Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dotacje do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej

26.06.2016
Autor: Arkadiusz

Mamy kandydata do pracy z orzeczoną niepełnosprawnością. Prowadzimy firmę ogólnobudowlaną. Czy jest możliwość uzyskania dotacji na tego pracownika bądź refundacji poniesionych kosztów? Składaliśmy do PUP o dotację na wyposażenie stanowiska, nie otrzymaliśmy ze względu na duże zainteresowanie tą formą wsparcia.

Szanowny Panie,

Pracodawca zatrudniający pracownika z niepełnosprawnością może ubiegać się o rozmaite środki:

  1. Zwolnienie z wpłat na PFRON

Więcej informacji dotyczących obowiązkowych wpłat na PFRON oraz pracodawców zwolnionych z tych wpłat znajdzie Pan na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

  1. Zwrot kosztów pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy

Pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zwrot:

  1. miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy,
  2. kosztów szkolenia tych pracowników

– w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.

Więcej informacji nt. zwrotu kosztów pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu znajdzie Pan na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

  1. Zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego

Na wniosek pracodawcy poniesione przez niego koszty szkolenia zatrudnionych osób niepełnosprawnych mogą być zrefundowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Informacje na ten temat znajdzie Pan na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

  1. Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Pracodawca zatrudniający pracownika z niepełnosprawnością może otrzymać zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Maksymalna wysokość pomocy na wyposażenie jednego stanowiska wynosi piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

  1. Zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Pracodawca, który zatrudni osobę niepełnosprawną przez okres co najmniej 36 miesięcy, może otrzymać zwrot ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów:

  • adaptacji pomieszczeń zakładu pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, w szczególności poniesionych w związku z przystosowaniem tworzonych lub istniejących stanowisk pracy dla tych osób, stosownie do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności;
  • adaptacji lub nabycia urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy;
  • zakupu i autoryzacji oprogramowania na użytek pracowników niepełnosprawnych oraz urządzeń technologii wspomagających lub przystosowanych do potrzeb wynikających z ich niepełnosprawności;
  • rozpoznania przez służby medycyny pracy potrzeb, o których mowa wyżej.

Więcej informacji o zwrocie kosztów przystosowania stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej znajdzie Pan na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

  1. Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością

Pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON. Pracodawca może uzyskać dofinansowanie do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych zatrudnionych na umowę o pracę, jeżeli ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości najniższego wynagrodzenia.

Więcej informacji o dofinansowaniu do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością znajdzie Pan na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas