Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne – czy zamiast matki może pobierać ojciec?

26.05.2016
Autor: Teresa, mama Jakuba ZD

Witam, w październiku przechodzę z emerytury EWK na swoją w wieku 61 lat, a syn 14 listopada tego roku kończy 18 lat. Mam pytanie, czy mąż mój może przejść na świadczenie pielęgnacyjne i jaka to będzie kwota? Pozdrawiam, Teresa

Szanowna Pani,

Zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2015.114 z późn. zm.), świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje matce lub ojcu, jeśli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności, łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji (art. 17 ust 1 ww. ustawy).

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi obecnie 1300 zł miesięcznie (kwota świadczenia pielęgnacyjnego podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 stycznia).

Art. 17 ust. 5 pkt 1-6 ww. ustawy przewiduje sytuacje, w których świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje. I tak np. świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę: ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego lub ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Zgodnie z art. 23 komentowanej ustawy, wniosek o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Z uwagi na wskazanie w swoim zapytaniu bardzo ogólnych informacji, zalecam kontakt z właściwym dla Państwa organem w celu procedowania uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, w tym ustalenia spełnienia ustawowych przesłanek do jego uzyskania.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas