Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dyscypliny Rio 2016: łucznictwo

11.07.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. Robert Szaj
Łuczniczka siedzi napinając łuk

Konkurencja ta od debiutu na Igrzyskach Paraolimpijskich w 1960 r. w Rzymie na stałe zagościła w programie tej imprezy. Brazylia może być miejscem zmiany lidera w łącznej klasyfikacji medalowej na IP. Mających 17 medali Amerykanów mogą przegonić Francuzi, Koreańczycy lub Brytyjczycy. Pierwsze dwie nacje tracą jedno złoto, zaś Wyspiarze trzy krążki z najcenniejszego kruszcu.

Obecnie rywalizuje się w dziewięciu konkurencjach, łuku klasycznym kat. Open, łuku bloczkowym kat. Open oraz w kat. W1. Medale rozdawane są w zmaganiach kobiet, mężczyzn oraz mikstów.

Zasady łucznictwa osób z niepełnosprawnością

Najpierw rozgrywana jest runda rankingowa, podczas której łucznicy oddają 72 strzały.

W kat. W1 zawodnicy strzelają z 50 m z łuków bloczkowych, jednak posiadających system celowniczy z łuków klasycznych.

W kat. Open łucznicy klasyczni strzelają z 70 m, zaś łucznicy „bloczkowi” – z 50 m.

Następnie zawodnicy rywalizują o medale w fazie pucharowej, na podstawie rozstawienia w rundzie rankingowej.

Żadna część wózka nie może wspierać żadnej części łuku podczas strzelania.

Łucznicy siedzą na wózkach w rzędzie podczas zawodów

Kategorie niepełnosprawności w łucznictwie paraolimpijskim

  • kat. Open – do tej kategorii kwalifikują się osoby, które podczas badań kwalifikacyjnych uzyskają co najmniej 25 punktów, określających braki sprawności kończyn dolnych lub górnych, które mają wpływ na strzelanie. W tej kategorii spotykają się zarówno osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, siedzące na krzesełkach, jak i stojące;
  • kat. W1 – osoby z porażeniem czterokończynowym lub z ubytkami zarówno w obrębie kończyn dolnych, jak i górnych. Sportowców kat. W1, którzy nie mogą samodzielnie nałożyć strzały, mogą wspomagać osoby wykonujące tę czynność. Osoby te nie mogą stanowić żadnej innej pomocy, w tym słownej, w szczególności w informacji o trafieniach strzał oraz regulacji łuku i celownika. Osoby te nie mogą przeszkadzać innym sportowcom. Sportowiec i asystent w kat. W1 muszą być rozpoznawalni jako partnerzy poprzez ten sam ubiór i powinni nosić ten sam numer startowy.

Polskie sukcesy

Na Igrzyskach Paraolimpijskich nie zabraknie naszych zawodników. Niewątpliwie ogromne emocje towarzyszyć nam będą przy starcie Mileny Olszewskiej. 32-latka w stolicy Brazylii broni brązu zdobytego w Londynie.

Do tej pory nasz dorobek w tej dyscyplinie to dziewięć medali: dwa złote, cztery srebrne oraz trzy brązowe. Pierwszy medal, srebrny, już w 1980 r. w Arnhem wywalczyła Ewa Kwiecińska.

Jednak historia polskich startów to głównie osiągnięcia państwa Olejników. Bardziej utytułowana jest ona, Małgorzata Olejnik. Na igrzyskach zdobyła trzy medale, za każdym razem z innego kruszcu, w tym ten najcenniejszy – w 1996 w Atlancie. On – Ryszard Olejnik – na tych samych zawodach cieszył się z wysłuchania Mazurka Dąbrowskiego w turnieju indywidualnym, a dodatkowo w drużynie z Tomaszem Leżańskim oraz Stanisławem Jońskim zdobył srebro.

Cztery lata później w Sydney Olejnik była druga, zaś trzecia Małgorzata Korzeniowska. Ateny przyniosły nam srebro Leżańskiego oraz brąz Olejnik. Polka była blisko medalu w Pekinie, jednak w drużynie pań razem z Alicją Bukańską i Wiesławą Wolak zajęły czwarte miejsce, biało-czerwone przegrały jedynie dwoma trafieniami z Czeszkami. Po ośmiu latach w Londynie brąz wywalczyła wspominana Milena Olszewska.

Jak będzie w Rio?

Po zmianie organizacyjnej, wprowadzonej przez federację światową w 2014 roku, czyli po połączeniu grup ST i W2, znacznie podniósł się poziom sportowy, więc i trudniej zdobywać medale.

Milena Olszewska na pewno wciąż zaliczana jest do szerokiego grona faworytek do medalu w łuku klasycznym. Polka na ostatnich mistrzostwach świata zajęła dziewiąte miejsce, przegrywając ćwierćfinał po wyrównanym meczu z późniejszą brązową medalistką Elisabethą Mijno z Włoch, zaś w kwietniu na mistrzostwach Europy zdobyła brąz.

Największymi rywalkami Polki będą mistrzyni świata Chinka Chunyan Wu, srebrna medalistka z Londynu Hwa Sook Lee z Korei Południowej, Rosjanki Irina Rossijskaja, Margarita Sidorenko oraz Swietłana Barancewa, Tajka Wasana Khuthawisap oraz Turczynka Hatice Bayar.

Szansy na dobry wynik należy również szukać w mikście, gdzie Olszewska powalczy z Piotrem Sawickim. Polacy startować będą jako mistrzostwie Starego Kontynentu.

Łucznik napina łuk

Czy wiesz, że...

Kiedy sportowiec zakończy strzał, powinien podnieść jedną rękę, aby zasygnalizować sędziemu, że zakończył strzelanie. Następny zawodnik nie może założyć strzały na łuk, dopóki ten sygnał nie zostanie podany. W przypadku zawodnika, który nie jest w stanie podnieść rękę z powodu swojej niepełnosprawności, powinien sędziemu liniowemu podać inną formę sygnalizacji.

Informacje praktyczne

Obiekt

Sambadrome Marques de Sapucai

Liczba kompletów medali

9

Terminarz (wg naszego czasu)

  • 11 września, niedziela – sesje w godz. 14:00-81:20 oraz 20:00-23:50
  • 12 września, poniedziałek – sesje w godz. 14:00-18:20 oraz 20:00-23:50
  • 13 września, wtorek – sesje w godz. 14:00-18:00 oraz 20:00-23:50
  • 14 września, środa – sesje w godz. 13:00-18:00 oraz 20:00-00:30
  • 15 września, czwartek – sesje w godz. 14:00-18:00 oraz 20:00-00:30
  • 16 września, piątek – sesje w godz. 14:00-18:30 oraz 20:00-00:50
  • 17 września, sobota – sesje 14:00-18:30 oraz 20:00-23:50

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas