Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bez palców po klawiszach

20.05.2016
Autor: Julita Kuczkowska, fot. kadr z filmiku, youtube.com
Aleksiej Romanow gra na fortepianie bez palców

Świat uwielbia ludzi zdeterminowanych, którzy nie uciekają przed trudnościami, lecz mierzą się z nimi. Rosjanin Aleksiej Romanow urodził się bez palców. Johnatha Bastos z Brazylii nie ma prawie całych rąk. Obaj dają popisy gry na... pianinie.

Aleksiej Romanow urodził się 16 lat temu w rosyjskim Zielonodolsku. Matka zostawiła go, gdy dowiedziała się, że jest niepełnosprawny. Wylądował w domu dziecka. Przyznaje, że zawsze lubił muzykę, a im więcej jej słuchał, tym bardziej chciał grać. Mówi, że inspirowała go twórczość Mozarta i Vivaldiego.

Adopcja i pasja

Życie chłopca odmieniło się dwa lata temu, gdy został adoptowany. Przybrani rodzice, Władimir i Luisa Liewaczkowowie, zauważyli jego predyspozycje i kupili mu syntezator. Otrzymał również wsparcie od swojego nauczyciela muzyki ze szkoły dla dzieci z niepełnosprawnościami. Nauczył Aleksieja grać melodie z filmów – balladę, którą wampir Edward dedykuje swojej ukochanej w kultowym dla wielu „Zmierzchu” oraz znany wszystkim przebój z filmu „Titanic”.

W muzycznym rozwoju pomogła Aleksiejowi także dwójka przyjaciół. Nauczyli go podstaw gry na pianinie oraz czytania nut. Dalej mu pomagają, podsyłając chociażby propozycje utworów które mógłby grać.

- Jeśli utwór mi się podoba, pozwalam, by osiedlił się w moim wnętrzu – mówi młody artysta.

Zapytany o to, skąd czerpie inspirację, odpowiedział:

- Czasami wydaje mi się, że istnieje niewidoczne, niekończące się duchowe źródło, z którego mogę czerpać siłę.

Szesnastolatek w krótkim czasie zdobył sławę nie tylko w rosyjskich mediach, ale i na świecie. Mimo szumu wokół niego, pozostaje bardzo skromny. Do tego stopnia, że ​​wydawał się zakłopotany, kiedy podczas jednego z wywiadów mówił, iż jego historia może być inspiracją dla innych.

Stopami po strunach

Równie, a może jeszcze bardziej, inspirujący jest młody Brazylijczyk Johnatha Bastos. On także jest przykładem niezwykłej determinacji i tego, że na wszystko można znaleźć sposób. Jako osoba niemal bez rąk... także gra na pianinie.

Zasłynął występem w programie rozrywkowym, odpowiedniku naszego „Mam Talent!”.

Dodatkowo, jako osoba niezwykle muzykalna, Johnatha gra na gitarze elektrycznej. W jaki sposób? Stopami.

Podziw

Obaj młodzi muzycy wzbudzają podziw publiczności i internautów.

„Facet jest dobry!!!! Niech w życiu wszystko mu się uda!!!!” – komentuje filmik, w którym Aleksiej gra na pianinie, jedna z użytkowniczek portalu społecznościowego.

„Wielu ludzi ze sprawnym ciałem po prostu niszczy siebie i uważa, że nic nie może. Niech biorą przykład!” – napisała inna osoba.

Nic dodać, nic ująć.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Miłość do muzyki
  Krystyna
  09.04.2020, 00:06
  Jestem pełna podziwu. Jak bardzo trzeba kochać muzykę, żeby zadać sobie tyle trudu i osiągnąć taki efekt swoją pracą. BRAWO!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • mam się zachwycać??
  Paulina
  23.05.2016, 08:18
  Super, są zdeterminowani. Grają. Mają z tego radochę. Fajnie. Wielu ludzi stawia sobie różne wyzwania, ma jakieś hobby. I co? Mam się tym zachwycać? Bo to taki wyczyn, że robią to co lubią? A może mam się zachwycić bo są niepełnosprawni? Ot, artykuł jakich wiele. Taka ciekawostka.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas