Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dwa kierunki studiów i tylko jedno stypendium specjalne. Zdaniem RPO to błąd

20.06.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
czapka studencka

Ponad 24 tys. studentów z niepełnosprawnościami pobierało w 2014 r. stypendium specjalne, z czego 15 tys. nie korzystało z żadnej innej formy pomocy finansowej. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystąpił do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z pismem w sprawie stypendiów dla studentów z niepełnosprawnością.

Obecnie, zgodnie z prawem, student z niepełnosprawnością nie może pobierać stypendium specjalnego na drugim kierunku studiów, nawet wtedy, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów. Nie dostanie go także wtedy, gdy nie był do niego uprawniony na pierwszym kierunku studiów. Według dr. Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, taka sytuacja ogranicza szanse tych osób na rynku pracy.

„Bez wątpienia możliwość pobierania stypendium dla osób niepełnosprawnych na drugim i kolejnym kierunku zwiększyłaby możliwości zdobywania dodatkowych kwalifikacji przez osoby z niepełnosprawnościami, co sprzyjałoby wyrównaniu ich szans na rynku pracy” – pisze RPO do ministra.

Wyższe wykształcenie wciąż dla nielicznych

Rzecznik podkreśla, że odsetek osób z niepełnosprawnościami osiągających wykształcenie wyższe jest wciąż znacznie niższy w porównaniu do osób sprawnych i w roku 2014 wynosił 9,8 wobec 27,1 proc. W tym samym roku na polskich uczelniach wyższych studiowało 27 tys. 730 studentów z niepełnosprawnościami – o ponad tysiąc mniej niż w roku 2013.

Komentarz

  • Brawo w końcu
    Anka studentka
    20.06.2016, 12:31
    Nareszcie dobre wiadomości. Studiuję w ramach aktywnego samorządu. Mam stypendium, z uczelni dodatkowo socjalne i w tym roku naukowe. Choć nie było o nie ciężko. Wiem, że i tak po studiach nikt mnie nie zatrudni bo po tym kierunku ciężko o pracę, ale przynajmniej będę miała wyżse studia i radość. W przyszłym roku może pomyślę o drugim kierunku i kolejne stypendium się przyda. Marwtim mnie tylko, czy to się nie skończy albo nie zabraknie pieniędzy. Potrzebuję też nowy komputer, bo ten co mam ma już dwa lata i trochę jest już stary i nie wszystko działa płynnie. Tak czy inaczej my niepełnosprawni i tak mamy za mało. więc niech nikt nie krytykuje. Bo chyba nie chce się zamienić miejscami.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas