Dyscypliny Rio 2016: żeglarstwo

04.08.2016
Autor: Adrian Lipiński, fot. arch. red.
ścigające się sasanki na jeziorze

Pierwsze zawody żeglarskie osób z niepełnosprawnością rozegrane zostały w 1980 r. w Szwajcarii. Na igrzyskach paraolimpijskich żeglarstwo zostało zaprezentowane jako sport pokazowy w Atlancie w 1996 r. Cztery lata później już pełnoprawnie żeglarze rywalizowali o paraolimpijskie medale.

W Sydney rozegrano dwie konkurencje. W jednoosobowej klasie 2.4 m.R rywalizowało 17 osób, zaś w trzyosobowym Sonarze – 15 załóg. Historyczne tytuły powędrowały do Niemca Heiko Kroegera oraz do trójki z Nowej Zelandii: Graeme’a Martina, Jamiego Dunrossa i Noela Robinsa.

W Pekinie dołączono do programu klasę dwuosobową SKUD18, siedem załóg składało się z kobiety i mężczyzny. To właśnie w Chinach medale w żeglarstwie trafiły pierwszy raz w ręce pań. Cztery lata później rywalizowano w tych samych konkurencjach. Historyczne złoto w klasie 2.4m.R wywalczyła Helena Lucas, jedyna startująca w tej klasie kobieta.

Zasady żeglarstwa osób z niepełnosprawnością

W czasie zawodów wszystkie załogi startują jednocześnie. Ich zadaniem jest przepłynięcie określonej trasy w jak najkrótszym czasie. Wyścig powtarza się kilkukrotnie w ciągu kilku dni, nie wliczając do końcowego wyniku najsłabszego występu każdej z załóg.

Punkty za każdy z wyścigów przyznawane są adekwatnie do zajętego miejsca: 1 punkt za pierwsze miejsce, 2 punkty za drugie itd. Całą rywalizację wygrywa ta załoga, która w sumie zdobędzie najmniej punktów.

W Rio de Janeiro zaplanowanych jest do przeprowadzenia 11 wyścigów. Rozdanie medali planowane jest na 12 września 2016 r., przedostatniego dnia igrzysk.

Kategorie niepełnosprawności w żeglarstwie

Konkurencja ta jest przeznaczona dla zawodników z niepełnosprawnością ruchową i wzrokową. System w żeglarstwie bazuje na przeliczniku poszczególnych niepełnosprawności na punkty.

• 2.4mR – klasa jednoosobowa, startować mogą zawodnicy z minimalną niepełnosprawnością. Kobiety rywalizują wspólnie z mężczyznami.
  • SKUD18 – klasa dwuosobowa, mieszana (zawodnik + zawodniczka).
  • SONAR – klasa trzyosobowa. Każda osoba „uzyskuje” za swoją niepełnosprawność od 1 do 7 pkt., w zależności od stopnia niepełnosprawności. Łącznie trzyosobowa załoga nie może mieć więcej niż 12 pkt.

Polskie sukcesy

Na Igrzyskach Paraolimpijskich w tej konkurencji reprezentowani byliśmy dwukrotnie. W 1996 r. załoga Zbigniew Czarnecki, Bogusław Grzelak, Jan Kaleta i Jacek Osada zajęła ostatnie, 15 miejsce w pokazowej konkurencji z udziałem czteroosobowej łódki. Oficjalnie pierwszy raz biało-czerwoni wzięli udział w regatach w klasie Sonar w Atenach. Piotr Nowak, Krzysztof Kwapiszewski oraz Andrzej Puchalski zajęli 13 miejsce w gronie 15 załóg.

Jak będzie w Rio?

Monika Gibes i Piotr Cichocki (AKS OSW Olsztyn) w maju podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Holandii w paraolimpijskiej klasie SKUD 18 zdobyli złoty medal. Biało-czerwoni tym samym pokazali, że w Rio szansy na dobry wynik należy upatrywać również i w żeglarstwie.