Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Innowacyjna metoda leczenia choroby Parkinsona testowana w Warszawie

25.03.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. Freeimages.com
struktura zewnętrzna mózgu pokazana na modelu

Mazowiecki Szpital Bródnowski rozpoczyna etap testowy innowacyjnej metody leczenia choroby Parkinsona terapią genową mózgu. W tej chwili odbywają się testy gotowości sprzętu w nowo powstałym Interwencyjnym Centrum Neuroterapii.

Jak wyjaśnia tworzący Centrum prof. Mirosław Ząbek z Kliniki Neurochirurgii w Szpitalu Bródnowskim, dotychczas choroby neurologiczne mogły być leczone jedynie objawowo ze względu na brak wiedzy o przyczynach zachorowań. Leczenie objawowe łagodzi skutki, nie wpływa zaś na szybkość przebiegu choroby.

- Przykładem takiej jednostki chorobowej jest choroba Parkinsona, w której zanik istoty czarnej w śródmózgowiu prowadzi do spadku poziomu dopaminy, odpowiedzialnej za wystąpienie objawów choroby – mówi prof. Ząbek.

Precyzyjnie dostarczyć dopaminę

Podana doustnie substancja, która przemienia się w dopaminę, oddziałuje jednak na cały mózg, a nie tylko na te obszary, gdzie jest jej niedobór.

- Idealną terapią byłaby zatem możliwość takiego dostarczenia dopaminy, aby dotarła ona do miejsca receptorowego, czyli takiego, gdzie jest jej niedobór – tłumaczy prof. Ząbek.

Aby jednak zastosować takie leczenie, konieczne jest pokonanie dwóch ogromnych barier – dotarcie z niezwykłą precyzją chirurgiczną do wybranego celu w mózgu i wprowadzenie w to miejsce substancji zwiększającej poziom dopaminy. Jest to możliwe dzięki niestosowanym dotychczas w medycynie metodom, czyli rejestracji obrazu mózgu chorego w czasie rzeczywistym wykonywania operacji i wykorzystaniem terapii genowej mózgu.

- W Interwencyjnym Centrum Neuroterapii planowane jest prowadzenie prób klinicznych zmierzających do leczenia pacjentów z chorobą Parkinsona, innych chorób układu nerwowego i nowotworów złośliwych mózgu – informuje prof. Ząbek. – Wykonywane w Interwencyjnym Centrum Neuroterapii operacje polegać będą na domózgowych infuzjach terapeutycznych genów, czynników troficznych i nanocząsteczek, zawierających leki przeciwnowotworowe.

Przecieranie szlaku

Siostrzany ośrodek powstał w San Francisco (USA).

- Jesteśmy na etapie testowania gotowości sprzętu, a póki co terapia będzie miała charakter eksperymentalny – mówi Piotr Gołaszewski, rzecznik prasowy Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. – Doświadczenia amerykańskiej pracowni pokazują duże możliwości terapii genowej, ale nadal jest to etap testowy. Podobnie będzie wyglądał najbliższy czas naszego ośrodka. Jest to tak niestandardowe działanie, że każdy element, który sprowadzamy z USA, wymaga bardzo szerokiej dokumentacji i wielu zgód. To jest przecieranie pionierskiego szlaku. Na tym etapie trudno mówić o finansowaniu takiej procedury jako powszechnie dostępnej – najbliższy czas to pojedyncze osoby wyselekcjonowane na bazie naszego szpitala – dodaje.

Nowoczesny sprzęt do Centrum Neuroterapii został zakupiony w ramach projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także budżetu państwa. Całkowita wartość projektu wyniosła 24,2 mln zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Maria Jama
  Maria Jama
  07.07.2019, 14:25
  Czy jest możliwość prywatnej wizyty u Profesora Ząbka ??? Chory na parkinsona jest w stanie znacznie posuniętej choroby.
  odpowiedz na komentarz
 • Terapia Genowa Polska rzeczywistość
  Jarek
  20.02.2017, 06:13
  Profesor M. Ząbek oraz Profesor K. Bankiewicz stworzyli przy szpitalu Bródnowskim w Warszawie jeden z najnowocześniejszych oddziałów do przeprowadzania Terapii Genowych za pomocą wektorów. Sala operacyjna kosztowała prawie 30 mln. Mają się tam odbywać operacje z użyciem terapii genowej pomagające leczyć chorych na Parkinsona oraz tych z glejakami mózgu . Na razie nawet testy się nie rozpoczeły! A dlaczego ? No cóż Polska rzeczywistość . Brak procedur ( biurokracja) , brak pieniędzy ( brak zrozumienia). Wystarczy posłuchać wystąpienia Profesora M. Ząbka w polskim Senacie na podkomisji Zdrowia z dnia 12.04. 2016. Nawet słowa Profesora o całkowitym wyleczeniu podczas jednej operacji !!!!!! Nie docierają do Panów wielmożnych senatarów. Oni nie słyszą głosów rozpaczy nieuleczalnie chorych dopóki sami nie zachorują , czego im i nikomu nie życzę . Pozdrawiam , chory na parkinsona .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas