Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dwa kierunki studiów i tylko jedno stypendium specjalne. Zdaniem RPO to błąd

20.06.2016
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
czapka studencka

Ponad 24 tys. studentów z niepełnosprawnościami pobierało w 2014 r. stypendium specjalne, z czego 15 tys. nie korzystało z żadnej innej formy pomocy finansowej. Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) wystąpił do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z pismem w sprawie stypendiów dla studentów z niepełnosprawnością.

Obecnie, zgodnie z prawem, student z niepełnosprawnością nie może pobierać stypendium specjalnego na drugim kierunku studiów, nawet wtedy, gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów. Nie dostanie go także wtedy, gdy nie był do niego uprawniony na pierwszym kierunku studiów. Według dr. Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich, taka sytuacja ogranicza szanse tych osób na rynku pracy.

„Bez wątpienia możliwość pobierania stypendium dla osób niepełnosprawnych na drugim i kolejnym kierunku zwiększyłaby możliwości zdobywania dodatkowych kwalifikacji przez osoby z niepełnosprawnościami, co sprzyjałoby wyrównaniu ich szans na rynku pracy” – pisze RPO do ministra.

Wyższe wykształcenie wciąż dla nielicznych

Rzecznik podkreśla, że odsetek osób z niepełnosprawnościami osiągających wykształcenie wyższe jest wciąż znacznie niższy w porównaniu do osób sprawnych i w roku 2014 wynosił 9,8 wobec 27,1 proc. W tym samym roku na polskich uczelniach wyższych studiowało 27 tys. 730 studentów z niepełnosprawnościami – o ponad tysiąc mniej niż w roku 2013.

Komentarz

  • STYPENDIUM
    Ania
    20.06.2016, 19:42
    Powinno bardziej zająć się stypendium socjalnym z którego osoba niepełnosprawna NIE MOŻE skorzystać mimo iż dochód nie przekraczający progu ustalonego na danej Uczelni (obecnie maksymalny próg może wynosić 895,70 zł, ponieważ posiada rentę w wysokości 643 zł + 153 zł co daje 796,00 zł czyli UWAGA ZA MAŁO JAKO OSOBA SAMOTNIE GOSPODARUJĄCA ABY TAKI ŚWIADCZENIE OTRZYMAĆ . A Osoba która w rodzinie wspólnie gospodarująca będzie miała dochód ,,0” czy 895zł takie stypendium otrzyma . Przecież te stypendium ma takie zadanie aby WSZYSTKIM pomóc . JEST TO CHORE ABY TAK DYSKRYMINOWAĆ. Powinno się bardziej zainteresować osobami w rodzinie którzy mają dochód ,0” przecież nie można mieć takiego dochodu bo przecież powietrzem nie żyją .

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas