Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odwołanie od decyzji orzecznika ZUS w sprawie przyznania renty socjalnej

17.06.2016
Autor: Agnieszka

Witam. Jak mam napisać odwołanie od orzeczenia lekarskiego w sprawie renty socjalnej? W dzieciństwie chorowałam i nadal mam stwierdzoną chorobe [do wiad. red.], z tym że w 1990 roku przeszłam operację jednej nogi druga zaś jest też do operacji. Skutkiem choroby jest coraz większy problem z chodzeniem, jak i staniem w dłuższej pozycji. W następstwie tego powstały problemy z kregosłupem. Lekarz prowadzący stwierdził niezdolność do pracy, gdyż praca stojąca, jak i siedząca, sprawiałaby mi duże problemy. Co mam zrobić?

Szanowna Pani,

W terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika zarzut wadliwości orzeczenia może zgłosić prezes Zakładu i sprawa zostaje przekazana do rozpatrzenia przez komisję lekarską. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia jednostka organizacyjna ZUS niezwłocznie zawiadamia osobę zainteresowaną. Orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie zgłoszono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej stanowi dla organu rentowego podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń, do których prawo uzależnione jest od stwierdzenia niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Od decyzji organu rentowego przysługuje odwołanie – za pośrednictwem organu rentowego, który wydał decyzję – do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Odwołanie wnosi się (zgodnie z pouczeniem na wydanej decyzji) na piśmie lub ustnie do protokołu w organie rentowym, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Postępowanie odwoławcze wolne jest od opłat. ZUS ma obowiązek wydać decyzję w sprawie renty w ciągu 30 dni od daty wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie.

Wzór odwołania od decyzji ZUS znajdzie Pani w artykule dotyczącym odwołań, który można znaleźć na naszym portalu.

Warto zwrócić uwagę, że zamieszczony w tym artykule dokument jest jedynie wzorem.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas