Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sanok: przyjdźcie na OD-WAŻNE warsztaty pt. „Otyłość to choroba!”

17.06.2016
Autor: inf. pras.
plakat zachęcający do udziału w warsztatach w Sanoku

Otyłość to nie wada ciała, ale poważna choroba zagrażająca życiu, która powinna być leczona przez lekarzy i specjalistów, a chorzy na otyłość zasługują na zrozumienie i szacunek. To hasło przewodnie warsztatów informacyjnych organizowanych przez Fundację Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA dla mieszkańców woj. podkarpackiego. Warsztaty odbędą się 20 czerwca br., o godz. 17, w sali Klubu „Górnik” w Sanoku, przy ul. Grzegorza 2. Poprowadzi je Magdalena Gajda, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych na Otyłość w Polsce.

Liczba Polaków chorych na otyłość rośnie! Według danych z chorobą tą zmaga się już ponad 60 proc. osób dorosłych i co piąte dziecko/nastolatek. Kliniki chirurgicznego leczenia otyłości alarmują - operacji wymaga już 1,5 mln osób z BMI 40+ (wskaźnik masy ciała), waga ok. 120 kg. Media coraz częściej informują o „odkryciu” kolejnych osób chorych na otyłość skrajnie olbrzymią – BMI 50+ (waga 150kg +). Ich sytuacja jest szczególnie dramatyczna. Zwłaszcza mieszkańców niewielkich miejscowości. Z powodu choroby otyłości nie mogą poruszać się, więc żyją zapomniani, zamknięci w domach, unieruchomieni w łóżkach, bez środków do życia, często ukrywani przez bliskich.

Pierwsze z trzech spotkań

Czym jest choroba otyłości? Z jakich powstaje przyczyn, do jakich schorzeń i uzależnień prowadzi, jak się ją bezpiecznie i rzetelnie leczy? Gdzie szukać fachowej pomocy, aby nie dać się nabrać na „cudowne środki odchudzające”? Jak przejawia dyskryminacja chorych na otyłość? Czy lekarz ma prawo powiedzieć: „proszę się odchudzić, a potem przyjść się leczyć”? O tych i innych aspektach nowoczesnego podejścia do choroby otyłości będzie mówić Magdalena Gajda, Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Osób Chorych w Polsce podczas OD-WAŻNYCH Warsztatów Informacyjnych pn. „OTYŁOŚĆ to CHOROBA!”

- To pierwsze z cyklu trzech spotkań warsztatowych realizowanych przez naszą Fundację w ramach projektu edukacji zdrowotnej pn. „W Sanoku zdrowo żyjemy z OD-WAGĄ!” współfinansowanego ze środków Gminy Miasta Sanok – mówi Magdalena Gajda.

- Na warsztaty zapraszamy przede wszystkim osoby chore na otyłość, ich rodziców, bliskich, opiekunów, ale także specjalistów współpracujących z chorymi na otyłość np. pracowników instytucji publicznych i samorządowych, placówek medycznych, specjalistów ds. żywienia i aktywności ruchowej, psychologów, terapeutów, nauczycieli. Słowem:  mieszkańców Sanoka, powiatu sanockiego i woj. podkarpackiego, którzy z powodów osobistych lub zawodowych są zainteresowani tą tematyką – zachęca Joanna Drozd, chora na otyłość olbrzymią Liderka Grupy Wsparcia Fundacji OD-WAGA na terenie woj. podkarpackiego, które będzie współprowadzić OD-WAŻNE Warsztaty.

Symbolika miejsca warsztatów

Projekt pn. „W Sanoku zdrowo żyjemy z OD-WAGĄ!” ma charakter pilotażowy. Podobne, Fundacja OD-WAGA, będzie realizować w innych regionach Polski.

– Nie bez przyczyny jako miejsce realizacji programu pilotażowego wybraliśmy Podkarpacie. To jeden z regionów kraju, gdzie nie ma szpitala wykonującego zabiegi chirurgicznego leczenia otyłości uznawane za ostateczną i najbardziej efektywną metodę leczenia otyłości olbrzymiej i skrajnie olbrzymiej. Dziękujemy władzom miasta Sanok za zrozumienie naszej idei i wsparcie jej organizacyjnie i finansowo – podkreśla Magdalena Gajda.

OD-WAŻNE Warsztaty Informacyjne realizowane pod hasłem: „OTYŁOŚĆ to CHOROBA!” odbędą się 20 czerwca br. (poniedziałek), o godz. 17.00, w sali Klubu „Górnik” w Sanoku, przy ul. Grzegorza 2. Warsztaty trwają dwie godziny (do godz.19.00), mają charakter otwarty i interaktywny. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Kolejne OD-WAŻNE Warsztaty Informacyjne poprowadzą eksperci Fundacji OD-WAGA przy wsparciu wolontariuszy Fundacji (osób chorych na otyłość, którym udało się doprowadzić do reemisji choroby). Następne spotkania  odbędą się:

  • w II połowie sierpnia br. - temat: metody wspierające leczenie otyłości (diety, aktywność ruchowa, inne), schorzenia współwystępujące, otyłość a emocje i uzależnienia (w tym choroba alkoholowa),
  • w II połowie października br. – temat: chirurgiczne leczenie otyłości.

Informacji na temat warsztatów udziela: Joanna Drozd, Lider OD-WAŻNEJ Grupy Wsparcia woj. podkarpackiego z siedzibą w Sanoku, tel. 881 718 090, email: joanna.drozd@od-waga.org.pl.

Więcej na stronie fundacji OD-WAGA.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas