Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Urlop wypoczynkowy, zwolnienie z pracy, wspólne gospodarstwo domowe

20.07.2016
Autor: W.

1. Czy dodatkowy urlop wypoczynkowy – 10 dni – muszę wybrać ciągiem, czy mogę wybierać pojedyncze dni? 2. Urlop dodatkowy wypoczynkowy przysługuje po przepracowaniu roku na umowę o pracę, moje pytanie, czy do tego roku wlicza się umowa na okres próbny? 3. Zwolnienie z pracy celem uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym przysługuje 1x w roku. Jeden raz w roku kalendarzowym czy 1x w roku od momentu zakończenia poprzedniego turnusu? 4. Dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego PFRON. Moje pytanie brzmi, jak rozumieć wspólne gospodarstwo domowe? Wyjaśnię, że mieszkam z rodzicami. Rodzice są po rozwodzie z winy ojca, mieszkamy w tym samym mieszkaniu w dwóch oddzielnych pokojach, nie utrzymujemy z ojcem żadnych relacji. Wszelkie wydatki dzielę z mamą. Ojciec opłaca jedynie 1/3 opłat za mieszkanie.

Szanowny Panie,

Zgodnie z art. 19 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy, co oznacza, że może być dzielony. Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba niepełnosprawna nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze wskazanych powyżej stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego (data wydania orzeczenia). Pracownik nabywa prawo do urlopu, nawet jeżeli nie wykonywał pracy z powodu choroby i pobierał w tym czasie zasiłek chorobowy (dot. także świadczenia rehabilitacyjnego, urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego). Znaczenie ma bowiem pozostawanie w stosunku pracy, a nie jej świadczenie. Wyjątki: urlop bezpłatny, zdrowotny, nieświadczenie pracy w związku z odbywaniem kary pozbawienia wolności, odbywaniem służby wojskowej.

W myśl obowiązujących przepisów, osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, roku kalendarzowym.

Jednym z dokumentów, które osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego składa wraz z wnioskiem o dofinansowanie  jest oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów. Oświadczenie potwierdza stan faktyczny, a zatem jeśli prowadzi Pani wspólne gospodarstwo domowe wyłącznie z mamą, to takie dane powinno zawierać oświadczenie.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas