Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dwa kierunki studiów i tylko jedno stypendium specjalne. Zdaniem RPO to błąd

20.06.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
czapka studencka

Ponad 24 tys. studentów z niepełnosprawnościami pobierało w 2014 r. stypendium specjalne, z czego 15 tys. nie korzystało z żadnej innej formy pomocy finansowej. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystąpił do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z pismem w sprawie stypendiów dla studentów z niepełnosprawnością.

Obecnie, zgodnie z prawem, student z niepełnosprawnością nie może pobierać stypendium specjalnego na drugim kierunku studiów, nawet wtedy, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów. Nie dostanie go także wtedy, gdy nie był do niego uprawniony na pierwszym kierunku studiów. Według dr. Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, taka sytuacja ogranicza szanse tych osób na rynku pracy.

„Bez wątpienia możliwość pobierania stypendium dla osób niepełnosprawnych na drugim i kolejnym kierunku zwiększyłaby możliwości zdobywania dodatkowych kwalifikacji przez osoby z niepełnosprawnościami, co sprzyjałoby wyrównaniu ich szans na rynku pracy” – pisze RPO do ministra.

Wyższe wykształcenie wciąż dla nielicznych

Rzecznik podkreśla, że odsetek osób z niepełnosprawnościami osiągających wykształcenie wyższe jest wciąż znacznie niższy w porównaniu do osób sprawnych i w roku 2014 wynosił 9,8 wobec 27,1 proc. W tym samym roku na polskich uczelniach wyższych studiowało 27 tys. 730 studentów z niepełnosprawnościami – o ponad tysiąc mniej niż w roku 2013.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • STYPENDIUM
  Ania
  20.06.2016, 19:42
  Powinno bardziej zająć się stypendium socjalnym z którego osoba niepełnosprawna NIE MOŻE skorzystać mimo iż dochód nie przekraczający progu ustalonego na danej Uczelni (obecnie maksymalny próg może wynosić 895,70 zł, ponieważ posiada rentę w wysokości 643 zł + 153 zł co daje 796,00 zł czyli UWAGA ZA MAŁO JAKO OSOBA SAMOTNIE GOSPODARUJĄCA ABY TAKI ŚWIADCZENIE OTRZYMAĆ . A Osoba która w rodzinie wspólnie gospodarująca będzie miała dochód ,,0” czy 895zł takie stypendium otrzyma . Przecież te stypendium ma takie zadanie aby WSZYSTKIM pomóc . JEST TO CHORE ABY TAK DYSKRYMINOWAĆ. Powinno się bardziej zainteresować osobami w rodzinie którzy mają dochód ,0” przecież nie można mieć takiego dochodu bo przecież powietrzem nie żyją .
  odpowiedz na komentarz
 • stare informacje
  Piotr
  20.06.2016, 14:39
  To info jest sprzed miesiąca jeśli dobrze pamiętam to z 24 maja.
  odpowiedz na komentarz
 • Ostrożność przede wszystkim
  Rafał kiedyś student
  20.06.2016, 13:02
  Popieram, by osoby niepełnosprawne pobierały stypendium specjalne na kilku kierunkach jednocześnie. Jednak trzeba z tym uważać. Pamiętacie pewnie sytuację z 2008 czy 2009 r. kiedy to student z Warmińsko-Mazurskiego zapisał się na kilka kierunków studiów, z każdego pobierał stypendium i mógł żyć godnie. Dlatego proponuję swego rodzaju weryfikację albo zwrot stypendiów w przypadku porzucenia studiów.
  odpowiedz na komentarz
 • Brawo w końcu
  Anka studentka
  20.06.2016, 12:31
  Nareszcie dobre wiadomości. Studiuję w ramach aktywnego samorządu. Mam stypendium, z uczelni dodatkowo socjalne i w tym roku naukowe. Choć nie było o nie ciężko. Wiem, że i tak po studiach nikt mnie nie zatrudni bo po tym kierunku ciężko o pracę, ale przynajmniej będę miała wyżse studia i radość. W przyszłym roku może pomyślę o drugim kierunku i kolejne stypendium się przyda. Marwtim mnie tylko, czy to się nie skończy albo nie zabraknie pieniędzy. Potrzebuję też nowy komputer, bo ten co mam ma już dwa lata i trochę jest już stary i nie wszystko działa płynnie. Tak czy inaczej my niepełnosprawni i tak mamy za mało. więc niech nikt nie krytykuje. Bo chyba nie chce się zamienić miejscami.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas