Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nieobecność podczas rozprawy sądowej

20.08.2016
Autor: Barbara

Witam serdecznie. Mam pytanie, ponieważ mój tata jest niepełnosprawny i nie wychodzi z domu, nie może uczestniczyć w rozprawie sądowej dot. testamentu, który w całości został zapisany na córkę siostry taty. Tata chce zrzec się swojej części, co ma zrobić? Proszę o pomoc

Szanowna Pani,

Postępowanie o nabycie spadku może być przeprowadzone przed sądem, a od marca 2009 r. potwierdzeniem przez spadkobiercę prawa do spadku jest notarialne poświadczenie dziedziczenia. Taki dokument ma taką samą moc prawną, jak prawomocne postanowienie sądu o stwierdzenie nabycia spadku.

Natomiast w postępowaniu o nabycie spadku przed sądem konieczne jest ustanowienie pełnomocnika. W myśl przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, pełnomocnikiem może być m.in. adwokat lub radca prawny, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.

Pełnomocnictwo procesowe należy sporządzić w formie pisemnej.

W szczególnych wypadkach pełnomocnictwo nie musi być potwierdzone przez notariusza, dla pełnomocnictwa procesowego wymagana jest tylko forma pisemna zwykła, a nie forma kwalifikowana w postaci aktu notarialnego. Jeśli jednak jest to możliwe, lepiej by pełnomocnictwo było potwierdzone przez notariusza.

W tej sytuacji proponujemy jednak skorzystanie z porady prawnej.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas