Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Spastyczność poudarowa: liczy się czas

03.08.2016
Autor: inf. pras.
grafika mężczyzny ze spastycznością ręki

4,5 tys. osób rocznie w Polsce traci sprawność wskutek spastyczności poudarowej. W konsekwencji codzienne czynności stają się wyzwaniem, a chorzy często wymagają stałej opieki. Spastyczność może pojawić się nawet po 3 miesiącach od udaru, dlatego tak ważne jest, aby mieć wiedzę na temat jej podstawowych objawów. Celem kampanii „Otwórz dłoń po udarze” jest zwrócenie uwagi, że im szybciej zostaną zauważone objawy spastyczności, tym większe są szanse na jej skuteczne leczenie.

Ręka objęta spastycznością, czyli nadmiernym napięciem mięśniowym, nie reaguje na polecenia mózgu tak, jak dotychczas. Przykurczone mięśnie uniemożliwiają pełen zakres ruchów i czasem powodują ból. Prozaiczne dotąd czynności, jak chwytanie i puszczanie przedmiotów, stają się niemal niewykonalne, co bardzo zmienia życie osób chorych. 

Jak rozpoznać objawy spastyczności ręki?

- Spastyczność, która jest konsekwencją udaru mózgu, u większości chorych rozwija się 3 miesiące od zachorowania, należy jednak pamiętać, że może pojawić się wcześniej – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Neurologiczno-Psychiatrycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Szybkie rozpoznanie objawów spastyczności kończyny górnej jest drogą do przywrócenia jej sprawności. Ręka dotknięta spastycznością u osób po udarze mózgu charakteryzuje się nienaturalnym ułożeniem kończyny w czasie odpoczynku i w trakcie prób ruchu. Osoby zmagające się ze spastycznością poudarową mają także problem z chwytaniem i wypuszczaniem przedmiotów. Często mięśnie są zbyt napięte, aby rozprostować dłoń na stole”.

- Objawy spastyczności, mimo że możliwe do rozpoznania, są niestety często niezauważane – podkreśla Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu. – W efekcie leczenie, które mogłoby przywrócić sprawność ręki, jest podejmowanie za późno. Kampania „Otwórz dłoń po udarze”, powstała, aby edukować oraz informować chorych oraz ich bliskich o objawach spastyczności i możliwych formach leczenia.

tekst alternatywny poniżej obrazka

Tekst alternatywny: Najczęściej chorzy zmagają się ze spastycznością w obrębie: nadgarstka i łokcia

Leczenie spastyczności poudarowej jest możliwe

- W Polsce w leczeniu spastyczności poudarowej stosuje się metodę aktualnie uważaną na świecie za najlepszą i najbezpieczniejszą - iniekcje toksyny botulinowej do nadmiernie aktywnych, napiętych, bolesnych mięśni. Jej stosowanie zaleca się w połączeniu z rehabilitacją, co wymaga współpracy lekarzy różnych specjalności i fizjoterapeutów – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek.

Toksyna botulinowa sprawia, że napięte mięśnie rozluźniają się na około trzy miesiące. Dzięki temu lek dociera bezpośrednio do konkretnych mięśni i obniża ich napięcie. Ta metoda pozwala na podjęcie intensywnej i przynoszącej lepsze efekty fizjoterapii. W Polsce leczenie toksyną botulinową jest refundowane w ramach programu lekowego, informacje na ten temat można znaleźć na stronie Fundacji Udaru Mózgu.

tekst alternatywny poniżej obrazka

Tekst alternatywny: 

Leczenie spastyczności poudarowej.

U większości chorych spastyczność rozwija się po 3 miesiącach od wystąpienia udaru, ale może pojawić się wcześniej.

Charakterystyczne objawy spastyczności ręki = duże napięcie mięśni + trudność w trzymaniu przedmiotów + nienaturalne ułożenie ręki względem ciała

Droga do przywrócenia sprawności: leczenie (chorzy mogą skorzystać z leczenia toksyną botulinową, którą wstrzykuje się bezpośrednio do mięśnia, który chcemy rozluźnić) + rehabilitacja (zabiegi rehabilitacyjne mogą obniżać napięcie mięśni)

Im szybciej zostaną zauważona objawy spastyczności, tym większe szanse na skuteczne leczenie!

Jak pracować z ręką objętą spastycznością?

Odpowiedni dobór ćwiczeń ma duże znaczenie w powrocie do sprawności. Ręka po udarze mózgu, choć niesprawna, jest bardzo wrażliwa na ruch. Każde zbyt forsowne lub nieprawidłowe ćwiczenie czy próba siłowego otworzenia dłoni kończy się skurczem mięśni. W pracy ze spastycznością liczy się cierpliwość.

- Postępy w powrocie do zdrowia u każdego pacjenta będą inne – podkreśla prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek. – Zależą od rozległości udaru i stopnia nasilenia spastyczności. Jednak odpowiednie ćwiczenia i leczenie mogą poszerzyć zakres ruchów dłoni i przybliżyć osoby dotknięte spastycznością do samodzielności.

W ramach Kampanii „Otwórz dłoń po udarze” zostały przygotowane infografiki, które wskazują najczęściej popełniane błędy podczas rehabilitacji. Wszystkie materiały oraz poradnik dla pacjenta dostępny jest na stronie Fundacji Udaru Mózgu.

Udar mózgu dotyka rocznie 75 tys. osób w Polsce. Celem Kampanii „Otwórz dłoń po udarze” jest edukacja chorych i ich bliskich na temat leczenia konsekwencji udaru mózgu. Więcej informacji na temat kampanii „Otwórz Dłoń po udarze” na stroniach: fundacjiFizjoterapeuci.org oraz Facebook.com/otworzdlonpoudarze.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas