Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Składka audiowizualna zastąpi abonament RTV. Kto będzie z niej zwolniony?

20.04.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. alfonso diaz/Freeimages.com
Kolorowe pasy ekranu próbnego telewizora

Od 2017 r. ma wejść w życie nowa ustawa medialna, a wraz z nią planowane są zmiany w dotychczasowych ulgach w opłatach za abonament radiowo-telewizyjny. Czy osoby z niepełnosprawnością, które obecnie są zwolnione z abonamentu, będą także zwolnione ze składki audiowizualnej? Zapytaliśmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sam projekt dużej ustawy medialnej nie jest jeszcze w szczegółach oficjalnie znany opinii publicznej, ma trafić do laski marszałkowskiej w najbliższych dniach, a na przełomie kwietnia i maja ma się odbyć jego pierwsze czytanie w Sejmie.

Będą zwolnienia z opłat

Wysokość miesięcznej opłaty audiowizualnej wyniesie nie więcej niż 15 zł – tak informował w radiowej Trójce Krzysztof Czabański, wiceminister kultury i pełnomocnik rządu ds. reformy mediów. Wiadomo, że planowany projekt ustawy o składce audiowizualnej przewiduje inny katalog zwolnień, niż dotychczasowa ustawa o opłacie abonamentowej. Kto zatem będzie zwolniony z opłaty radiowo-telewizyjnej?

- Według projektu zwolnienie z obowiązku zapłaty składki będzie przysługiwać osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym, które posiadają odpowiednie orzeczenie – informuje nas Klaudia Grabska, asystentka sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzysztofa Czabańskiego. – Uprawnieni do zwolnienia będą także pobierający zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne, a także małżonkowie wszystkich tych osób.

Trzeba się będzie zgłosić do urzędu gminy

Zwolnienia z opłaty audiowizualnej będą stosowane pod warunkiem dokonania zgłoszenia w urzędzie gminy.

- Zgłoszenie będzie prostą formalnością dokonywaną po to, by urząd skarbowy nie wysyłał upomnień osobom upoważnionym do zwolnienia. Zwolnienie stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zgłoszenia, przy czym projekt ustawy zakłada, że ich dokonywanie będzie możliwe już od początku października tego roku – dodaje Klaudia Grabska.

Nowe zasady mają obowiązywać od 2017 r.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • abonament
  Izabela
  11.09.2018, 14:35
  Telewizji nie oglądam, radia nie słucham. Nie korzystam nawet z takich rzeczy w telefonie. Jak mam obejrzeć film, to idę do kina i za to płacę. Muzyki też nie słucham, bo przeszkadza mi hałas. Dlaczego miałabym za to płacić? Płacę za to, z czego korzystam. Radia w domu nie posiadam, tak samo z telewizorem. Komputera również nie posiadam. Może powinno być płatne oglądanie filmu, np. 1 zł za film. Albo jak nie płacisz to nie oglądasz.
  odpowiedz na komentarz
 • polatyzatvabonament
  tw
  17.05.2016, 12:23
  czy osoba 91letnim tez rzad bedzie zabieral zatv
  odpowiedz na komentarz
 • Reklama?????
  Gość
  03.05.2016, 21:14
  A co z pieniędzmi z reklam? Czy mamy płacić za obejrzenie reklam. Proponuję policzyć , przeanalizować i na siłę nas nimi nie uszczęśliwiać.
  odpowiedz na komentarz
 • a co z rencistaimi ?????????
  basia
  27.04.2016, 21:41
  jestem rencistką tzw. III grupy po " uzdrowieniu" przez ZUS z rentą w wysokości 719 zł netto . Z czego mam zapłacić składkę na TV jak brakuje mi na życie i leki - ( nie oglądam telewizji ) ?????????????
  odpowiedz na komentarz
 • Zwolnienia z opłaty
  Andrzej W-k
  23.04.2016, 18:56
  Czy rząd bierze pod uwagę osoby niesłyszące i słabo słyszące. Wygląda na to że taka opcja została pominięta. Jestem po wszczepie implantu ślimakowego i prawie w ogóle nie oglądam TV. Mam orzeczenie o niepełnosprawności umiarkowane o symbolu 05 L. Proszę o przekazanie mojej uwagi
  odpowiedz na komentarz
 • opłata za media rządowe
  ANNA
  22.04.2016, 18:58
  dość państwo zabiera nam podatków, i niech z nich finansuje swoje media rządowe, w tym TVPiS Nie oglądam tego i nie mam zamiaru finansować. Do tej pory byłam zwolniona z tej opłaty, ponieważ utrzymuję się z zasiłku stałego s MOPS. Do tej pory zwolnieni byli wszyscy klienci MOPS, emeryci (do pewnej wysokości), renciści, jak i bezrobotni. Moja matka ma 640zł emerytury, i 15zł dla niej to majątek, ja mam 340zł zasiłku stałego (reszta dochodu to zasiłek pielęgnacyjny i dodatek mieszkaniowy). Przykre to, zabiera się najuboższym by uzbierać na 500+ dla wybranych, nawet nie dla wszystkich.
  odpowiedz na komentarz
 • nadal jest tworzona z błędem
  niepełnosprawna
  22.04.2016, 17:17
  Mianowicie, nie powinna być pobierana z rachunkiem za prąd. A ile osób nie ma na siebie rachunku na prąd, mieszańcy, najemcy dający porcję pieniędzy komuś na kogo stoi rachunek w elektrowni.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy ta informacja jest pewna
  Borzoi
  22.04.2016, 16:17
  Składka audiowizualna może być obniżona do 12 zł Składka audiowizualna może wynieść 12 zamiast 15 zł, a posiadacze działek być może nie będą musieli płacić jej dwa razy - mówi o możliwych zmianach w projekcie "dużej" ustawy medialnej Elżbieta Kruk (PiS). Dodaje, że lustracja w mediach może być ograniczona tylko do kadry kierowniczej. Według Kruk, która szefuje sejmowej komisji kultury i należy do wnioskodawców projektów, pierwsze czytanie trzech projektów ustaw składających się na tzw. dużą ustawę medialną powinno się odbyć na forum całego Sejmu, a nie na posiedzeniu komisji. Jak jednak podkreśliła, decyzja w tej sprawie należy do marszałka Sejmu. Zapytana, czy na posiedzenia komisji pracujących nad projektami będą zapraszani przedstawiciele stowarzyszeń dziennikarzy i twórców, odpowiedziała, że jest otwarta na udział strony społecznej w pracach nad projektami. Jak dodała, komisjami właściwymi w tym przypadku są: komisja kultury oraz komisja skarbu państwa. Szefowa sejmowej komisji kultury uważa, że do prac nad tymi projektami powinny być powołane podkomisje. Na pytanie, jakie zapisy w projektach mogą ulec zmianie w toku prac parlamentarnych, odpowiedziała, że należy się zastanowić nad obniżeniem projektowanej składki audiowizualnej. - Dla mnie optymalna byłaby składka w wysokości połowy obecnego abonamentu, czyli 12 zł - wskazała szefowa sejmowej komisji kultury. Jak dodała, być może drugiej składki nie trzeba też będzie płacić za działkę. - Co innego jak ktoś ma dwa, trzy mieszkania - mówiła.
  odpowiedz na komentarz
 • Co z osobami niesłyszącymi?
  Anna
  22.04.2016, 15:14
  Jestem osobą niesłyszącą ( z orzeczeniem niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym), mieszkam sama. Dotychczas korzystałam ze zwolnienia z opłat abonamentowych. Co teraz? Autor artykułu nie wspomina o tym.
  odpowiedz na komentarz
 • udokumentowanie stopnia niepełnosprawności
  Józef Załuczkowski
  22.04.2016, 09:31
  Czy wystarczyposiadane orzeczenie orzecznika ZUS określające niepełnosprawność czy trzeba legitymować niepełnosprawność innym dokumentem
  odpowiedz na komentarz
 • Składka audiowizualna zastąpi abonament RTV. Kto będzie z niej zwolniony?
  Janusz
  22.04.2016, 09:29
  Urząd Gminy to moloch,w jakim wydziale trzeba będzie składać? Przedtem składałem na poczcie i mam ciągłość,czy muszę znowu składać?
  odpowiedz na komentarz
 • Trzeba się będzie zgłosić do urzędu gminy
  Borzoi
  21.04.2016, 22:34
  A co Urząd Gminy nie wie komu wypłaca zasiłek pielęgnacyjny. Zwłaszcza jeżeli od kilku lat już wypłaca przedmiotowy zasiłek oraz pracownik urzędu kserował sobie do dokumentacji dokument orzeczenia. PARANOJA JAK ZWYKLE. Nic się nie zmienia.
  odpowiedz na komentarz
 • Zwolnienie z opłaty audiowizualnej
  Mariola
  21.04.2016, 15:38
  Proszę o odpowiedż czy osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pobierająca zasiłek pielęgnacyjny 153 zł ,oraz rente 636zł.z tytułu częściowej niezdolności na okres 5 lat będzie zwolniona z opłaty audiowizualnej?
  odpowiedz na komentarz
 • Znowu trzeba się zgłosić.
  Ana
  21.04.2016, 08:30
  Szczególnie osoby na wózkach będą pędzić, zarejestrować się KONIECZNIE, jak barany!!!!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas