Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rio 2016: śpiewające medale

14.07.2016
Autor: Łukasz Żurek
Źródło: rio2016.com
Trzy medale igrzysk paraolimpijskich w Rio: złoty, srebrny i brązowy. Widać grawerunek brajlem

Medale wręczane sportowcom podczas XV Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro będą wydawały dźwięki. To ukłon organizatorów w stronę zawodników z niepełnosprawnością wzroku.

Innowacja i ekologia – to dwa kluczowe hasła tegorocznych igrzysk w Rio (7-18 września). Z taką myślą zaprojektowano też medale dla sportowców. Podczas zawodów wręczone zostaną 2642 medale (877 złotych, 876 srebrnych, 889 brązowych). Każdy z nich zawiera w sobie urządzenie, które po potrząśnięciu wydaje dźwięk o zróżnicowanym stopniu głośności. Najgłośniejszy będzie medal złoty, najcichszy – brązowy. Pozwoli to sportowcom z wadami wzroku na łatwe zidentyfikowanie koloru krążka.

Meble z podium

Organizatorzy igrzysk zadbali również o to, żeby sama produkcja medali odbywała się z poszanowaniem środowiska. Do wyrobu srebrnych i brązowych medali w 30 procentach wykorzystano surowce wtórne. Wstążki medali powstały częściowo z przerobionych plastikowych butelek, a etui na medale z drewna freijo, pochodzącego wyłącznie z certyfikowanych upraw.

Równie efektowny jest medalowy design. Na jednej stronie medalu widnieje logo i nazwa gospodarza igrzysk, a na drugiej wygrawerowane brajlem „Rio 2016”.

Również podia dla zwycięzców zostały zaprojektowane tak, aby nie przysporzyć ekologom nadmiernego bólu głowy. Do ich produkcji użyto materiałów organicznych, a po olimpiadzie będą mogły łatwo zostać przerobione na meble.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Sport jest

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas