Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyrównanie zasiłku pielęgnacyjnego oraz świadczenia pielęgnacyjnego

23.07.2016
Autor: Emilia

Witam, w kwietniu 27. złożyłam wniosek o niepełnosprawność córki, ma 3,6 roku, 30 maja złożyłam wnioski do MOPS-u o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego, dodam, że na decyzji są zaznaczone pkt. 7 i 8, że wymaga dziecko. Moje pytanie, to czy wyrównanie się należy od dnia wpłynięcia wniosku do MOPS-u, czy od dnia wpłynięcia wniosku o niepełnosprawność? Opinie są różne, więc wolę wiedzieć od osób kompetentnych. Z góry dziękuję.

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 24 ust. 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych, „jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności”.

Biorąc powyższe pod uwagę, jest szansa na otrzymanie świadczeń od kwietnia, gdyby były jednak problemy, warto odwołać się od decyzji zgodnie z pouczeniem, które powinno znajdować się na decyzji odmawiającej świadczenia, a nawet w przypadku odmowy przyznania świadczenia przez organ administracyjny „drugiej instancji”, warto odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który często wychodzi poza ramy przepisu ustawy i bada sprawę w świetle zapisów Konstytucji RP, analizując pojedyncze przypadki odmowy wypłaty świadczenia.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas