomysł! Kartoteka jest bardzo potrzebna. Będzie wiarygodnym żródlem informacji i przedstawi skalę problemu.
    odpowiedz na komentarz
  • Dobry pomysł!
    Teresa
    22.03.2016, 17:17
    Bardzo dobry pomysł. Brak informacji o liczbie osób niepełnosprawnych i ich potrzebach, jest bolączką instytucji samorządowych i wszystkich tych, dla których los tych osób nie jest obojętny.
    odpowiedz na komentarz
  • paranoja kolejna
    niepełnosprawna
    22.03.2016, 09:02
    nic to nie da. !!!!. odgórnie , z ministerstwa, z Sejmu, i tak i tak idzie rozporządzenie o tym ile i jak kto ma obsługiwać i kogo. Dzieciom i młodzieży rodzice pomagają, państwo już pomaga lecz ta grupa ciągle twierdzi że nie mają pomocy. Niech kolejno wypowiedzą się ludzie po 30r.ż , którzy zachorowanie mają właśnie po 30r.ż, jakie wymagania mają stawiane żeby mieć rentę lub nie dostać renty na ciężką chorobę, a potem, nie należy im się nic, bo są nie są dziećmi małymi, lecz są dziećmi dużymi z powodu swoich chorób i ułomności niezdolności do samodzielnej egzystencji. Podsumowanie: kolejne nakręcanie tematu pt"kartoteka", "zmiany karta parkingowa", " zmiana Pan Pawłowski (-czytaj inne artykuły) po nowemu orzeczenie" .
    odpowiedz na komentarz
  • Kartoteka Osoby Niepełnosprawnej
    aris
    22.03.2016, 08:26
    super
    odpowiedz na komentarz
  • KON
    Kaśka
    21.03.2016, 17:01
    Bardzo dobry pomysł,mam dziecko niepełnosprawne w stopniu znacznym i mieszkamy w niedostosowanym mieszkaniu,nikt nie chce pomóc,bo mieszkanie jest socjalne.może wprowadzenie takiej kartoteki pomogłoby w tego typu sytuacjach.
    odpowiedz na komentarz
  • kartoteka ON
    Dorota
    21.03.2016, 14:01
    Chcecie stworzyc nastepna instytucje by dzialac na rzecz ON? Nigdy nie korzystam z pomocy PFRON,uwazałam że sąbardziej potrzebujacy.I rozpoczelam prace w tzw. ZPCH...Boże coś Polskę....nie wiedzialam ze tak sie to ma w rozumieniu rehabilitacji ON.Musialam zrezygnowac bo to praca ponad siły! Mnie z 1 grupa rozkazano wykonac prace co zdrowy by nie podołał w okreslonym czasie!zapytałam w PFRON-ile dotacji brał pracodawca? czy brał pożyczke bezzwrotną? niestety pfron nie udzieli takiej inf.Nawiazujac do karty ON wiec powinna byc dla wszystkich ,żeby ON mogla miec wglad!PFRON dotuje ogromne pieniadze pracodawce nie wiem za co.Pieniadze z pfron powinny byc dla ON.Zatrudnienie to żadna rehabilitacja bo łamane sa prawa pracy!Liczy sie symbol i grupa,Karta ON i pfron powinno sie połaczyc w jedna instytucje i pieniadze nie dla pracodawcow a dla ON.Za co pfron dotuje na Boga ..czasem mozna powiedziec ze pracujace ON sa niewolnikami a Panstwo Polskie za to dopłaca!były spółdzielnie inwalidów zlikwidowano by postkomunistyczny układ miał pieniadze z ON! ludzie co maja firmy to ludzie z SLD,PO,...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas