Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawa i obowiązki niepełnosprawnego pracownika

18.09.2016
Autor: Piotr

1. Czy zakład (jest to firma ochroniarska) ma obowiązek zwrócić mi za dojazdy samochodem do miejsca pracy (pracuję w innej gminie), jeżeli tak, to na jakiej zasadzie? 2. Czy firma ma mi dać ubranie robocze i co wchodzi w jego skład? 3. Jakie ja mam obowiązki wobec pracodawcy? 4. Jak i ile zakład zwraca mi za lekarstwa? 5. Ile godzin mam obowiązek przepracować, jeżeli jestem zatrudniony na cały etat?

Szanowny Panie,

Przede wszystkim nie wiemy niestety, czy pracuje Pan w zakładzie pracy chronionej (zpchr). To o tyle ważne, że prowadzący zakład pracy chronionej ma obowiązek utworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), którego środki są przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Sposób gospodarowania środkami zgromadzonymi na ZFRON musi zostać szczegółowo określony w regulaminie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Regulamin jest tworzony w każdym zakładzie pracy chronionej w oparciu o obowiązujące przepisy, a także specyficzne potrzeby niepełnosprawnych pracowników zakładu. Zatem jeśli jest Pan zatrudniony w zpchr, to wówczas pracodawca w ramach zakładowego funduszu, o ile tak stanowi regulamin, może zwracać za dojazd do miejsca pracy czy zakup leków.

Natomiast jeśli firma nie posiada statusu zpchr, to pracodawca nie ma obowiązku pokrywania tego rodzaju wydatków.

Obowiązki pracownika wynikają z umowy o pracę oraz przepisów Kodeksu pracy.

W myśl przepisów, pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli:

  • odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu bądź
  • ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

W powołanej normie nie wymieniono konkretnych stanowisk pracy ani grup zawodowych, które powinny być bezwzględnie wyposażone w odzież roboczą. Z przepisu jednak wyraźnie wynika, że istotne są warunki, w jakich praca jest wykonywana.

W myśl przepisów Ustawy o rehabilitacji, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a czas pracy osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Jednak ww. norm czasu pracy nie stosuje się m.in. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu. Oznacza to, że pracuje Pan tak, jak pracownicy nie posiadający orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas