MŚ w kajakarstwie. Jakub Tokarz ze srebrnym medalem

23.05.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Renata Klekotko
polscy parakajakarze, którzy brali udział w Mistrzostwach Świata

Drugie miejsce i kwalifikacja paraolimpijska – to dorobek naszych kajakarzy podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Duisburgu w Niemczech w dniach 17-19 maja 2016 r. Srebro wywalczył Jakub Tokarz, zaś z biletu do Rio cieszyła się Kamila Kubas. Warto przypomnieć, że dyscyplina ta zadebiutuje w programie Igrzysk Paraolimpijskich właśnie w Rio de Janeiro.

Faworytem do medalu w Niemczech był broniący srebrnego krążka Jakub Tokarz. Polak spisał się świetnie, przegrywając jedynie z ósmym na poprzednich mistrzostwach świata Chińczykiem Xiaowei Yu o nieco ponad pół sekundy. Brązem musiał zadowolić się broniący tytułu Luis Carlos Cardoso Da Silva z Brazylii.

Kajakarz Startu Wrocław był także trzeci w kat. VL1, jednak z racji tego, że udział brało jedynie pięciu zawodników, odbyła się nie dekoracja medalowa, a kwiatowa. Polak przegrał z Cardoso Da Silvą i Węgrem Robertem Subą.

Kubas z przepustką do Rio

Lepiej niż w zeszłym roku zaprezentowała się Kamila Kubas. Siódma zawodniczka mediolańskich MŚ tym razem przegrała o 1,073 sek. z Rosjanką Aleksandrą Dupik brązowy medal. Triumfowała Edina Muller z Niemiec, przed Jeanette Chippington z Wielkiej Brytanii. Zawodniczka gospodarzy tym samym zrewanżowała się Brytyjce przed własną publiczności za zeszłoroczną porażkę. Polka wywalczyła bilet na Igrzyska Paraolimpijskie, na zeszłorocznych MŚ prawo startu wywalczył Tokarz i Mateusz Surwiłło.

Szóstą lokatę w kat. VL3 zajął zawodnik Startu Zielona Góra Mirosław Rosiński. Złoto wywalczył Pier Alberto Buccoliero z Włoch, który finiszował przed Aleksejem Jegorowem z Rosji i Martinem Tweedie z Wielkiej Brytanii.

Dwóch Polaków brało udział w kat. KL3. Do finału nie udało się awansować Mateuszowi Surwille (Start Zielona Góra). Nasz reprezentant, który przed rokiem był siódmy, w Niemczech sklasyfikowany został na trzynastym miejscu, po tym jak zajął czwarte miejsce w finale B. Dwudziesty był Tomasz Moździerski (OTK Opole), który w finale C finiszował na drugiej pozycji. Złoto zdobyli gospodarze, dzięki Tomasowi Kierey'owi.

W mistrzostwach świata wzięli również udział dwaj debiutanci – Arkadiusz Garbacz (Parakajaki IKS AWF) oraz Robert Studziżba (UKS 4 Katowice). Pierwszy przypłynął w finale A w kat. VL2, zaś nasz drugi kajakarz był ósmy w finale B w kat. KL2.

Klasy sprawności

Kajakarstwo zadebiutuje w programie Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Zawodnicy powalczą o medale w klasach K1, K2 i K3.

K i V to rozróżnienie standardów łodzi. Olimpijskie klasy K1-K3 charakteryzują się tym, że ich maksymalna długość to 520 cm, a minimalna szerokość 50 cm, zaś w VL maksymalna długość to 730 cm, a minimalny ciężar 10 kg, zaś długość stabilizatora maksymalnie może wynieść 250 cm. Liczba przy oznaczeniu typu łodzi charakteryzuje rodzaj niepełnosprawności od najmniejszej 1 (do wiosłowania wykorzystywane są tylko ramiona), przez 2 (wykorzystywane są tułów i ramiona), do 3 (wykorzystywane są zarówno nogi, jak i tułów oraz ramiona).

Trójka naszych zawodników (Tokarz, Kubas, Surwiłło) wspierana jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z programu „Olimpijczyk”.