Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy orzeczenie o niepełnosprawności można zataić przy ubieganiu się o pracę?

15.05.2016
Autor: Elżbieta

Czy okazanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jest obowiązkowe, czy można zataić?

Szanowna Pani,

W obowiązujących przepisach Ustawy o rehabilitacji (...) nie ma żadnego zapisu, z którego wynikałby obowiązek informowania pracodawcy o posiadanym orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Korzystanie przez osobę niepełnosprawną z uprawnień pracowniczych przewidzianych ww. ustawie jest prawem a nie obowiązkiem pracownika.

Przepisy Kodeksu pracy mówią, że pracodawca ma prawo żądać od pracownika podania, niezależnie od danych osobowych, także innych danych, jeśli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy. W tej kategorii mieści się również informacja o stopniu niepełnosprawności.

Zatem decyzja o zgłoszeniu pracodawcy faktu posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności należy wyłącznie do pracownika. Osoba niepełnosprawna, nie zgłaszając faktu posiadania orzeczenia, nie ponosi z tego tytułu negatywnych konsekwencji, ale też nie korzysta z przysługujących uprawnień.

Warto jednak zaznaczyć, że konieczne jest udzielenie pełnych informacji, dotyczących stanu zdrowia, lekarzowi medycyny pracy, który wydaje orzeczenie o zdolności do pracy na określonym stanowisku pracy. Zatajenie informacji o niepełnosprawności przed lekarzem medycyny pracy może skutkować negatywnymi konsekwencjami.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas