Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy urlop 10 dni

30.04.2016
Autor: Witold

Witam! W zeszłym roku we wrześniu nabyłem po raz pierwszy drugą grupę inwalidzką i od tej pory nigdzie nie pracowałem. Czy w momencie podjęcia pracy, tj. 06.04.2016, należy mi się już te dodatkowe 10 dni urlopu, czy muszę przepracować 1 rok, aby je nabyć? Pracodawca w zakładzie pracy chronionej twierdzi, że dostanę te 10 dni dopiero po przepracowaniu w sumie 1 roku od nabycia grupy inwalidzkiej. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Szanowny Panie,

Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji (...), art. 19, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska do niego prawo dopiero w grudniu danego roku. Prawo do kolejnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego osoba zaliczona do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nabywa z dniem 1 stycznia każdego roku kalendarzowego, o ile pozostaje w zatrudnieniu.

Zatem rację ma pracodawca, że konieczne jest przepracowanie jednego roku.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas