Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Budowa pochylni dla wózka inwalidzkiego

25.05.2016
Autor: Mirosław

Gdzie należy się zwrócić i jakie dokumenty zebrać, aby uzyskać zgodę i środki na budowę pochylni dla wózka w bloku. Dziękuję za wszelką pomoc.

Szanowny Panie,

Przed wszystkim należy uzyskać zgodę właściciela spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej na budowę podjazdu. W przypadku wspólnot mieszkaniowych decyzja o zmianie zagospodarowania części wspólnej (budowę podjazdu) zapada poprzez uchwałę, za którą opowiedziała się większość osób, jednak w małych wspólnotach (mniej niż 7 lokali) najważniejsze decyzje muszą być podejmowane przez właścicieli lokali jednomyślnie. Natomiast w spółdzielni mieszkaniowej taką decyzję podejmuje zarząd spółdzielni i to do niego należy skierować podanie o wydanie zgody na budowę pochylni i wydanie uchwały o jej budowie.

Osoba z niepełnosprawnością może ubiegać się o środki na sfinansowanie ww. inwestycji. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania.

Od lipca 2015 r. obowiązuje nowe Prawo budowlane. Według obecnych przepisów nie jest wymagane składanie do Wydziału Budownictwa i Architektury zgłoszenia o zamiarze budowy pochylni ani niesformalizowanego projektu pochylni – jak do tej pory.

Więcej informacji o tym, jak zbudować pochylnię, znajdzie Pan na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas