Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podjazd do klatki schodowej w bloku

16.05.2016
Autor: Halina

Mieszkam w bloku czteropiętrowym, oddanym do użytku w roku 1983. Jestem właścicielem mieszkania na pierwszym piętrze, stanowiącego odrębną własność, założona księga wieczysta. W roku 2001, po operacji kręgosłupa, nastąpiło u mnie porażenie czterokończynowe i od tej pory korzystam z wózka inwalidzkiego, by wyjechać lub wjechać do klatki, muszę pokonać cztery stopnie. Zwróciłam się do Spółdzielni Mieszkaniowej o wykonanie podjazdu dla wózka, dostałam pozwolenie, lecz koszty wykonania muszę ponieść sama w całości, nie dostanę dofinansowania, ponieważ nie zlikwiduje to bariery w całości (I piętro). W związku z tym mam pytanie, kto powinien sfinansować koszty podjazdu, z którego będę korzystać ja, jak i pozostali mieszkańcy klatki? Proszę o podanie rozporządzeń, które zwalniają Spółdzielnię z wykonania podjazdu likwidującego barierę architektoniczną?

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, od 1995 r. nowe budynki wielomieszkaniowe muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Budynki budowane w latach wcześniejszych były budowane zgodnie z ówczesnymi przepisami, stąd wiele z nich ma bariery architektoniczne. Nie zawsze też, ze względów technicznych, bariery te można usunąć.

Niestety, nie ma w przepisach zapisów, które obligowałyby właściciela budynku (np. spółdzielnię mieszkaniową) do likwidowania barier architektonicznych. Jeśli są przeprowadzane prace modernizacyjne budynku, muszą być wykonane zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami Prawa budowlanego i wówczas często likwidowane są bariery architektoniczne, jeśli jest to możliwe ze względu na inne przepisy.

Jak Pani słusznie zauważyła, likwidacja barier będzie służyła nie tylko Pani, ale też osobom starszym czy rodzicom dzieci w wózkach. Dlatego warto przekonać pozostałych mieszkańców o konieczności zbudowania podjazdu, większa grupa osób będzie mogła wywierać wpływ na osoby decyzyjne.

Więcej informacji znajdzie Pani w artykule na naszym portalu „Jak zbudować pochylnię?”.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas