Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Centrum Integracja Gdynia: kajaki – sposób na zdrowe relacje

26.07.2016
Autor: Anna Dobkowska, Centrum Integracja Gdynia
uczestnicy projekty razem z wolontariuszami i organizatorami na pomoście przed spływem kajakowym

Spływ kajakowy, który odbył się 24 lipca w Gdyni, to pierwszy z trzech integracyjnych eventów, realizowanych w ramach projektu "(Nie)Pełnosprawne więzi" przez Centrum Integracji Gdynia w partnerstwie z Fundacją Podróże bez Granic.

Projekt ma na celu „postawienie więzi do góry nogami” w relacjach rodzic - dziecko z niepełnosprawnością, które wchodzi w świat dorosłości lub jest już osobą samostanowiącą o sobie. Niepełnosprawność jest często czynnikiem determinującym relacje w rodzinie miedzy rodzicami a osobą z niepełnosprawnością lub rodzeństwem.

Partnerskie relacje

Pracownicy Centrum Integracja w Gdyni z doświadczenia wiedzą, że relacje te wymagają często przebudowania, poprawienia, spojrzenia z innej perspektywy, by znaleźć przestrzeń dla siebie zarówno z perspektywy rodzica, jak i osoby z niepełnosprawnością. Niektórzy potrzebują zmiany relacji, nauki sztuki komunikacji, akceptacji, inni zaś potrzebują wzmocnienia więzi, by je zacieśnić.

wolontariusze patrzą z pomostu na uczestników projektu w kajakach

Projekt zakłada uczestnictwo 10 par rodzic - dziecko z niepełnosprawnością (dorosłe dziecko w wieku 18 - 35 lat) z terenu Gdyni.

Zaplanowano 3 eventy sportowe: spływ kajakowy Motławą, regaty żeglarskie w Rewie oraz interaktywna grę miejską na terenie miasta Gdyni. Przewidziane są również warsztaty z psychologiem, oraz spotkania z ciekawymi ludźmi - mówcami motywacyjnymi.

uczestnicy projektu pływają kajakami po wodzie

Zaangażowanie uczestników

Aktywności sportowe mają wydobyć emocje, chęć podjęcia aktywności, element rywalizacji, samodzielności, podejmowanie wyzwań. Natomiast spotkania warsztatowe pokazują zmianę perspektywy myślenia i postrzegania osoby z niepełnosprawnością jako partnera w relacjach.

W spływie kajakowym uczestniczyło 7 par, 2 wolontariuszy oraz 4 pracowników Centrum Integracja w Gdyni. Event sportowy przygotowała fundacja Podróże bez Granic.

pies przewodnik czeka na swoją właścicielkę

Podczas spływu, każdy miał okazję wykazać się nie tylko siłą mięśni, ale przede wszystkim współpracą i radzeniem sobie z trudnościami. Nie brakowało również elementów integracyjnych przy wspólnym posiłku przy grillu i pieczeniu kiełbaski. Niektórzy, w szczególności pracownicy Integracji, mogli pochwalić się nietypowym stylem kajakarskim, pływając zygzakiem, jednak w grupie zawsze można było liczyć na współprace i pomoc wszystkich uczestników wyprawy.

Na kolejnym spotkaniu odbędą regaty żeglarskie.

uczestnicy z wolontariuszami na pomoście

Projekt jest finansowany ze środków PFRON, będących w dyspozycji Urzędu Miasta Gdyni w ramach konkursu Prezydenta Miasta Gdyni w zakresie wzmacniania więzi z członkami rodzin z niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Aleksandra
    Aleksandra
    29.07.2016, 20:06
    Super inicjatywa:D Jesteśmy z córką uczestnikami tego projektu.Bardzo jestem ciekawa kolejnych zajęć i ludzi.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas