Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Choroba von Willebranda a orzeczenie osoby powyżej 18 lat

10.05.2016
Autor: N.

Dzień dobry, mój syn niedawno został po kilku latach badań zdiagnozowany i stwierdzono u niego skazę krwotoczną, tzw. chorobę von Willebranda. Syn jest jeszcze uczniem liceum ogólnokształcącego (uczy się w trybie indywidualnym), pozostaje na wyłącznym utrzymaniu rodziców. Czy jest możliwe, żeby uzyskał on orzeczenie o niepełnosprawności dla celów innych niż rentowe?

Szanowna Pani,

W Polsce funkcjonują dwa systemy orzecznicze: do celów rentowych (np.ZUS) oraz pozarentowych. Orzecznictwo do celów pozarentowych jest prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji (...), niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. W obowiązującym systemie nie ma sformułowanego wprost katalogu schorzeń i dysfunkcji, które uprawniają do wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Dlatego w opisanej sytuacji proponujemy złożenie wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w miejskim/powiatowym zespole orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania. Ulgi i uprawnienia przysługujące osobie z niepełnosprawnością zależą przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności.

Więcej informacji o orzekaniu do celów pozarentowych znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas