Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gdynia: zgłoś potrzebę tłumaczenia na PJM oferty Muzeum Emigracji

08.08.2016
Autor: inf. pras., fot. B. Kocimbas
kobieta oprowadza grupę osób z niepełnosprawnością sensoryczną. po ich lewej stronie jest statek z łodziami ratunkowymi

Do 31 sierpnia każda osoba niesłysząca może zgłosić potrzebę tłumaczenia na język migowy spotkań bądź wystawy Muzeum Emigracji w Gdyni. W serii filmików, które razem z pracownikami Muzeum stworzyła Natalia, niesłysząca nastolatka z ZSO nr 6 w Gdyni, dowiadujemy się dlaczego napisy nie wystarczają osobom niesłyszącym oraz jaką ofertę ma Muzeum dla tej grupy zwiedzających.

- Promując projekt zdaliśmy sobie sprawę, że nasze ulotki i teksty mają dla osób niesłyszących ograniczoną przydatność – mówi Anna Posłuszna z działu edukacji MEG. – Okazuje się, że nie tylko naszą ofertę, ale także komunikację musieliśmy dostosować do potrzeb osób niesłyszących. Język polski jest dla części z nich językiem obcym i największy komfort daje komunikat przetłumaczony na język migowy. Gdy Natalia zaoferowała swoją pomoc w stworzeniu ich, postanowiliśmy spróbować. Mamy nadzieję, że teraz osoby niesłyszące będą jeszcze częstszymi gośćmi na naszej wystawie – dodaje.

Więcej filmów można obejrzeć na stronie Muzeum.

Bogaty w atrakcje projekt

Multimedialna, sensoryczna wystawa w Muzeum Emigracji angażuje wszystkie zmysły, dzięki czemu nadaje się do eksplorowania przez osoby z niepełnosprawnością wzroku bądź słuchu. Przewodnicy biegli w audiodeskrypcji i tłumaczeniach na język migowy oprowadzają po ekspozycji.

Oferta przewodnicka kierowana jest także do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wszystkie działania prowadzone  są bezpłatnie w ramach projektu „Muzeum bez Wyjątku 2016”, który gdyńska placówka, dzięki finansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizuje już drugi rok z rzędu.

Oferta dla osób niesłyszących jest dużo szersza niż samo zwiedzanie i kierowana jest nie tylko do dorosłych, ale także dzieci. Osoby niesłyszące mogą wziąć udział w autorskich warsztatach –dostępnych także dla dorosłych niewidzących i osób z niepełnosprawnością intelektualną – a niesłyszący dorośli w spotkaniach z podróżnikami czy autorami nowości książkowych, które są tłumaczone na język migowy. Przeczytaj więcej o spotkaniach tłumaczonych na języki migowy.

Usługi dostępne są do 31 sierpnia dzięki projektowi „Muzeum bez Wyjątku 2016", na które Muzeum otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Dostępna". Partnerami projektu są Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym oraz Centrum Integracja.

Sprawdź więcej informacji o projekcie na stronie internetowej.

Informacje dla osób niesłyszących pod adresem polska1.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas