Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek pielęgnacyjny podwyższony i waloryzowany? Posłowie są za

20.07.2016
Autor: Mateusz Różański, fot. Freeimages.com
Uchylone drzwi, zza których świeci światło

153 zł – tyle od 2006 roku wynosi zasiłek pielęgnacyjny. Postulat podniesienia i wprowadzenia waloryzacji tego świadczenia znalazł się w petycji, nad którą 20 lipca 2016 r. obradowali posłowie Komisji ds. petycji.

Celem petycji, która trafiła do Sejmu, jest wprowadzenie corocznej waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł) i zrównanie jego kwoty z dodatkiem pielęgnacyjnym (obecnie 208,67 zł).

Wbrew zasadzie równości i niedyskryminacji

- Zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł i nie podlega on waloryzacji. Utrzymuje się on na obecnym poziomie od 10 lat – wyjaśniała treść petycji posłanka Nowoczesnej Joanna Augustynowska. – Natomiast dodatek pielęgnacyjny do emerytury lub renty wynosi w tej chwili 208 złotych i 67 groszy. W ocenie autora petycji, taka sytuacja jest sprzeczna z zasadą równości, niedyskryminacji i solidaryzmu społecznego.

Zarówno posłanka Augustynowska, jak i pozostali członkowie komisji, zgadzają się z autorem petycji co do tego, że choć kwoty obydwu świadczeń są w tej chwili różne (dodatek jest o jedną trzecią wyższy niż zasiłek), to ich cel jest mniej więcej taki sam – pomoc osobie niezdolnej do samodzielnej egzystencji. Tak samo na początku ich kwota była niemal jednakowa.

Rozjechane świadczenia

Obecnie doprowadzono do sytuacji, że osoba uprawniona do pobierania dodatku, czyli emeryt lub rencista niezdolny do samodzielnego życia lub który ukończył 75 lat, otrzymuje więcej pieniędzy, niż osoba równie niesamodzielna, ale bez prawa do emerytury.

- Wszyscy, jak jesteśmy tu na sali, mamy świadomość, że idea tych świadczeń była identyczna i nic przy ich wprowadzaniu nie wskazywało, że mają się one tak „rozjechać” – powiedział przewodniczący Komisji ds. petycji, Sławomir Piechota (PO).

Zauważył też, że im bardziej kwoty tych świadczeń będą się różnić, tym trudniej będzie je wyrównać.

Barierą finanse

Poseł Piechota przypomniał też, że w poprzedniej kadencji parlamentu podejmowano działania w tej sprawie, jednak nie miały one akceptacji ze strony Ministerstwa Finansów. Właśnie kwestie finansowe stoją na przeszkodzie do wyrównania zasiłku i dodatku.

- Cel obydwu świadczeń jest taki sam: pokrycie części wydatków związanych z pielęgnacją osoby z niepełnosprawnością. Jest natomiast zdecydowana różnica, jeśli chodzi o kwestie finansowe – tłumaczył przedstawiciel Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej Olgierd Podgórski. – Dodatek przysługuje osobom, które nabyły prawo do pobierania emerytury lub renty i jest opłacany ze składek. Natomiast zasiłek pielęgnacyjny jest dla osób, które takiego prawa nie mają.

Dyrektor Podgórski zwrócił też uwagę na to, że zasiłek pielęgnacyjny jest finansowany bezpośrednio z budżetu państwa i nie podlega tej samej waloryzacji, co emerytury i renty. Efekt jest taki, że jego kwota pozostaje taka sama od 2006 roku. Dlatego też realna zmiana wymagałaby wprowadzenia zapisu, że zasiłek pielęgnacyjny jest równy dodatkowi pielęgnacyjnemu. A to już oznacza konkretny wydatek.

650 mln zł rocznie

- W tej chwili zasiłek pielęgnacyjny pobiera ok. 920 tys. osób, dlatego koszt zrównania zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem wynosi około 650 mln zł rocznie – poinformował Olgierd Podgórski, który studził entuzjazm członków komisji. – W tej chwili nie ma w budżecie zabezpieczonych środków na realizację takiej propozycji.

W toku dyskusji posłowie zdecydowali się jednak wystosować oficjalne pismo (dezyderat) w tej sprawie do minister rodziny, pracy i polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej, by zajęła się kwestią wyrównania obydwu świadczeń.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Jak mozna przezyc za 153 zl
  Elzbieta Pasternak
  22.05.2018, 08:28
  Pracujac tyle lat w mojm przypadku ja pracowalam do 2012 roku na szwalni a wrzyscy doskonale wiedza ze na na szwalniach sie nie reiestrowano i proceder trwa do dzis.Poslowie boja sie ze zabiorom im 20% pesj a dac im najnirzsza kraiowa i niech zobacza jak to sie zyje robi oplaty kupuje leki bardzo bym chciala byc zdrowa i pracowac .Niestety lekarze nie wyrarzaja zgody bo mam niedowlad lewo stronny nabyta skaze krwotoczna jestem po resekcj jelita mam padaczke leko oporna jeszcze dystrofie ktorej towarzysz nie samowity bol .Prosze o pomoc z powazaniem.
  odpowiedz na komentarz
 • pielęgnacyjny
  m
  09.01.2018, 13:51
  Sxkoda gadać 153 PLN nie wxrosło od 12 lat. Mają gdxieś ludxi niepełnosprawnych. Po co rodxić dxieci niepełnosprawne i potem mordęga dxiecka i rodxica prxewaźnie samotnego, matki bo tatuś nie daje rady i xnika. Choć xaxnacxam, źe kiedyś było jesxcxe goźej ; nawet pobyt w sxpitalu rolników i ich dxieci był płatny, a wiejskich dxieci to nawet na POLIO nie moźna było xasxcxepić, bo xa wsxystko trxeba było płacić. niewyobraźalne ale prawdxiwe. Źadnego 500+, 1400 PLN na dxiecko niepełnosprawne. kiedyś mieć dxiecko niepełnosprawne to był wstyd, nawet nie wychodxiło x domu, źyło w xamknięciu. I ocxywiście źadnego xasiłku.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek pielęgancyjny
  NIepełnosprawny
  29.09.2017, 08:08
  Ja osobiście mało że bym strajkował to jeszcze zażądał bym wyrównania na te lata co nie dostawałem tych pieniędzy które mi się należały. Bo ja dostaje 153zł a inni ponad 200 nie czuje się gorszy i chciałbym zwrot zabranych mi prawnie pieniędzy!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek Jałmużniczy czy pielęgnacyjny ???
  Katarzyna Z.
  20.05.2017, 20:03
  23 maja 2017 r. będę na posiedzeniu KPC,PP w Senacie temat to podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości dodatku pielęgnacyjnego Wszyscy wiemy, że osoby niesamodzielne do egzystencji otrzymują jałmużnicze świadczenia, które nie wystarczają na leczenie tej grupy osób. Zasiłek pielęgnacyjny miał służyć pomocą w kosztach leczenia ON od dzieciństwa, a teraz z trudem wystarcza na paczkę pampersów. W maju 2017 r. otrzymałam odpowiedz z MRPiPS że Rząd zna problem zasiłków pielęgnacyjnych i zamierza podjąć temat w LISTOPADZIE 2018 r. Od 2010 r. w prowadzana jest zmiana w zasiłkach pielęgnacyjnych i każde podejście do rozwiązania tej sprawy kończy się fiaskiem jak będzie tym razem nie wiem. Proszę o wsparcie duchowe bo indywidualnie jest bardzo ciężko przedstawić tak bardzo trudną sytuację finansową i bronić tą grupę osób pokrzywdzoną przez los.
  odpowiedz na komentarz
 • Do kogo należy sie zwrócić by pomoc była wyższa
  Iza
  25.04.2017, 10:49
  Mam syna niepełnosprawnego i nie nalezy mi się świadczenie pielęgnacyjne ale zasiłek pielęgnacyjny mam. Te marne 153 zl z którym nic się nie dzieje od okolo 10 lat. WSTYD. Gdzie trzeba się zwrócić żeby w rządzie to zobaczyli czy my wogole mamy rząd???
  odpowiedz na komentarz
 • NIEPEŁNOSPRAWNI-powalczmy o godne życie
  natjacek
  12.04.2017, 05:09
  ile powinien dostawać niepełnosprawny by żyć gdy w aptece średnio miesięcznie 300 zł zostawia każdy z nas poszedł by do pracy ,by zarabiać i godnie żyć i po prostu mięć normalny kontakt z ludzmi tak potrzebny ludziom na wózku NAMAWIAŁ BYM WAS NIEPEŁNOSPRAWNI BY STRAJKOWAĆ POD SEJMEM ALBO OKUPIĆ BUDYNEK SEJMU TAK JAK RODZICE DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH ALE NAS FINANSOWO NIE STAĆ BY SIĘ ZJECHAĆ Z CAŁEJ POLSKI NO I JEST MOŻLIWOŚĆ ŻE EKIPA RZĄDZĄCA NAŚLE NA NAS POLICJE co dla niektórych chorych było by gwożdziem do trumny dali dzieciom by lepiej żyły -a my mamy jeść suchy chleb to uruchomić OŚWIĘCIM i puścić nas przez komin i sprawa inwalidów załatwiona i NARÓD BĘDZIE PIĘKNY I MŁODY nie chcemy dużo tyle by skromniutko żyć i cieszyć się jeszcze tymi dniami które nam zostały na tym padole DAJCIE NAM 500 + ZWROT KOSZTÓW ZAKUPU LEKÓW NA RECEPTY chyba dużo nie żądamy WZYWAM WSZYSTKICH NIE PEŁNOSPRAWNYCH DO ZORGANIZOWANIU SIĘ NA FACEBOOK JEDYNA NASZĄ BRONIA JEST STRAJK POLEGAJĄCY NA CHODZENIU PO PRZEJŚCIACH DLA PIESZYCH BO POD SEJM NIE POJEDZIEMY PISZCIE DO MNIE CZY JESTEŚCIE GOTOWI BY WALCZYĆ O SKROMNE ALE NORMALNE ŻYCIE natjacek@onet.pl jak sie zorganizujemy to wywalczymy godne życie
  odpowiedz na komentarz
 • Obecnie to jest połowa wartości
  kali
  27.03.2017, 16:43
  Nikt nie pomyślał jaką wartość w roku 2017 ma kwota 153 zł do roku 2006. Myśle że to jest połowa wartości z roku 2006.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak można przecież osoba która ma 39 lat całkowicie niesamodzielne ubezwlasnowolnine pampersy leki padaczka niedokrwistość jak ma za te 153 zł żyć to jest niedopomysleni czy ktoś otym myśli
  Sylwia Czyzak matka
  14.03.2017, 21:03
  Jak można przecież osoba która ma 39 lat całkowicie niesamodzielne ubezwlasnowolnine pampersy leki padaczkowych niedokrwistość i inne schorzenia juz brak mi sił jak można czy ktoś nad tymi ludźmi myśli bo to straszne ,
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek pielęgnacyjny
  Teresa Kubiczek
  21.02.2017, 13:35
  153 zł dodatek na chleb i wodę , rząd powinien się wstydzić bo taka kwota istnieje od 10 lat, PO nic nie zrobiło ,a PiS nie dba o niepełnosprawnych . Nie wiadomo do kogo mamy napisać huba do Stasburga
  odpowiedz na komentarz
 • tyle co nic
  1975
  12.02.2017, 19:32
  no wlasnie prosze niech wezna to 153 i zobacza na co to starczy
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek pielęgnacyjny
  nina
  05.02.2017, 15:44
  zasiłek pielęgnacyjny od lat jest w jednej kwocie 153 zł. Dlaczego do tej pory dzieci niepełnosprawne mają takie ochłapy?Na co to ma starczyć?Pani premier jak obiecała to niech słowa dotrzyma bo naprawdę 153 zł masakra!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • jalmuzna od rzadu
  andrzej
  24.01.2017, 11:57
  500+ w porządku ale nie dla wszystkich ludzie zarabiają krocie i korzystają z tego programu ja wychowuje syna niepełnosprawnego od 37 lat i dostaje na niego 153zl. zasiłku i pytam się pani premier czy to jest uczciwe
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek a dodatek pielęgnacyjny
  bogna
  27.12.2016, 17:38
  wiecie jaka jest różnica? dodatek otrzymują osoby które ukończyły 75 lat i wcale nie muszą być ułomne czy ciężko chore, Często, potrafią same koło siebie zrobić iść do kościoła bez niczyjej pomocy . Czynnie uczestniczyć w życiu społecznym i cieszą się pełnią życia. Chodzą do Philipiaka na pokazy aby otrzymać w prezencie parasolkę albo żelazko. Te osoby dostają 209 zł. a osoba ciężko chora, leżąca zdana na łaskę osób trzecich otrzymuje 153 zł. i to jest POLSKA sprawiedliwość
  odpowiedz na komentarz
 • zasilek pielegnacyjny
  Wiesia
  12.12.2016, 21:58
  Jak można tak traktować ludzi chorych !Dlaczego taka różnica kto to ustala!To są kpiny z ludzi 153 zł na pokrycie kosztów to chyba nawet połowy i muszę pracować żeby się utrzymać a tam nik się nie pyta czy daje radę a tu 500+ na to jest.Żałosne!!!
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek pielegnacyjny
  jadi
  10.12.2016, 16:13
  dajcie 1000+ a niepełnosprawnym zero głupcy
  odpowiedz na komentarz
 • Jedyne rozsądne rozwiązanie to okupowanej sejm inaczej nigdy się ta sprawą rząd nie zajmie. Trzeba się zebrać i jechać do Sejmu.
  Krall
  07.12.2016, 21:55
  Zasiłek pielęgnacyjny
  odpowiedz na komentarz
 • Jałmużna
  senior.pl
  15.11.2016, 11:38
  Temat tysiące razy drążony w przeszłości i przez 10 lat zero efektu. Tak będzie i teraz bo każda następna ekipa rządząca to układy mafijne a niepełnosprawnych mają w du....
  odpowiedz na komentarz
 • ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY ..prawda, czy fałsz?!
  Joanna
  30.09.2016, 18:23
  ..."W tej chwili nie ma w budżecie zabezpieczonych środków na realizację takiej propozycji".. Ale...na pincet + TO JEST?! No tak...zasiłek pielęgnacyjny przecież NIE BYŁ KIEŁBASĄ WYBORCZĄ guru sekty smoleńskiej.
  odpowiedz na komentarz
 • DYSKRYMINACJA NIEPEŁNOSPRAWNYCH!
  Batman
  30.08.2016, 18:18
  Jak tak można postępować? ... dwie różne instytucje jak ZUS - MOPS, i dwie różne kwoty dodatek pielęgnacyjny prawie 209 zł z ZUS-u (waloryzowany corocznie), a 153 zł z MOPS-u, aż 58 zł różnicy, gdzie sprawiedliwość społeczna!? są lepsi chorzy i niepełnosprawni, oraz gorsi? ....
  odpowiedz na komentarz
 • Jaka sprawiedliwosc
  Sosnowska
  30.08.2016, 16:56
  Jaka sprawiedliwosc dla tych co mają dużo zawsze są podwyżki i urzędnicy i posłowie i ministrowie a ten co chory to co mu się nie należy żyć po ludzku, leki i to drożeją szybciej niż my dostaniemy na chleb od was i jak tu żyć zaklamane państwo i nie mające litości nad takimi ludźmi, a was też to może spotkać???!!
  odpowiedz na komentarz
 • NIE WIERZE W CUDA
  RENKA
  30.08.2016, 16:50
  SAMA WYCHOWUJE SYNA I OD 8 - go ROKU JEGO ZYCIA BORYKAM SIE SIE Z JEGO CHOROBAMI LECENIEM ,,,,NAJPIERW DLUGA WALKA BYLA O RENTE PO ZMARLYM JEGO OJCU PRZEGRANA TERA OD PONAD 5 LAT BORYKAMY SIE Z WALKA O SWIADCZENIE I CO I NADAL WALKA ,A 153 zl. PIELEGNACYJNEGO ZENADA TO MA STACZYC NA LEKI PRZEJAZDY NA WIZYTY LEKARSKIE SPRZET NIE NO LUDZIE !!!!!!!!!!!!!!!!!NIC SIE NIE ZMIENI NIC ..... DOSTAJA CI KTORZY NIE POWINNI EWENTUALNIE MAJA I STAC ICH NA TO ZEBY DAC LAPOWKE TO DOSTANA WSZYSTKIE SWIADCZENIA .....NIESTETY U NAS NADAL BYLO JEST I BEDZIE LAPOWKARSTWO .....
  odpowiedz na komentarz
 • Miłosierni inaczej...
  Zbigniew
  18.08.2016, 19:00
  Witam! Zasiłek pielęgnacyjny był gwarantowany ustawą która obliguje podwyżkę co 3 lata. Jeżeli obecnie jest inaczej i ówczesna ekipa PO zmieniała ustawę, to jeżeli ktoś zna podstawę prawną która obliguje podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego co 3-lata, lub nie to proszę mnie powiadomić. Pozdrawiam. Adres do korespondencji e- mail: ateuszz@wp.pl
  odpowiedz na komentarz
 • Trybunał ....
  Obsrywator
  13.08.2016, 19:21
  Jeżeli ustawa faktycznie jest wbrew zasadzie równości i niedyskryminacji, to należy ustawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego bo zakaz dyskryminacji jest zapisany w Konstytucji. A tym powinien zająć się choćby rzecznik praw obywatelskich, czy jakakolwiek inna instytucja do tego powołana. To nie podpisami trzeba walczyć tylko już istniejącymi mechanizmami prawnymi. BTW mnie na ten przykład i tak jest wsio rawno, bo kwotę zasiłku MOPS odliczy mi od Zasiłku Stałego, więc na ewentualnej waloryzacji skorzysta w moim (i wielu innych osób) przypadku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pilnujący, abym nie miał na swoje utrzymanie więcej niż 604 złote miesięcznie. Utrzymanie moje, i mojego dziecka.
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek
  pirks
  07.08.2016, 21:09
  Może nowy rząd tego dokona. Poprzednia władza olewała nas niepełnosprawnych. To żenada zasiłek pielęgnacyjny 153zł, renta rodzinna po rodzicu 1309zł. Wstyd!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Jak wyrównać zasiłki? Banalnie proste!
  Andrzejnr1
  06.08.2016, 13:50
  Witam. Skoro jest nas 920 tys. osób uprawnionych i istniejące różnice są niezgodne z konstytucją to zrównanie zasiłków jest banalnie proste. Wystarczy zebrać 100 tys podpisów i zgłosić petycję do Sejmu. Będą musieli się z Nami liczyć nawet ze względu na ilość głosów wyborczych. Poza tym gwarantuję że wszyscy uprawnieni do tego zasiłku poprą petycję. To nie nasza pazerność a jedynie prawo do równego traktowania. Jeśli nic nie zrobimy to kolejny rząd nas oleje i to nie tylko w tej sprawie. A gdzie są te wszystkie organizacje prospołeczne i pomagające niepełnosprawnym? Dlaczego nikt przez te kilkanaście lat nic w tym temacie nie zrobił? Odpowiedź jest prosta; sami mają ciepłe stołki i są finansowani z budżetu, więc po co się wychylać. Niepełnosprawni są im potrzebni by sami mieli fajną pracę jako urzędnicy. Tutaj potrzebny jest dobry prawnik, który udowodni oszustwo i będzie domagał się zwrotu zaległych kwot na rzecz uprawnionych niepełnosprawnych. To nie łaska rządzących a przestrzeganie prawa przez urzędników. Nasza słabość to kompletny brak zorganizowania a ludzie którzy Nas reprezentują są niewiarygodni. Pamiętacie jak hojni byli urzędnicy przed wyborami? Cud??? Nie!!! To wymusiła na nich sytuacja. Więc wymuśmy na nich przestrzeganie prawa a nabiorą do Nas szacunku. Inaczej miejcie żal tylko do samych siebie i nie płaczcie tutaj jak to Wam źle. Zróbcie coś wreszcie w swoim życiu sami a nie czekajcie na mannę, bo świat działa inaczej... Serdecznie pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • zaiki pielegnacyjne
  niepelnosprawny ojciec
  02.08.2016, 21:53
  Zasilki pielęgnacyjne,zarówno dla dzieci,jak dorosłych,są za niskie.Dodatek pielęgnacyjny powinien wynosić minimum 500 złotych.Dlaczego dziecko niepełnosprawnego nie może korzystać z programu Rodzina 500 plus?Dlaczego dla niepełnosprawnych wprowadzono kryterium dochodowe?Przecież my nasz renty przeznaczamy na leczenie.a dziecko niepełnosprawnego rodzica głoduje.
  odpowiedz na komentarz
 • zasilki pielegnacyjne te 153 zl
  elzbieta jankowska
  26.07.2016, 13:21
  kiedy wreszcie beda podniesione przeszlam na emeryture ewk corka ma 5o lat ja 70 i przez rezygnacje z pracy mam mala emeryture moze nalezy mi sie inne swiadczenie nic konkretnie nie mozna sie nigdzie dowiedziec
  odpowiedz na komentarz
 • ustawa z XI.2003r
  niepełnosprawna
  25.07.2016, 17:47
  Ustawa z listopad 2003r a wejście w życie od 2004r, w której to zastosowano dyskryminację, że zasiłek pielęgnacyjny nie będzie waloryzowany> cierpią więc wszyscy pokrzywdzeni tym zapisem i trwa to 12 lat. Apeli wystosowano wiele, lecz, kolejni włodarze mieli to gdzieś. W między czasie prezydent Komorowski podpisał konwencję osób niepełnosprawnych, tylko po to, aby była podpisana. A dyskryminacja trwa, jedni chorzy niezdolni do samodzielnej egzystencji otrzymują z ZUS podnoszoną kwotę o waloryzację, a inni chorzy niezdolni do samodzielnej egzystencji pobierający z Urzędu Miasta/Gminy pieniądze w wysokości nie waloryzowanej. Od 2004r jest to kwota 153zł. Lata mijają , jak policzyć kwotę o jaką nas pokrzywdzono nazbiera się tego przez 12 lat. JAK DŁUGO taka dyskryminacja będzie jeszcze trwać !? Czas najwyższy naprawić krzywdę. Posłowie wysłuchali w Sejmie, może i w tym roku budżet jest rozpisany, lecz do listopada, najpóźniej, można i trzeba podjąć działania, zagłosować za zmianą, aby z 20017rokiem weszło do realizacji, według procedur 30 dni przed nowym rokiem musi ustawa być w sejmie przegłosowana i zatwierdzona.
  odpowiedz na komentarz
 • NICZEGO NIE PODWYŻSZĄ !
  Mistrz
  25.07.2016, 08:49
  Aby zrównać te świadczenia, potrzebny jest projekt nowelizacji ustawy, a nie "pismo". W budżecie są na to środki, jest ich bardzo dużo. Podwyższa się pensje urzędników, posłów, wypłaca się 13 i 14 pensje dla pracowników budżetówki (a to relikt socjalizmu), wydaje się po 500 zł (500+) dla bogatych rodzin, dotuje się nierentowne kopalnie, wypłaca się różnego rodzaju ekwiwalenty i dodatki górnikom i służbom mundurowym - jest bardzo dużo środków, potrzebne są tylko chęci, których WCIĄŻ BRAK !
  odpowiedz na komentarz
 • A dodatek?
  caco
  23.07.2016, 11:12
  Dodatek pielęgnacyjny powinien być również wyższy! Obecne 200 zł nie wystarcza na specjalistyczny transport, zakupy sprzętu i leków i codzienną pomoc osobom tego potrzebującym.
  odpowiedz na komentarz
 • Wbrew zasadzie równości i niedyskryminacji :) :) :)
  Mirosław Sobolewski (stow. STOP Wykluczeniom)
  22.07.2016, 11:58
  Wbrew tej zasadzie jest różnicowanie opiekunów na tych którzy sprawują opiekę nad niepełnosprawnym, u którego niepełnosprawność powstała przed 18r.ż. (ew.25r.ż okr nauki) 1300zł/mc_ bez wymogu spełniania kryterium dochodowego i na tych którzy opiekują się osobami niepełnosprawnymi niezdolnymi do samodzielnej egzystencji u których niepełnosprawność powstała po 18r.ż (dorosłych) 520zł/mc_z dodatkowym wymogiem w post. kryterium dochodowego w wys 764zł.mc/ os licząc od wspólnych dochodów rodzin opiekuna i podopiecznego. A przecież też ;...Cel obydwu świadczeń jest taki sam...; To jest dopiero przestępcze różnicowanie!!! (v. wyrok TK K38/13) i niegodziwość. Jednak wszyscy politycy udają że tego problemu nie widzą. Czy dorosła osoba niepełnosprawna wymaga mniejszego nakładu pracy niż dziecko??? Czy niepełnospr. 50 latek u którego niepełnospr. powst. przed 18r.ż. wymaga większego nakładu pracy niż niepełnosprawny 50 latek u którego niepełnospr. powst. po 18r.ż??? Patologie w systemie świadczeń związanych z osobami niepełnosprawnymi mogłaby zwalczyć jedynie osoba uczciwa, posiadająca jakąś wiedzę w tym temacie. Niestety pani min. Elżbieta Rafalska i jej współpracownicy to mierni, ale wierni funkcjonariusze PiSu nie posiadający żadnej z tych cech. Dlatego opierają się tylko na pomysłach długoletniego krętacza _ Olgierda Podgórskiego. Patologie w systemie pomocy dla osób niepełnosprawnych są ogromne. Nie tylko w świadczeniach dla opiekunów, gdzie opiekun dziecka z niedosłuchem, czy wadą wymowy, które normalnie uczęszcza do szkoły i funkcjonuje w środowisku otrzymuje 1300zł/mc bez spełniania kryterium dochodowego, a opiekun osoby dorosłej z czterokończynnym porażeniem, czy leżącego w śpiączce otrzymuje 520zł/mc, i to też jeśli spełni kryterium dochodowe. Co do kwestii związanej z różnicą między zasiłkiem pielęgnacyjnym a dodatkiem pielęgnacyjnym – powiedział bym tak: Czy osoba, która przed powst u niej niepełnosprawności pracowała powinna być traktowana na równi z osobą która nie przepracowała w swoim, życiu ani godziny??? Z drugiej zaś strony chodzi tu o pomoc państwa dla osoby niepełnosprawnej. Więc powinna być kierowana w równej wysokości do osób niepełnosprawnych w określonym stanie zdrowia (niezdolnych do samodzielnej egzystencji). Niekoniecznie 'z automatu' tych którzy ukończyli 75 lat (i są w dobrym zdrowiu) lub np. niepełnosprawnych dzieci, które uczęszczają normalnie do szkoły i nie potrzeba im intensywnej opieki.
  odpowiedz na komentarz
 • "Zasiłek pielęgnacyjny podwyższony i waloryzowany?"
  Nirjam
  22.07.2016, 09:26
  Pan Piechota, obecny przew. Komisji d/s Petycji podczas trwajacego strajku ON na terenie Sejmu powiedział, ze "kazdy moze byc posłem" co oznaczało, ze moze miec takie zarobki jak on, z czym sie nie zgadzam, bowiem jest to mozliwosc teooretyczna. Trzeba miec wiele mozliwosci w tym finansowe aby dostac sie na listy wyborcze. Ja znam bardzo wiele niepełnosprawnych, ktorzy sa na głodowych rentach, prawie wszyscy, chociaz sa rownie madrzy jak Pan poseł ale nie maja pieniedzy i jak moga sie dostac na listy wyborcze? Mysle, ze Pan Piechota mało zazarcie bedzie walczył o nasze ON prawa do wyrownania chociazby tego zasiłku z dodatkiem. Chciałabym sie mylic.
  odpowiedz na komentarz
 • podwyżka pielęgnacyjnego mi nie wiele da bo mam zasiłek stały
  absurd
  21.07.2016, 22:41
  Osobom na rentach czy emeryturach, bądź zarabiających to różnica spora, dla mnie osoby żyjącej z zasiłku stałego żadna, bo zwyczajnie o tę różnicę zmniejszą mi zasiłek stały, tylko dlatego że w ustawie o pomocy społecznej zasiłek pielęgnacyjny jest dochodem, w niej dochodem jest także dodatek mieszkaniowy i energetyczny, odejmuje się wszystko... Szkoda że nikt nie chce zmienić ustawy o pomocy społecznej, by z niej wykluczyć zasiłek pielęgnacyjny, który nigdzie indziej nie jest dochodem.
  odpowiedz na komentarz
 • RZAD PiS WRAZ PREZYDET A.DUDA OBIECYWALA PANI SZYDŁO BEDA ZŁOTE CZASY DO INWALIDÓW LUDZI STARSZYCH ?
  INWALIDA 1 GRUPY
  21.07.2016, 12:36
  TA SPRAWA ZAJOL PARA PREZYDECKA KACZYNSKICH CO DOPRWADZILI ZMIANY ZUS PANI WIKTOROWAL PREZES ZUS WNIUSL POPRZEDNI RZAD PiS DUZO WKLAD BYŁA A.LEPERA i WRAZ PREZYDECKA PARA ZMIENIJI 153 zl NA 174.10zl INWALIDA MIAL MOZLIWOSCI SOBIE DOROBIC NA SENATORUM, LUB WCZASY WYKUPYWAŁ WSZYSKIE LEKI PROF RELIGA WRAZ POSŁANKA PiS MALGORZATA STRYJSKA ZALATILI INSULINE i PASKI ZA 0.001 AŁ TERAZ AŻ40-43 TAINSULINA OBECNIE KOSZTUJE ZABRANO ZMNIEJSZONO POCHÓWEK TERAZ MIEJSC POCHÓWKA BRAKUJE .TAK SAMO PO- DOSTAL POLECENIE KACELARI PREMIERA TUSKA DO PROWADZIC DO SRENICH STADARTOW UNIJNYCH POLSCE TUSK CMYKNAŁ DO UNI I ZABRAŁ MASE KOLESÓW RZADU PO-PSL STOLKI PRZYLEILI IM TERAZ PiS DAŁWALORYZACJE DODATKU PIELEGACYJNEGO i OPEKUCZEGO WROSLA WIEKA SUME 0.20zl 2x emerytura2.68zł do 369zl TAK PONIZYŁ PiS SPOLECZESTWO STARSZYCH LUDZI i inwalidów 1 grupy że dodatki są POLSCE NAJNISZE CZALEJ UNI
  odpowiedz na komentarz
 • pielegnacyjny
  aneta
  21.07.2016, 10:38
  A osoby poniżej 16 roku życia tez dostaną podwyżke
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek lub dodatek pielęgnacyjny powinien być zależny od zakresu niesamodzielności
  Maria
  21.07.2016, 09:18
  Jeśli ideą wprowadzenia zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego było pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją osoby niepełnosprawnej, to dlaczego prawo do zasiłku pielęgnacyjnego mają osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, których niepełnosprawności powstała przed 21. rokiem życia, a do dodatku pielęgnacyjnego osoby, które ukończyły 75 lat - bez względu na stan zdrowia. Dodatki i zasiłki są w takiej samej wysokości dla tych grup osób, jak dla osób, którym orzeczono niezdolność do samodzielnej egzystencji. Jeśli rzeczywiście chodzi o kompensatę kosztów pielęgnacji, to wysokość świadczeń powinna być zależna od stanu zdrowia.
  odpowiedz na komentarz
 • z artykułu:
  niepełnosprawna
  21.07.2016, 06:36
  cytat1 z artykułu:"- W tej chwili zasiłek pielęgnacyjny pobiera ok. 920 tys. osób, dlatego koszt zrównania zasiłku pielęgnacyjnego z dodatkiem wynosi około 650 mln zł rocznie – poinformował Olgierd Podgórski, który studził entuzjazm członków komisji. – W tej chwili nie ma w budżecie zabezpieczonych środków na realizację takiej propozycji." cytat 2 z artykułu:" Poseł Piechota przypomniał też, że w poprzedniej kadencji parlamentu podejmowano działania w tej sprawie, jednak nie miały one akceptacji ze strony Ministerstwa Finansów. Właśnie kwestie finansowe stoją na przeszkodzie do wyrównania zasiłku i dodatku." ODNIESIENIE: Ta sama wymówka od lat, nie ma pieniędzy. Są pieniądze , lecz stale wydaje się na inne cele. Jak długo będzie trwała taka dyskryminacja ? A gdzie konwencja o równym traktowaniu? tego samego zadania dla tej samej grupy osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
  odpowiedz na komentarz
 • ZASIŁEK PIELĘGNACYJNY
  JOLANTA S
  20.07.2016, 23:11
  SOBIE PODNIEŚLI PANOWIE POSŁOWIE I PANIE POSŁANKI A JA PRZEZ 40 LAT OPIEKOWAŁAM SIĘ CHORYM DZIECKIEM BEZ ŻADNYCH ŚWIADCZ EN I TERAZ MAM ZALEDWIE TE 755 ZŁHAROWAŁ ZA TRZECH AZEBY NAM NIE BRAKOWAŁO NA PODSTAWOWE ZYCIE
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek pielęgnacyjny
  niepelnosprawny
  20.07.2016, 22:01
  wreszcie będzie zmiana o by tak było
  odpowiedz na komentarz
 • Różnicowanie niepełnosprawnych i opiekunów.
  Elwira
  20.07.2016, 20:11
  A co z niesprawiedliwym wynagradzaniem opiekunów niepełnosprawnych ? Jedni bez żadnych kryteriów dostają 1300 zł, nawet ci opiekujący się dorosłymi niepełnosprawny mający wille z basenami. Pozostali często klepiący wielką biedę już tylko 520 zł uzależnione od dochodu, a jak go przekroczą to już nic się nie należy, nawet nie mają prawa do ubezpieczenia. To dopiero jest podłość świadomie tak różnicować opiekunów. A te skandaliczne machlojki to dzięki znanej personie z Torunia , mamci DOROSŁEGO Kubusia.
  odpowiedz na komentarz
 • matka niepełnosprawnej
  matka
  20.07.2016, 19:35
  , moja córka jest po wyleczonej białaczce 9 miesięcy miała jak zachorowała dziś ma 23 lata niestety skutkiem ubocznym leczenia jest epilepsja. ma umiarkowany stopień niepełnosprawności padaczka lekooporna , napady nawet 4 razy dziennie w orzeczeniu napisane wymaga chwilowej opieki tyle tylko , że nie mogę iśc do pracy ponieważ nigdy nie wiesz kiedy nastąpi napad . nie mogę jej zostawić samej sobie ponieważ sama sobie nie pomoże. tak już ponad 20 lat . nie użalam się ponieważ wiem , że inni mają gorzej ale nie czuję pomocy państwa osobom niepełnosprawnym . 600 zł na przeżycie i leczenie+ 160 zasiłku pielęgnacyjnego , ONA NIE MIAŁA SZANSY SIE WYKSZTAŁCIĆ I PRACOWAĆ JAK WIELU NIEPEŁNOSPRAWNYCH . CODZIENNIE DZIĘKUJĘ BOGU ,ŻE ŻYJE:)
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek
  Barbara Kościańska
  20.07.2016, 18:29
  Miałam przyznany dodatek pielęgnacyjny w 2009 roku w wysokości 153 zł dożywotnio,wymagam opieki osoby drugiej,nie składałam w ZUS ie on ten dodatek pielęgnacyjny bo dostaję z MOPS,jednak to jest 50zł miesięcznie kto mi wyrówna za te lata i jak mam to załatwić aby brać z ZUS.
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłek
  Ewa Gabryluk
  20.07.2016, 18:22
  nie mogę zrozumieć dlaczego w budżecie przez tyle lat nie można znaleźć pieniędzy na podniesienie kwoty zasiłku a zarazem choć minimalną poprawę życia tych najbiedniejszych,pokrzywdzonych przez los. natomiast na premie i inne dodatki dla prominentów kasa szybko się znajduje :(
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas