Przejdź do treści głównej

O dogoterapii w programie „Misja Integracja” [WIDEO]

Powszechnie wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Pozwala zapomnieć o problemach, dodaje pogody ducha, motywuje do aktywności, a jego bliskość rozładowuje napięcie i wycisza. Dlatego coraz częściej psy są wykorzystywane w terapii osób z niepełnosprawnością i osób przewlekle chorych. Dogoterapia będzie tematem najbliższego odcinka programu „Misja Integracja”. Premiera 14 maja br. o godz. 8:50 w TVP3.

Dogoterapia to forma rehabilitacji z udziałem odpowiednio przeszkolonego psa oraz wykwalifikowanego terapeuty, opierająca się przede wszystkim na kontakcie i bliskości ze zwierzęciem. Pies jest motywatorem, który aktywizuje pacjentów i skłania ich do wykonywania ćwiczeń.

Dogoterapia staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Korzystają z niej już nie tylko chore i z niepełnosprawnością dzieci, ale także dorośli i seniorzy.

Piotr Pawłowski i Anna Smorczewska ze swoim psem Choicem

Piotr Pawłowski i Anna Smorczewska ze swoim psem Choicem

O tym, jaka jest rola człowieka w dogoterapii, na czym dokładnie polega praca psiego terapeuty, jak długo może on pracować oraz jak wygląda proces szkolenia psa i czym powinien on się wyróżniać, Piotr Pawłowski porozmawia z Anną Smorczewsą ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom, która do studia przyszła ze swoim psem Choicem.

- Każdy z naszych psów przechodzi tzw. testy predyspozycji, podczas których określamy czy pies w ogóle nadaje się do tego typu pracy – powiedziała Anna Smorczewska. – To ma za zadanie określić po pierwsze, czy ten pies nie będzie stanowił podczas zajęć jakiegokolwiek zagrożenia, czy nie zareaguje agresją w sytuacjach nietypowych, stresujących, kiedy nagle coś się przewróci, upadnie lub wydarzy się coś nieprzewidzianego. A z drugiej strony oceniamy, czy dla psa ta niekomfortowa sytuacja jest do zniesienia – wyjaśnił Gość Piotra Pawłowskiego.

dziewczynka bierze od kobiety smakołyk dla psa

Z kamerą programu „Misja Integracja” odwiedziliśmy Oddział Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie z inicjatywy Fundacji „Nasze Dzieci” wśród podopiecznych szpitala odbywają się zajęcia dogoterapii.

W programie udowodnimy też, że dogoterapia nie jest zarezerwowana jedynie dla chorych i z niepełnosprawnością dzieci. Podejrzeliśmy, jak tego typu terapia wpływa na seniorów z Centrum Alzheimera w Warszawie.

Autor: Monika Kamińska


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 8:50 na antenie TVP3. Powtórka w poniedziałek około godz. 15:40.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org.


TVP3 dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 217, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas