Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Separacja a przejęcie opieki nad mężem z 1 grupą inwalidzką

30.06.2016
Autor: Małgorzata

W OPS dowiedziałam się, że muszę wycofać prawną separację, by otrzymać świadczenie. Przecież prawnie jesteśmy małżeństwem. Mąż jest alkoholikiem i jego choroba to wynik wieloletniego picia. Jestem zmuszona wziąć go pod swój dach /jest bezdomny/. ZOL odmówił przyjęcia ze względu na alkoholizm. Obecnie pracuję, więc będę musiała zrezygnować z pracy. Moje pytanie: co z separacją?

Szanowna Pani,

Rozumiem, że pyta Pani o specjalny zasiłek opiekuńczy, który zamierza Pani pobierać z tytułu opieki nad mężem. Podobną sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. W uzasadnieniu do wyroku z dnia z 28.11.2013 (sygn akt III SA/Gd 775/13) stwierdził:

„...W niniejszej sprawie wyjaśnić należy, że w aktach sprawy znajduje się wyrok Sądu Okręgowego w S. z dnia 20 marca 2006 r., sygn. akt II RC 479/05 orzekający separację związku małżeńskiego K. i A. W. Zgodnie zaś z art. 61 4 § 1 k.r.o. orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej. Małżonek pozostający w separacji nie może zawrzeć małżeństwa. Dzieje się tak, ponieważ separacja nie powoduje ustania małżeństwa, a zatem przez separację nie następuje rozwiązanie małżeństwa. Na skutek separacji uchylona zostaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami. W przedmiotowej sprawie istotne jest, że stosownie do treści art. 61 4 § 3 k.r.o. jeżeli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie pozostający w separacji obowiązani są do wzajemnej pomocy. Zaś do obowiązku dostarczania środków utrzymania przez jednego z małżonków pozostających w separacji stosuje się odpowiednio art. 60 § 1 k.r.o., zgodnie z którym małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Skoro w wyroku orzekającym separację brak rozstrzygnięcia w przedmiocie orzeczenia o winie któregokolwiek z małżonków to uznać należy, że pozostają oni nawzajem zobowiązani do alimentacji, pomimo separacji...”.

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko sądu i przepisy Kodeksu rodzinnego, jeżeli jest orzeczona separacja bez winy Pani, to separacja nie powinna stanowić przeszkody do otrzymania świadczenia. Gdyby jednak organ odmówił przyznania świadczenia, powinna Pani odwołać się (zgodnie z pouczeniem na decyzji) do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a potem nawet do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas