Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niezniszczalne

10.06.2016
Autor: Piotr Stanisławski, fot. Vermeiren
Źródło: artykuł sponsorowany, Integracja 2/2016
grafika człowieka siedzącego na poduszce

Długotrwała pozycja siedząca, np. na wózku, ogromnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, a złe przyzwyczajenia sprawiają, że kręgosłup ulega coraz większej deformacji.

Długotrwałe siedzenie na wózku w nieprawidłowej pozycji to podstawowy czynnik obniżający jakość funkcjonowania i zdrowie, oraz powodujący szereg dolegliwości. Holenderska firma Vicair opracowała i wyprodukowała jedyne w swoim rodzaju poduszki przeciwodleżynowe, które ogromnie ułatwiają prawidłowe siedzenie, a tym samym poprawiają komfort funkcjonowania. Projektanci tego produktu wyszli z założenia, że człowiek nie został stworzony, aby siedzieć, a pozycją najbardziej obciążającą ludzki kręgosłup jest wlaśnie postawa siedząca. Osoby spędzające na wózku większość czasu powinny w sposób szczególny dbać o siebie i chronić kręgosłup.

Podstawowa ochrona

Istnieją dwa najważniejsze elementy ochrony, którą powinna zapewnić poduszka przeciwodleżynowa: ochrona krótkoterminowa – czyli przed powstawaniem odleżyn, oraz długoterminowa, czyli przed powstawaniem skrzywień i deformacji kręgosłupa. Wielu pacjentów przekonało się na własnej skórze, jak nieprawidłowo dobrana i niekomfortowa poduszka przeciwodleżynowa przyczyniła się do powstania odleżyn.

Oczywiście czynnikami ryzyka są także: bezruch, wiek, nietrzymanie moczu, asymetria ciała, wrażliwość skóry, anatomia ciała, a więc mięśnie i tkanka tłuszczowa, higiena oraz tzw. siły ścinające, oddziałujące podczas siedzenia na wózku. Osoba, która spędza wiele godzin na wózku w pozycji siedzącej, musi maksymalnie skutecznie zredukować i wyrównać ciśnienie w poduszce, aby zmniejszyć deformację swoich tkanek. Zrobi to np. przez takie ułożenie ramion i stóp, aby zwiększyć przestrzeń wsparcia i zmniejszyć naciski, przez „zanurzenie się” w siedzeniu jak najgłębiej – dla dalszego zmniejszenia nacisku, oraz przez użycie dynamicznego wsparcia – czyli odpowiedniej poduszki przeciwodleżynowej, która zminimalizuje siły ścinające. Dobranie najlepszej do swojego schorzenia poduszki przeciwodleżynowej jest tu kluczowe.

Poduszka Academy Vector

Okietywne zalety

Warto przypomnieć, że zaletą dobrej poduszki przeciwodleżynowej są:

 • funkcjonalność i komfort, które zapewniają stabilizację i odpowiednią pozycję osoby na niej siedzącej,
 • ochrona skóry przez redukcję ciśnienia,
 • minimalizacja sił ścinających,
 • kontrola temperatury i wilgotności,
 • bezpieczeństwo,
 • trwałość i niezawodność dzięki zastosowaniu bardzo dobrych materiałów,
 • łatwość używania i poręczność dzięki niewielkiej wadze,
 • łatwe utrzymywanie w czystości,
 • możliwość adaptacji dzięki różnym wymiarom i pokrowcom,
 • przystępna cena, gwarancja i serwis.

Poduszki Vicair dzięki stosowaniu opatentowanej technologii wyróżniają się na tle produktów konkurencji. Dzięki unikatowej technologii pacjenci mogą niemal perfekcyjnie dopasować poduszkę do swoich potrzeb i schorzenia. Każda poduszka Vicair wypełniona jest setkami powietrznych komórek SmartCells (poduszeczek przypominających trójkątne kapsułki), wykonanych z materiału o bardzo niskim współczynniku tarcia, dzięki czemu poruszają się w komorach niezależnie od siebie i idealnie dopasowują do kształtu ciała i pozycji użytkownika, kształtu jego pośladków i ud, redukując ciśnienie do minimum. Jeśli osoba siedząca na wózku zmieni pozycję – a dzieje się to dość często – poduszka „dopasuje się” do nowej pozycji, aby zabezpieczyć tę osobę w najlepszy sposób.

wpływ poduszki Vincair na kręgosłup użytkownika

Poduszki Vicair są dynamiczne i zapewniają optymalny rozkład nacisku na całej powierzchni siedzenia i stabilne podparcie dla siedzącego. Dzieje się to w dwóch etapach: najpierw poduszeczki dostosowują się do kształtu i wagi ciała przez swobodne przemieszczanie się w odpowiednie miejsce w komorach poduszki, a następnie adaptują się do ciała dzięki zdolności odkształcania się każdej z nich.

Poduszki Vicair mają dużą wytrzymałość – nawet do 250 kg nacisku. Dzięki technologii Vicair® nie trzeba borykać się z utratą ciśnienia w poduszce (jak w poduszkach pneumatycznych, których komory wypełnione są powietrzem), co może być wynikiem wad zaworu lub uszkodzenia po przebiciu i właściwie wyklucza dalsze użytkowanie. Poduszki Vicair są w zasadzie... niezniszczalne. Nie trzeba się martwić, gdy dojdzie do przebicia poduszki, gdyż będzie ona nadal funkcjonowała.

Na miarę

Aby optymalnie dopasować poduszkę Vicair do swoich potrzeb, każda osoba może usunąć z komór odpowiednią liczbę poduszeczek lub przełożyć je z jednej komory do drugiej, w zależności od efektu, jaki chce osiągnąć. Po tym jednorazowym zabiegu, który dopasuje poduszkę do potrzeb i schorzeń osoby siedzącej (asymetria, skrzywienie, kształt i waga ciała), poduszka jest gotowa do używania przez długi okres.

Aby zaspokoić różne potrzeby użytkownika, poduszki przeciwodleżynowe Vicair produkowane są w kilku rodzajach. Do standardowej oferty należą poduszki pneumatyczne Liberty. Są jedno- i dwukomorowe, adresowane do osób poruszających się na wózkach, samodzielnie zmieniających pozycję siedzenia, oraz osób starszych z problemami narządu ruchu. Poduszka zawiera zawór pamięci, który pozwala konfigurować jej kształt i zapamiętywać go zgodnie z indywidualnymi cechami fizycznymi użytkownika. Ma wytrzymałość do 150 kg, waży mniej niż 0,7 kg.

Pacjenci korzystający intensywnie z poduszki przeciwodleżynowej i spędzający na wózku wiele godzin w ciągu dnia powinni zaopatrzyć się w poduszkę Adjuster lub Vector. To poduszki wielokomorowe z wysoką zdolnością adaptacji do indywidualnych potrzeb pacjenta. Obydwa typy poduszek zabezpieczają przed zsuwaniem się i pozycjonują niezależnie lewe i prawe udo pacjenta. Poduszki Adjuster mają pięć niezależnych komór i zapewniają optymalną pozycję przy dużych deformacjach miednicy oraz asymetrii. Zostały zaprojektowane dla użytkowników z różnego rodzaju asymetriami ciała, jak np. hemiplegią, rozszczepem kręgosłupa, porażeniami, amputacjami.

małe poduszeczki smartcells, które są wkładane do poduszki

Przez specyficzny układ komór i ich wypełnienie komórkami SmartCells korygują asymetrie, umożliwiając poprawę postawy nawet ekstremalnych przypadków asymetrii. Do każdej komory jest dostęp, w każdej można regulować ciśnienie przez odejmowanie bądź dokładanie poduszeczek SmartCell. Środkowa komora zabezpiecza siedzącego przed

wysuwaniem się z wózka, a w przypadkach hemiplegii można wyregulować napełnienie komórkami jednej z przednich komór tak, aby umożliwić użytkownikowi poruszanie wózka nogą (tak poruszają się np. osoby po wylewach).

Do poduszki można dobrać pokrowiec elastyczny albo nieprzemakalny dla osób nietrzymających moczu. Wierzchnia warstwa pokrowców, wykonana z rozciągliwego materiału zapewnia optymalne zanurzenie ciała w poduszce, oprócz tego jako materiał oddychający poprawia komfort i absorpcję wilgoci.

Do wyboru

Poduszka Adjuster jest produkowana w dwóch grubościach:

 • 6 cm – zalecana dla osób ze wzrastającym ryzykiem asymetrii, o rozmiarze 45x45 cm i wadze zaledwie 0,5 kg, oraz
 • 10 cm – dla osób z bardzo poważną asymetrią – waga 0,85 kg i rozmiar 45x45 cm.

Poduszka Vector ma osiem komór o różnych funkcjach. Dzięki unikatowej konstrukcji poduszka gwarantuje skuteczny rozkład ciśnienia i doskonałe anatomiczne ukształtowanie powierzchni siedziska, co czyni z niej idealną poduszkę przeciwodleżynową zapewniającą wysoki poziom stabilizacji i optymalne wsparcie pozycji siedzącej. Otwarta struktura poduszki Vector daje 100-procentową oddychalność i wentylację, co poprawia kontrolę temperatury i wilgotności, oraz zwiększa wygodę. Poduszka ma zamek błyskawiczny, który pozwala dostosować liczbę komórek (poprzez ich dodawanie lub odejmowanie, gdy jest to konieczne). Poduszkę Vector można prać w pralkach – w całości bez używania specjalnych worków do prania. Poduszka jest produkowana w dwóch grubościach: 6 i 10 cm,i wytrzymuje obciążenie do 250 kg.


Materiał przygotowany we współpracy z firmą

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas