Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

1300 zł świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje także opiekunom osób dorosłych?

24.05.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
dwie dłonie, dotykające się lekko palcami

Kobiecie, która opiekuje się swoją matką, odmówiono przyznania świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie w kwocie 1300 zł). Matka od 51. roku życia ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu uznał, że ta odmowna decyzja jest niewłaściwa.

Córka, opiekująca się matką, zwróciła się do burmistrza swojego miasta o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Ten odmówił jej takiego prawa, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało jego decyzję. Do dalszej sprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest wtedy, gdy niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała przed ukończeniem 18. roku życia lub do 25. roku życia w przypadku pobierania nauki.

Brać pod uwagę orzeczenie Trybunału

W opinii RPO, co było również argumentem występującej do sądu córki, instytucje, które decydują o przyznawaniu świadczenia, powinny opierać się na przepisach, biorąc pod uwagę wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 21 października 2014 r. Trybunał orzekł wtedy, że zasada przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, zgodnie z którą prawo do niego uzależnia się od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodna z Konstytucją.

Według Trybunału, przesłanka wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, stanowiąca warunek przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, powoduje zróżnicowanie sytuacji prawnej także w gronie opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością. Takie zróżnicowanie w wersji przyjętej przez ustawodawcę nie ma konstytucyjnego uzasadnienia.

„Ustawodawca powinien w jednakowy sposób uregulować prawo do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunów osób niepełnosprawnych, które nie są dziećmi” – podkreślał sędzia TK w uzasadnieniu wyroku w 2014 r.

Ciekawy wyrok

Wyrok poznańskiego WSA jest ciekawy o tyle, że do dziś nie weszły w życie przepisy, które uwzględniałyby orzeczenie TK z 2014 r.

- Sprawa ma istotne znaczenie przy ocenie skutków prawnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – komentuje Lesław Nawacki, dyrektor zespołu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w Biurze RPO. – Sentencja wyroku Trybunału Konstytucyjnego w powyższej sprawie w sposób wyraźny przesądziła o niekonstytucyjności przepisu w zakresie, w jakim różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu wieku, określonego w zakwestionowanym przepisie ustawy o świadczeniach rodzinnych, ze względu na moment powstania niepełnosprawności.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ZADRWON RZAD POSŁOWIE PiS INWALIDÓW CO MAJA 1 GRUPE INWALIDZTWA?
  inwalida 1 grupy
  28.05.2016, 15:23
  SADY SEDZOWIE WOGÓLE NIEZNAJA KODEKSÓW CYWILNYCH TOLERUJA KLAMANIE POD PRZYSIEGA ZADNEJ RACJI STRONY SEDZÓW I WIZYTATORÓW OKREGOWYCH . BRAK ZAINTERESOWANIA RZECZNIKA DYSPLINARNEGO JAK SEDZIA REJONOWY POZNAŃ GRUNWALD WRECZ SKADALICZNIE ZACHOWAL WYPRASZAJAC WYBITNEGO PROFESORA Z.RADWANSKIEGO JAK SEDZIA NIEWIEDZAŁ CO ZROBIC MODZEJSZY SEDZIA OD WYBITMYCH PROFESORÓW ZOLLA i RADWANSKIEGO KTÓRY NIEZNAŁ DEKRETÓW RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH JAK SEDZIA SADU REJONOWEGO GRUNWALD WYPROSIL WYBITNEGO PRAWNIKA MODZEJSZY STAŁ SIE PROFESORA Z.RADWANSKIEGO NAWET PREZES PAN ADAMSKI KAZAŁ OBNIZYC NAWONSKE 2599 zł DO 500 zł PREZES SADU OKREGOWEGO WIDZAŁ ZE INWALIDZIE NALEZY POMOC PRAWNIKA TOSEDZIA NIEZNAŁ KODEKSU K.C. ,K .K. K.P. ,K.A. BRAK ZNAJOMOSCI PRAWA BRAK NADZORU STRONY WIZYTORÓW TAKICH SEDZÓW NIEPOWINO ZAJMOWAC SPRAWAMI JEST TYLKO BRUK SEDZIA POWINEN PRZERWAC ROZPRAWE POPROSIC POLICJE SEDZOWOSKA JAK WYPROSIŁ WYBITNEGO PRAWNIKA Z .RADWANSKIEGO TO POTERDZIŁ SEDZIA LEWADOSKI BYŁ OBURZONY ZACHOWANIEM KOLEŻANKIi SEDZEGO POZNANIA JAK WIZYTATOR OKREGOWY NIEZNAŁ PRZEPISÓW PRAWA
  odpowiedz na komentarz
 • Do autorki artykułu.
  Ana
  24.05.2016, 20:02
  Od kiedy 1300 złotych dla opiekunów osób dorosłych? Proszę podać podstawę prawną. Sama jestem osobą bezpośrednio zainteresowaną. Jako osoba niepełnosprawna potrzebuję stałej opieki. Ze swojej renty utrzymuję męża, który się mną opiekuje, bo dostaje ochłapy 520 złotych. Dlaczego powstają takie BZDURNE ARTYKUŁY? To ewidentne wprowadzanie ludzi w błąd, i to na portalu dla ON, WSTYD!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • ZADRWON RZAD POSŁOWIE PiS INWALIDÓW CO MAJA 1 GRUPE INWALIDZTWA?
  inwalida 1 grupy
  24.05.2016, 18:28
  CO ROBI POLSKI RZAD ZEBY INWALICZI MIELI POMOC PREZYDET DUDA I POSŁOWIE PiS TOLERUJA DYSKMINACE .TEN PROBLEM MIAŁ POLECENIE OD TUSKA WRAZ ZASTEPCA MINISTRA PRACY CO ZROBILI DO SPOLECZESTWA POSŁOWIE PO-PSL ZADRWILI NIE ZNAJA KONSTUCJI R.P. I DEKRETÓW PIENIADZE ZNALAZLY NA ODPRAWY RZADU CZY PiS ZAWETOWAI BUDZET NIGDY CZY PiS WYPROWADZIL NARÓD OSZUKANY NA ULICE JAK ZROBIL TO LEGEDA STANISŁAW MATYJA 29.06.1956 FABRYKI STALINA - ZMIENONO HCP POZNAN CO ZROBIŁ WALESA DO STOCZNOWCOW ZADRWIŁ NICH WYLECALY NA BRUK TAK TRWALA DYSKUTA WALESY ZMATYJA CO PIERSZY PODNIUSŁ REKE WŁADZE LUDOWALA KIEROWAŁ TYM CYRAKIEWICZ CO PRZYJECHAŁ DO POSNANIA 30.06.1956 r KACZYNSKI WRAZ ZINA WALCZYLI LOS NAJBIEDNIESZYCH POWIERANY RZADY POLSCE ?
  odpowiedz na komentarz
 • I nic nie wiadomo
  Piotr
  24.05.2016, 17:02
  Wyrok WSA z Poznania to IV SA/P0 844/15 z 16 marca 2016 roku. Wyrok jest nieprawomocny. Innymi słowy to temat sprzed 2 miesięcy. Wszystko jest na stronie Rzecznika https://www.rpo.gov.pl/pl/content/prawo-do-swiadczenia-pielegnacyjnego-opiekun a-osoby-doroslej-wsa-przychylil-sie-do-stanowiska-rpo
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy kiedykolwiek z powodu niepełnosprawności nie wpuszczono gdzieś Ciebie lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas