Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prace interwencyjne osoby niepełnosprawnej

24.05.2016
Autor: S.

Witam, mam pytanie. Jestem osobą niepełnosprawną. Kilka lat pracowałam na umowę zlecenie. Obecnie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy. Moje pytanie brzmi: z jakich form wsparcia zatrudnienia mogłabym skorzystać (staż, prace interwencyjne)? Czy jeśli pracodawca zatrudniłby mnie w ramach prac interwencyjnych, czy jest jakiś limit liczby podpisanych umów o prace interwencyjne z tą samą osobą? Pytam, bo słyszałam, że takiego limitu nie ma. Czy pracodawca musi po zakończeniu prac interwencyjnych zatrudnić pracownika? Na jaki okres? Dziękuję i pozdrawiam, Iza

Szanowna Pani,

Kwestie związane ze wsparciem osoby niepełnosprawnej, zarejestrowanej w urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy, reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2016.645). Co ważne, zgodnie z art. 2a ww. ustawy, przepisy tego aktu prawnego zapewniają przestrzeganie zasady równego traktowania w dostępie i korzystaniu z usług rynku pracy oraz instrumentów rynku pracy, bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd czy niepełnosprawność.

Ustawa przewiduje szereg instrumentów, dzięki którym osoba jest wspierana w trakcie poszukiwania zatrudnienia. Są to m.in. szkolenia, staże czy chociażby prace interwencyjne. Aby skorzystać z konkretnej formy wsparcia, należy spełniać warunki formalne do skorzystania z niej.

Odpowiadając na Pani pytanie w przedmiocie prac interwencyjnych, należy wskazać, iż prace interwencyjne oznaczają zatrudnienie osoby bezrobotnej (czyli osoby, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) przez pracodawcę, które nastąpiło w wyniku umowy zawartej ze starostą i mające na celu wsparcie osób bezrobotnych. Z powyższej definicji wynika więc, iż prace interwencyjne oznaczają już same w sobie zatrudnienie osoby na określony czas trwania prac.

Pracodawca nie ma przy tym obowiązku zatrudnienia pracownika po zakończeniu okresu prac interwencyjnych. Nie ma też określonego ustawowo limitu następujących po sobie umów w ramach prac interwencyjnych. Należy przy tym stwierdzić, że pomimo tego, iż pomiędzy skierowanym do prac interwencyjnych bezrobotnym a pracodawcą dochodzi do podpisania umowy o pracę, to jednak trzeba mieć cały czas na uwadze liczne odrębności wynikające z charakteru tych prac i dość szczególnego charakteru umowy o prace interwencyjne, która ściśle powiązana jest z refundacjami.

Mając na uwadze powyższe, najlepszym rozwiązaniem w Pani przypadku jest osobista wizyta we właściwym dla Pani Powiatowym Urzędzie Pracy i dopasowanie konkretnej formy wsparcia do Pani indywidualnych potrzeb, z uwzględnieniem warunków formalnych, co do możliwości skorzystania z konkretnego wsparcia.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas