Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Częstochowa: wkrótce ruszy infolinia dla seniorów

29.06.2016
Autor: PAP, fot. sxc.hu
aparat telefoniczny z lat 80tych

W poniedziałek 4 lipca w Częstochowie uruchomiona zostanie infolinia dla seniorów, dzięki której osoby starsze będą mogły uzyskać informacje m.in. o swoich uprawnieniach czy przywilejach. To element zainaugurowanej tam właśnie kampanii społecznej „Polska Przyjazna Osobom Starszym”.

Zdaniem inicjatora akcji senatora Ryszarda Majera (PiS), działania na rzecz seniorów przede wszystkim mają wspierać ich aktywizację i udział w życiu społecznym, rozwój opieki nad nimi oraz dostęp do informacji.

- Aby te elementy mogły funkcjonować, potrzebna jest informacja o tym, co osoba starsza może uzyskać, z czego może korzystać, jakie ma uprawnienia – podkreślił senator.

W razie potrzeby - większe wsparcie

Dlatego w Częstochowie i w ościennych powiatach wkrótce rozpoczną się cykle spotkań dla seniorów, a od poniedziałku ruszy „senatorska infolinia senioralna”, dzięki której osoby starsze będą mogły skorzystać z porad i wsparcia.

- Będziemy w ten sposób informowali osoby starsze o ich uprawnieniach, ich prawach, a w sytuacjach krytycznych będziemy podejmowali interwencje – wyjaśnił senator.

Porady i wsparcie osoby starsze z regionu częstochowskiego będą mogły uzyskać w poniedziałki w godz. 8-16 pod numerem: 512 652 800.

Początkowo infolinię obsługiwać będą pracownicy biura senatorskiego.

- A jeśli będzie taka potrzeba, będziemy tę obsadę zwiększać o psychologa, prawnika czy innych specjalistów – dodał Majer.

Zwiększyć bezpieczeństwo seniorów

Jego zdaniem pomysł tego typu „telefonu interwencyjnego” przyjmie się, a w przyszłości być może zainteresują się też nim inne regiony czy województwa.

We wtorkowej inauguracji kampanii wzięła udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Bojanowska, która podkreśliła, że kampanie skierowane do osób starszych sprzyjają uwrażliwianiu społeczeństwa na ich potrzeby oraz zwiększają poczucie bezpieczeństwa seniorów.

- Polska jest przyjazna seniorom, ale potrzebna jest zmiana w świadomości społecznej w podejściu do osób starszych, które często są też zagubione w różnego rodzaju procedurach czy przepisach prawnych – zaznaczyła.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Kłobuck
    emeryt
    03.10.2016, 11:16
    Gmina w Kłobucku stawia znaki postoju nawet przy aptece tak więc nie tylko starsi schorowani ludzie ale także niepełnosprawni mają pod górkę.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas